Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2118
 

Bedelli Askerlik Çıkıyor

Bedelli Askerlik Çıkıyor
 

Görsel: Alıntıdır


AKP genel başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş’un demeciyle birlikte bedelli askerlik yine gündemimize girdi. Artık bir süre bedelliyle yatıp kalkacağız. Çıkacak! Çıkmayacak!

Farkında mısınız bilmiyorum ama meselelerin gündeme gelişi hep benzer şekilde oluyor. Önce çıkıyor bir yetkili ya da yetkisiz açıklama yapıyor. Ardından peşpeşe çeşitli açıklamalar geliyor. Kimi olumlu kimi de olumsuz yönde görüş bildiriyor.

Bedelli askerlik örneğimiz olsun.

Numan bey açıklama yapıyor. “Gönlümde son bir defa daha bedelli askerlik var” diyor.

Onu takiben bir başka devlet görevlisi “Gündemimizde böyle bir konu yok” diyor.

Bir süre köşe yazarları ve TV programcıları konuyu tartışıyor. Ardından bir başka görevli ya da memur ya da partili daha çıkıyor “konuyla ilgili araştırma yapıyoruz diyor.

Sonra mesela Başbakan çıkıyor “Bedelli askerlik gündemimizde değildir, ben bunu milletime nasıl izah ederim, şehit annelerine nasıl anlatırım” diyor.

Bazen topa Cumhurbaşkanımız da giriyor. “Bedelli askerlik toplumumuzun bir ihtiyacı ise bu durum dikkate alınmalıdır” minvalinde bir demeç veriyor.

Kimi zaman Meclis Başkanı veya Bülent Arınç mikrofonlara “Biz bedelli askerliği çıkaracak kadar izansız değiliz” diyebiliyor.

Gel zaman git zaman ilk açıklamayı yapan kişi yeniden ses veriyor. “Bedelli için alt yapı uygundur”.

Bu defa aktörlerden farklı sesler çıkmaya başlıyor. Ya da birbirilerini düzeltmeye çalışıyorlar. “Öyle demek istemedi, böyle demek istedi”

Sonra ne oluyorsa oluyor Başbakan birden fikir değiştiriyor. “Bedelli için Genelkurmay Başkanımla görüşeceğim, talepleri alacağım” diyor.

Cumhurbaşkanı da “Bedelli askerlik çıkartılırken askerliğini yapmış vatandaşlarımız incitilmemelidir” diyor.

Bülent Arınç biraz da ağlamaklı bir ses tonuyla “Bedelli askerlikle milletimizin bir yarasına daha pansuman yapacağımız için çok mutluyum” diyebiliyor.

Başbakan da müjdeyi veriyor: “Müjdeler olsun ki bedelli askerlikle ilgili çalışmalarımız tamamlanmıştır. Milletimin sesini dinledik, milletimiz için, Türkiye için bunun hayırlı olduğunu düşündük. Hayırlı uğurlu olsun!”

Bizim de başımız dönüyor haliyle…

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

27.11.2013

www.murathacioglu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Bedelli askerliğe baştan beri karşı olan bir kişiyim...Eşitlik ilkesine karşı bulurum...Ayrıca, bedelli askerliği, para karşılığında satılan bir hizmet olarak görürüm..."Ordu-millet" özdeşliğini gururla seslendiririz; ama "bir bedelli çıksa da, askerlikten yırtsak" diyen 650.000 genç şu anda "kaçak" durumda...Barış zamanında askerden kaçanlar; savaş zamanında ne yapmazlar ki...Bu konuda uzman sayılabilecek bir kişi olarak derim ki,en cahil bir genç, 6-8 aylık bir süre içinde askerliğin teknik ve taktiğini kolaylıkla öğrenebilir...Yapılacak en doğru iş, askerliği daha da kısaltmaktır...Kutsal saydığımız bu göre parayla satılmamalıdır...Selamlar.

cdenizkent 
 27.11.2013 17:37
Cevap :
Yorumunuzla değerli bir katkıda bulundunuz. Teşekkür ederim. Evet, askerliğin makul bir süreye indirilmesi en iyi yol gibi görünüyor. Bunun için de profesyonel orduya geçiş gerekiyor sanırım. Teknik kısmını pek bilemiyorum ama bildiğim şey siyasilerin sürekli bunu seçim malzemesi yaptığıdır ve tabi win-win durumudur :) Selam ve muhabbetle..  27.11.2013 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1624
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster