Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
16052
 

Bedelli askerlik nedir? Zengine mi yarıyor?

Bedelli askerlik nedir? Zengine mi yarıyor?
 

Askerlik bedeli kimi için cep harçlığı iken, kimisinin çok canını yakacak.


*Bedeldeki eşit ödeme zenginlere avantaj sağlıyor..

Askerliğin belirlenen kriterlere göre bedelli yapılabilmesi hakkında düzenleme çıktı-çıkacak. Sızan bilgilere göre 30 yaş limiti ile 25.000 Tl tutarında bedel telaffuz ediliyor. CHP’nin istemine rağmen Başbakan Erdoğan ve hatta Genelkurmay bedelliye karşıtlıklarını ifade etmişlerdi. Erdoğan, “Gerekirse referanduma götürürüm” diyordu. Net bir “çark” olayı oldu. CHP şimdi “kuzu kuzu bizim çizgimize geldiler” diyor. MHP de şaşırtıcı şekilde bedelliye destek verdi.

Ne oldu da bedelli konusunda siyaset tavır değiştirdi? Şehit aileleri hala karşı. Sanırım yaptıkları araştırmalar sonucu askerlik çağındaki gençlerin büyük çoğunluğunun beklentisinin bu yönde olduğu kanaatine vardılar. Askerlikle sorunu olanlar önemli bir kamuoyu oluşturmuş olmalılar. 30 yaş üstü 250 bin kişinin bedelli kapsamına girdiği, bunun en az 100 bininin müracaatının beklendiği ve yaklaşık 2,5 milyon TL gelir elde edileceği hesaplanıyor.

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR?

Anayasamız  askerlikten “Vatan hizmeti, her Türk’ün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin Silahlı Kuvvetler’ de veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir” diye bahsediyor.

İlk bedelli askerlik yasası 1927’de, sonuncusu ise deprem felaketinin ardından 1999’ da çıktı. Bedelli askerlik, ana hatlarıyla, kanundaki vasıfları taşıyan yükümlülerin belirli bir bedel ödemelerini ve sadece temel askerlik eğitimine tabi tutulmalarını öngören ve bu surette askerliklerini yapmış sayılmalarını hükme bağlayan bir “vatan hizmeti” şeklidir.

Dövizle askerlik farklı olup, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan işçi, işveren veya bir meslek ya da sanatı icra edenler dövizle askerlikten yararlanabilmelerin öngörmektedir.

1999 yılında çıkan Bedelli Askerlik Kanunu’nda öngörülen bedel, 40 yaşın altındakiler için 15.000 Alman Markı (yaklaşık 7.500 Euro), 40 yaşını aşmış olanlar içinse 40.000 Alman Markı idi. Bu bedeller, ilki başvuru esnasında olmak üzere, 3 taksitte ödenmekteydi. Bir kişinin bu haktan yararlanabilmesi için, 1 Ocak 1973 ve sonrasında doğmuş olması gerekiyordu. Ayrıca yine temel askerlik hizmetinin yerine getirilmesi şart koşulmuştu. Sadece 40 yaşına aşmış olanlar bu yükümlülüğe tabi değildi.(mezun.com)

Yani bedelli askerlikte askere hiç gitmemek söz konusu değil. Zaten askerlikte ilk bir ay çok önemli olup, yoğun eğitimle geçer ve sonunda adaylıktan yemin töreniyle asil asker olunur. Bedel ödense dahi bunu yapacaklar. Sonrası genel olarak arada yapılan eğitimler hariç nöbet ve hizmetlerle geçmekte. Tabii sıcak harekat bölgelerinde farklılık arz ediyor. 

Askerlik süresi 15 ay, bedelli için bir aya inmiş oluyor. Yüksek tahsilli olup kısa döneme alınanlar ise ise yedek subaylık yerine 6 ay er olarak hizmet veriyorlar.

BEDELDEKİ EŞİTLİK ZENGİNLERE YARIYOR.

Bedelli daha yeni dolaşırken bir yazımda askerlik bedelinin aylık ortalama gelir baz alınarak hesaplanmasını önermiştim. Sakalım olmadığından sözüm geçmedi. Hala sabit rakam üzerinde duruluyor eşitlik adına.. Hangi eşitlik? Ancak aynı durumdakilerin eşitliğinden söz edilebilir. Yılda 1 milyon TL kazanan ile 20 bin Tl kazanan eşit sayılabilir, aynı kanuna tabi olabilir mi?

Sanatçılar, futbolcular,büyük iş adamları ve onların çocukları neredeyse bedava askerlik yapmış sayılacaklar. On binlerce orta gelirli memur, işçi, esnaf çocukları bankalara borçlanacak, mal mülk satıp askerlik bedelini yıllarca ödeyecekler. Banklalar kazanacak. Diğerleri için ise 25 bin TL  para bile değil. B7unu bir bölüm dizi çekiminde ya da maç başına alanlar var.

Bence bir bedel ödemek herkes için aynı olmaz.Kimine göre komik derecede küçük, kimine göre çok büyük para bu.  Meslek guruplarına göre ve serbest çalışanlar için son bir yıllık gelirine göre bedel tespit edilmeliydi. Örneğin, Kıvanç Tatlıtuğ’dan, Tarkan’dan, Arda’dan alınacak bir milyon Tl bedel onlara hiç dokunmazdı.

Bedellinin bedeli kamu vicdanını sarsmıştır.

“CAN” RİSKİNİN BEDELİ KAÇ LİRA?

Şimdiye kadar Anayasa Mahkemesi eşitlik ilkesine aykırı bulup iptal etmemiş ama bedellinin bu ilkeye uygunluğu tartışılır. Paralı ve parasız vatandaşlar arasında vatani görevde ayrım yapıldığı söylenebilir.Hayati risk farkı da cabası.

Bedelliye meyil edenlerin en büyük argumanları kurulu işlerini terk etmek ve bozmak durumunda kalmaları, akademik çalışmaları nedeniyle yaşlarının ilerleyip, ağır disiplinli askerlik hizmetini kaldıramayacak durumda olmaları ama can kaybı gibi hayati risk almak istememeleri belki en büyük etken. Yüksek gelirlilerin bundan askerlik süresince mahrum kalacaklarını da eklemek gerek. Yani maddi portresi bedelden çok büyük olabiliyor.

Peki, terörle mücadelede yaralanma ve ölüm riski ne kadar 

Türkiye’de muvazzaf hariç yaklaşık 400.000 civarında askerlik hizmetlisi olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak mücadelede durum değişken ama bunun 80.000’i Güneydoğu’da görev yapıyor olabilir.Demek ki risk altında olan kabaca (1/5) beşte bir. Yani diğer bölgelere sevk edilen yüzde 80 için büyük bir risk yok.Yılda ortalama 100 askeri şehit ve bir o kadar da gazi verdiğimizi göz önüne alırsak, risk oranı Türkiye çapında 2000’de bir, Güneydoğu’da ise 400’de bir oranındadır. Can oranı bunun iki katıdır. Bir can bile aziz ve çok değerli ama riskler çok fazla korkacak kadar büyük sayılmaz.

Şüphesiz, askerlik bedelini can riski yönünden değerlendirecekler olacak,miktar için “sadece bu kadar mı?” diyebileceklerdir. Zengin için belki hiçbir şey ama dar gelirli için büyük para. Bedellinin bedeli olarak ortada dolaşan 25.000 TL ile can riskinin hesabını yaparsak, bir sigorta şirketinin toplanan para ile bu dönem tüm askerlerimizi hayat sigortası yaptığını düşünürsek şehit başına 25 milyon TL verebilme rakamı ortaya çıkar.Yaralanma riski ile bu dönem için 12,5 milyon Tl.

BEDELLİNİN GELİRİ NE OLACAK?

Hükümet elde edilen kaynağın şehit ailelerine yardımda kullanılmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’na aktarma üzerinde duruyormuş. CHP depremzedelere harcanmasını önermiş.100 bin kişi bedelli yaparsa 2,5 milyar TL toplanır. Sayı artması halinde rakamın iki katına çıkması olasılığı var.

Bence bedelli gelirleri Güneydoğu’da hayati riskler alıp can siperane görev yapan 80 bin askerimize dağıtılmalı. Sıcak mücadele içinde olanlara askerlik süresince asgari ücret kadar maaş bağlanması da söz konusu olabilmelidir.

Bu bir askerlik geliri ve askerler için harcanmalı. Böylece canını bedel yapıp yurdu savunanlara karşı vicdani hislerimiz bir ölçüde rahatlayabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25577
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster