Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
149
 

Bedelli Askerlik ve Vatanseverlik

Bedelli Askerlik ve Vatanseverlik
 

Komutan acemi birliğini teftiş ediyormuş ve askerin birine sormuş;
-"Oğlum, vatan nedir?"
Asker sus pus, cevap yok, komutan yine sormuş;
-"Evladım vatan senin neyin olur?"
Bizimki yine cevap veremeyince  komutan bu sefer  onbaşıyı çağırıp aynı soruyu sormuş; 
Onbaşı: "Vatan anamız olur komutanım"...
Komutan tekrar diğer askere dönerek "öğrendin mi vatan neymiş?"
-"Evet komutanım, vatan onbaşının anasıymış" demiş...
 
Niye şimdi bu fıkrayı anlattım, çünkü gündemdeki konu bedelli askerlik... Özellikle sosyal medyada herkes bu konu üzerinden bir şeyler yazıyor, söylüyor.
 
Yine bedelli üzerinden kimin daha çok vatansever olduğu tartışılıyor. 
Sosyal medyada bir grup, bedelli askerlik yapmak isteyenlerle alay edip dalga geçerken, bu işi daha da ileriye götürüp bedelli askerlik yapanları, yapmak isteyenleri, vatan görevini  yapmaktan kaçmakla hatta "vatan hainliği" ile suçlayanlar bile var.
 
Zaten bu dönemde yapılan en kolay suçlama "vatan hainliği"... Kendi gibi düşünmeyenleri, kendi gibi olmayanları vatan haini olarak suçlamak ne kadar kolay değil mi?
 
Gelelim biz asıl konuya. Bedelli askerlik yapanlar gerçekten vatansever değil mi? Ya da askerlik yapanlar  daha mı çok vatansever?
 
Ayrıca vatan sevgisinin ölçüsü nedir?  Kim daha çok vatanını sever? Kimler vatansever değildir? gibi binlerce soru aklınıza gelebilir
 
Örnekler ve sorularla konuyu derinleştirelim. Mesela; askerliğini bilfiil  yapmış olan  çocuk tacizcileri/tecavüzcüleri mi daha vatanseverdir, yoksa bedelli askerlik yapıp  tüm yaşamı boyunca çocuklar için kurulmuş bir hayır kurumunda çalışan kişiler mi?
 
Mesela 5/15 ay askerlik yapıp kendi mesleğinde onu bunu dolandıran, vergisini kaçıran üç kağıtçı bir kişi mi daha vatanseverdir, yoksa bedelli askerlik yapıp namusuyla işini sürdüren, vergisini veren, devletin koyduğu yasa ve kurallara harfiyen uyan bir kişi mi daha vatanseverdir?
 
Mesela hayvanlara eziyet eden, onları zevk için öldüren-işkence eden askerlik yapmış bir kişi mi daha çok vatanını sever, yoksa tüm yaşamı boyunca hayvan dostlarımıza yardım eden bedelli askerlik yapmış bir kişi mi?
 
Tarla açmak için ormanı yakan, bindiği belediye otobüsünün koltuklarını jiletleyen, semtindeki parkın banklarını zevk için kıranlar vatanını gerçekten seven kişiler midir? Bu kişilerin vatan sevgisi hakkında yorum yapmak için ne tür askerlik yaptıklarına mı bakarız, yoksa  yaptıkları eylemlere mi?
 
Askerliğinin büyük bir bölümünü orduevinde garsonluk yaparak geçirmiş ya da bir tatil kasabasında jandarma olarak yapmış birilerinin hamasi duygularla bedelli askerlik yapanları küçümsemeleri de başka bir garabet değil midir? 
 
Bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir, kıyaslamalar yapılabilir. Burada asıl sorun bedelli veya  normal askerlik değil, sizin kendinize, çevrenize, topluma, millete ve devlete karşı olan görevlerinizi yerine getirip getirmediğinizle ilgilidir.
 
Sonuçta, bedelli askerlik devlet tarafından ilgili kişilere sunulmuş bir tekliftir. İsteyen bedelli yapar, isteyen gider normal askerliğini yapar. Devlet kimseye zorla "gel bedelli askerlik yap" demiyor ki...Beğenmeyen, istemeyen gider normal askerliğini yapar.
 
Şimdi diyeceksiniz ki parası olmayanlar ne yapsın? Parası olmayanlar sadece askerlik değil birçok konuda başka insanların yararlandığı temel haklardan zaten yoksun yaşıyor. Parası olmayanın yapamadığı o kadar çok şey var ki... Yani bu konudaki adaletsizlik sadece askerlikte değil yaşamın her alanında var.
 
Bedelli askerlik, imar barışı gibi, vergi affı gibi, borçların yeniden yapılandırılması gibi, üniversiteden atılanların af edilmesi  gibi toplumu ilgilendiren bir konuda yapılan bir düzenlemedir. Dolayısıyla konuyu abartıp bedelli askerlik yapanları/yapmak isteyenleri linç etmek, aşağılamak kimseye birşey kazandırmaz, tam tersine toplumda yeni bir ayrışmaya yol açar. 
 
Bana göre en büyük vatanseverlik,  kişinin  yaşamı boyunca topluma, çevreye, insanlığa yararlı bir birey olmasından geçer. Kendini mesleğine adamış ve o mesleğin tüm gereklerini yerine getiren herkes en büyük vatanseverdir. Vatanseverliğin tek ölçüsü askerlik yapmak olamaz. 
 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk"ün de dediği gibi "yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür."
 
İlhan İLMENÖZ
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 735
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

İzmirli....Tarihçi eskisi-spor-müzik-siyaset-dizi-filmsever... Pink Floyd-Beatles-John Lennon-Gru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster