Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '07

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
819
 

Bebenizi TV' nizin ekranında görmek..!

Bebenizi TV' nizin ekranında görmek..!
 

Daha önceden bize hediye edilen bebek telsizi şu an gerçekten çok işimize yarıyor. Bizim ufaklık seslere karşı biraz hassas. Aslında çok garipsemiyorum çünkü bu özelliği kimden aldığını çok iyi biliyorum:)) Bu cihazla yattığı odasının kapısı açık olmadığında da onun çıkardığı sesleri duyarak ne zaman gerekli ilgiyi göstereceğimizi biliyoruz. Ancak son dönemde eşim bununla pek mutlu olamıyor. Hakkı olarak oğlumun görüntüsünü de görmek istiyor. Çünkü her zaman bebeğin sesi yeterli olmuyor. Görünütüsünü de görmek çok faydalı oluyor.

Beklenti belli. Çözümler de..! Çözümlerden biri hem sesi hem de görüntüyü kablosuz olarak ileten bebek monitörlerinden satın almak. Hem görüntü hem de sesi aktran bu tür cihazların fiyatları 200-400 TL arasında değişiyor. Yani çok da ucuz değil açıkcası. Bu tür cihazlarla ilgili ilave bilgi için:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=25260

Biz zaten sadece sesi ileten bir telsize sahibiz. Bu durumda aslında bize gerekli olan sadece görüntü aktarımı. Bu konu üzerinde düşünürken birden beynimde ampül yanıverdi. Bizim zaten sahip olduğumuz bir kablosuz görüntü aktarma sistemi vardı. Bu tür cihazlarla ilgili daha geniş bilgi için:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=678

Bunun üzerine normal bir kamera ilave ederek kameranın görüntüsünü kablosuz olarak TV' ye iletebilir ve bu sinyalleri TV' nin boşta olan bir SCART girişine bağlayarak gerekli düzeneği kurmuş olurdum. TV' mizin resim içinde resim gösterme (PIP=Picture-In-Picture) özelliği de olduğuna göre biz TV' de sevdiğimiz o onlarca programlardan (?????) birini izlerken daha küçük bir ekranda bebeğimizi sürekli görebilir ve içimiz rahat bir şekilde dinlenebilirdik. Oldukça kulağa hoş gelen bir çözümdü.

Gerçi yukarıda bahsettiğimiz görüntüyü ve sesi ileten cihazlar televizyona da çıkış verme özelliğine de sahip. Ancak bu cihazların maliyeti ortada. Oysa ben bu işi zaten elimde bir kablosuz görüntü akatarma sistemi olduğu için sadece bir kamera kullanarak daha ucuza çözebilirdim.

Öyle de yaptım. Fırsatını bulup bir sabah Doğubank İşhanı' na kendimi attım. Ucunca bir bakınmanın ardından 80 TL' ye 1.3MegaPixel CCD' ye ve analog video çıkışına sahip bir kamera ve ilgili bağlantı ekipmanlarını da satın aldım. Sonrası gerekli kabloların hazırlanması ve alıcı-verici ünitelerin doğru noktalara yerleştirilmesi işini hallettim. Sistemi devreye aldığımda çok güzel bir iş çıkardığımı anladım. Bizim ufaklık sağ alt köşede sürekli gözümüzün ömründe, içimiz de sürekli rahat..!

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3235
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster