Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
2080
 

Behzat Ç. üzerine alerjik bir analiz

Behzat Ç. üzerine alerjik bir analiz
 

Her zaman tartışılan bir konudur sanatın sadece yapılmış olmak için mi yapılması gerektiği, yoksa söyleyecek bir takım sözüyle halk için mi yapılması gerektiği.
Aslında bakarsanız kişisel olarak söyleyecek sözü olandan tarafım ben. Ve Behzat Ç’yi bundandır diğerlerinden bir yana koymam. Karakterlerdeki gerçeklik, oyunculuk, kurulu düzene karşı olan muhalif tavrı ve hayata karşı net duruşudur O’nu farklı kılan. Uzun sürelerden ya da durağanlıktan dem vuran eleştirilere aldırmayın siz.


İnsanın içine işleyen replikleri, herkesi biryerinden yakalayan hayat hikayeleriyle tam bir fenomendir aslında bana göre. Kendini “mutsuz oluruz” diye terkeden çocukluk aşkına, “bizde mutsuz olalım, seninle mutsuzluğa da varım” diyebilecek kadar bizdendir Behzat. Öyle çok süslü kelimelerle konuşamaz belki, hatta kaba-saba bulanlarda vardır her lafını, çok küfrediyor, sürekli içiyor diyenlerde çıkacaktır elbette, ama söyleyin hangimiz sayılanların dışında mükemmeliz? Ya da tersten soralım soruyu, kafayı içtiği içkiye, ettiği küfre takanlar; dürüstlüğüne, ezilenin yanında oluşuna, haksızlık kimden gelirse gelsin karşı duruşuna ne diyecekler? Hangimiz içine sinmediği için kendisine verilen maaşın on katı çapında bir ödülü kallavi bir küfürle yırtıp atabilir? Hadi o zaman şöyle diyelim; en mükemmel olanınız vursun ilk taşı…


Ve insanın sonraya bırakacağı en muteber mirası temiz bir ad değil midir, söyleyin!
Varsın melankolik gecelerde arasın huzuru, ya da süslü cümleler kuramasın ancak bizim için-günden güne çamura batan insanlık için, bir yerlere gelebilmek için bukalemunlaşan insanlık onuru için- bir turnusol kağıdıdır Behzat Ç….
Belki de bu yüzdendir soyadını tamamlamayışları, isyeten istediği gibi tamamlasın diye… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hani bazen yazılar vardır işte tam bende bunu diyecektim derdirten:Sizin yaznınızda benim için öyle. Baştan burun kıvırdığım dizi biranda beni aldı götürdü. Her hafta merak ve ilgiyle bekledim yeni bölümünü. Amerikalıların Rambo karakteri amerikan askerlerin kendi hit kahramanlarını anlatır. Bizim halkımızın da yeni kahramanı Behzat Ç. Yoksulluğun, güçsüzün,haklının yanında duruşu ile çağdaş köroğlu bir yerde. Sistemin derin köklerini sorgulaması da cabası. Anklara dikmende Halkevi üyeleri ile birlikte barınma hakkı için polise taş atan bir polisiye dizi. Sanırım Behzat Ç uzun zaman daha gündemimizi meşgul edecek. Birbirine benzeyen zengin işadamlarının yada toprak ağalarının aşklarını anlatacaklarına varsın küfürbaz, çok içen Behzat Ç yi seyretmeyi yeğlerim doğrusu. Teşekürler.

Ali İhsan UĞUZ 
 22.08.2011 14:03
Cevap :
beğenmenize sevindim, "çağdaş köroğlu" benzetmeniz cuk diye oturmuş. İlginize teşekkürler  22.08.2011 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 584
Kayıt tarihi
: 16.07.11
 
 

Yazmayı konuşmaya tercih eden biri kısaca. 32 yaşında evli ve bir kız babasıyım. Bilgisayar başında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster