Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
113493
 

Bebeklerin uyku düzeni ve yapılan hatalar

Bebeklerin uyku düzeni ve yapılan hatalar
 

www.kydde.com


Bebeklerin uyku düzeninin sağlanması için son yıllarda oldukça popüler olan ve herkesin bir bilgiçlik edasıyla birbirine tavsiye ettiği yöntem ağlatma metodu.

Buna göre bebeğinizi kendi başına uyumayı öğrenmesi için odasında yatağına bırakıyorsunuz. Bir süre ağlıyor ve ardından susarak uyuyor. Sağlam sinir gerektiren bu uygulama sonucu ilk günlerde uzun olan ağlama süresinin giderek kısalacağı ve bir süre sonra bebeğinizin kendi başına uykuya dalmayı öğreneceği iddia ediliyor.

Uzun bir süre boyunca bu yöntemin gerekliliği ve yararları savunuldu. Ancak uzmanların yaptıkları son araştırmalar durumun hiç de öyle olmadığı yönünde. Özellikle, bu yöntemin bebeklerin psikolojik gelişiminde geleceğe dönük olumsuz etkiler bıraktığını araştırmalar ortaya koymakta.

Yapılan son incelemeler bebeklerin odalarında ağlayarak uyumaya bırakılmaları sonucunda uyumayı değil, susmayı öğrendiklerini ortaya koyuyor. Bu durum ise bireylerin yetişkinlik dönemlerinde ürkek ve ihtiyaçlarını rahatlıkla dile getiremeyen bir ruh yapısında olmalarını tetikliyor. Bebeğin içine itildiği yalnızlık ve terkedilmişlik duygusu ile birlikte gelen korkular da cabası.

Bebeklerin ilk büyüme dönemlerinde ihtiyaç duydukları en temel gıda kuşkusuz sevgi ve şefkat. Bu noktada annenin ilgisi ve sevgisi bebeğin psikolojik gelişiminde çok temel bir rol oynuyor. Sağlıklı bir psikolojiyle yetişen bireyler de sağlıklı bir toplumsal gelişme için elzem.

Dolayısıyla bebeğin kendi halinde ağlayarak susmayı öğrenmesi ve bu şekilde uyuması anne-baba için işin kolay yöntemine başvurmak oluyor. Ancak bebeğinizin psikolojisi üzerinde yaptığı tahribat ömür boyu onarılamayacak sorunlara yol açabiliyor.

Diğer yandan düzensiz uykular özellikle anneyi en çok zorlayan konulardan birisi. Bütün gün bebeğiyle ilgilenen anne, bebeğin gece uykuları düzensiz olduğu zaman, neredeyse yirmi dört saat boyunca sağlıklı bir dinlenme imkanı bulamıyor.

Peki bebeğinizin uyku düzenini sağlamak için ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle uzmanların, bebekler için bir yaşından önce uyku düzeni tutturmaya çalışmanın anne-baba ve bebeği yıpratmaktan öteye faydasının olmayacağını söylediklerini belirtelim.

Aslında yukarıdaki sorunun cevabını da yine bebekler kendileri veriyor. Her bebek için değişmekle birlikte, hepsinin kendiliğinden bir düzen tutturduğu gün geliyor. Kimi bunu çabuk yapıyor, kimi geç. Bazı anne-babaların anlattığı uykuları çok düzensizdi, sonra bir gece yatıp sabaha kadar uyudu, sonraki gün de, ertesi gün de, o gün bugündür uyuyor demesi aslında çok gerçek bir hikayeyi tasvir ediyor.

Anne-babaya düşen yine en zoru oluyor. Bebeğinizin bu uyku dengesini bulmasını beklerken insanüstü bir sabra ihtiyaç duyuluyor. Özellikle annenin durumu müthiş bir fedakarlık öyküsünü teşkil ediyor. Ama bebeğiniz için, dünyanın en masum ve sevimli canlısı için değmez mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba benim bebeğim 16 ay 25 günlük ben kuaförde çalışıyorum evim salonla altlı üstlü bebeğime anneanne ve babaanne bakıyor. bir senedir çalışıyorum ve hep bu zamanına kadar be uyuturdum yoğun olursa çıkamazsam arada anneler uyuturdu ve son 3 gündür onlara bıraktım ve bebğimi uyumakta zorlanıyor sabah 7 de kalkar bebeğim 10 yatar 12 de kalkar 3 de yatar 5 de kalkar ve akşam 10 yatar gece uyanmaz yerine yatırırım mamasını yediririm çıkarım o kendiliğinden uyur ama artık mama yemiyo oyun yapıyor uyanma saatinde yatıyor yatma saatinde geri kalkıyor düzeni değişecek diye korkuyorum benim yatırdığım gibi bu zaman kadar uyuttuğum gibi nasıl yapmalıyız artık kafam allak bullak oldu ne yapacağımı kestiremedim o yüzden bana acilinden yardım ederseniz sevinirim durumum acil eğer düzeni bi bozulursa daha tututuramam diye korkuyorum ne zaman artık tamamen alışmış olur düzene yattığında direk uyutmaya benim yatırdığım gibi ne tavsiye edersiniz?

mevlüde aksu 
 19.11.2012 19:12
 

Benim askim 6,5aylik.Hasta olmadan önce uyku düzeni güzeldi.Hastaykene geceleri hep uyku sirasinda gözleri kapaliykene,sayikliyordu ve agliyordu. Bende ne yapcagimi bilmiyordum askimi sakinlestirmek icin hep emziriyordum.Geceleeri iki saatde yada bir saatde bir.Ve uyku düzenide bozulmusdu.Simdi sabahlari erken kaldiriyorum saat07.30da emziriyorum08.30da yine uyuyor saat 10.30da kalkiyor12.30da yine yatiyor saat 15-15.30arasi ama aksam 19.30yatioyr 1saat yada30saat uyuyor ondan sonra aksam 00.00-01.00arasiya kadar uyumuyor üstelik geceleri kalkiyor 1-2saatde bir emzirmemi istiyor.ney yapcagimi bilemiyorum.Benimde uyku düzenim gitdi.Yalanci memede hic almadi almiyorda.Yardiminiz icin tesekkürler

fatma yildirim 
 19.11.2009 9:58
Cevap :
Maalesef bir hastalık geçirdikten sonra bebeklerin huyları değişebiliyor. En çok bozulan da genelde uyku düzenleri oluyor. Hastalık sonrası anneye bir düşkünlük de ortaya çıkabiliyor ve bebekler için anneye en yakın olunan an emzirme oluyor. Diğer yandan, 6,5 aylık bir bebekten çok istikrarlı ve tutarlı bir uyku düzeni beklemek de çok gerçekçi olmayabiliyor. Muhtemelen ay itibariyle ek gıdalara da geçmişsinizdir. Hem hastalık, hem de bu yeni beslenme alışkanlığı rutin düzenini bozmuş olabilir. Ona biraz daha zaman verin. Bu arada başarabilirseniz emzirme sıklığını azaltmaya çalışabilirsiniz. Sabah kendiliğinden uyanıp, kendi kendisine bir uyku düzeni kurmasını beklemeyi de deneyebilirsiniz. Ama ne olursa olsun, sonuç olarak biraz daha zaman ve sabırla her şeyin yoluna gireceğini hiç aklınızdan çıkarmayın. Rahatlamaya çalışın, sizin rahatlığınız bebeğinizi de olumlu etkileyecektir ve bu geçiş sürecini daha az sıkıntılı atlatmanızı sağlayacaktır.  23.11.2009 12:54
 

öncelikle cevap için teşekkrler...rahat olun diyosunuz ama şu var 1.2 ay önce daha güzel uyuyodu şimdi inanın saate bkyorum 1 saat arayla uyanıyooo...geçen gün gündüz bütün gün uyudu ve şaşırtıcı olan gece bile hiç uyanmadı...tek başıma ugrştıgım için çok yorulıyorumm beni birazda olsa rahatlatıcak çözüm istyorum:) evet annelik kolay değil blyorum ama onunda huzursuz olması beni üzüyoo..banyoda sorun olcagını sanmıyorum suyu çok sevyo yıkndgı gbi uyuyoo.ahhh ahhh ne zmn uyuycak bu kızzz:):)

sevim kalayci 
 10.11.2009 19:36
Cevap :
Emin olun yaşadıklarınız bizim oğlumuzla yaşadıklarımıza çok benziyor. Maalesef her yolu denedik ama bir türlü başarılı olamadık. Sonra kendi haline bıraktık, sabrettik ve en sonunda bir gün kendiliğinden düzenini buldu. Kimi bebek bir yaşında, kimisi iki yaşında bu düzeni tutturuyor. Umarım sizin bebeğiniz en kısa sürede bu düzeni tutturur. Tek başınıza uğraşmak sizi çok yoruyor olmalı. Ara sıra yardım alabileceğiniz ve böylece dinlenebileceğiniz birisi olsa bu süreci daha az sıkıntıyla atlatabileceğinizi düşünüyorum. Şunu hiç unutmayın, yaşadıklarınızın aynısını bir sürü anne de yaşıyor. Yalnız değilsiniz ve bir gün hepsi düzene girecek hiç merak etmeyin. İyi yönlerini görüp tadını çıkarmaya çalışın.  11.11.2009 14:05
 

size bişy danışmak istyorum bnm kızım 6 aylık ama ne yptıysam uyku düzenini oturtamadımm gece sürekli uyanıyo..gündüz uyuyo genelde gecede ne ypsam uyumuyo uykusunu alınca mümkün degil uyutamıyorum gündüz uykusundan kesmem bi işi çözer mi sizce...ve akşmları kçta uyutmalıyım banyosunu her gece yptryorum ama gene yok gene yok..cevap bklyorum..şimdiden teşkkr edrimm

sevim kalayci 
 03.11.2009 20:23
Cevap :
Merhaba, bir uzman olarak değil ama neredeyse yaşadıklarınızın aynısını tecrübe etmiş bir ebeveyn olarak size cevap vermek istiyorum. Belki de yapılması gereken uyku düzeniyle iddialaşmak yerine, öncelikli olarak kendinizi rahatlatıp, bu sürecin geçici olduğuna inanmak. Siz ne kadar rahat hissederseniz, bebeğinize de bu yansıyacak. Bebekler doğdukları andan itibaren etraflarından sandığımızdan çok daha farkındalar. Sizin stres düzeyiniz onu etkiliyor. Rahat olmaya çalışın. Bazı bebekler uyur, bazı bebekler uyumaz. Ama bu sürekli devam etmeyecek, emin olun. Olayı bir problem gibi yaşamayın. Daha çok bir süreç olarak görün. Belki size anlatmak istediği bir şey vardır. Eninde sonunda her bebek kendi düzenini kuruyor. Benim yazımdaki temel yaklaşımım da buydu. Ama yine de bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almak en iyisi. Son olarak, şu banyo işini biz de zamanında aynen uyguladık. Şimdi o kadar da faydalı olduğunu düşünmüyorum. Tersine onu huzursuz ediyor da olabilir.  05.11.2009 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4686
Kayıt tarihi
: 27.07.08
 
 

Yazının icadından bu yana her insanın içinde bir parça da olsa var olduğuna inandığım yazma isteğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster