Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2030
 

Beklenen oldu! Koç şirketler grubuna polis ve maliye baskını...

Beklenen oldu! Koç şirketler grubuna polis ve maliye baskını...
 

Koç’un da bir saldırıya uğrayacağı yıllar öncesinden belliydi. Hele hele Rahmi Koç’un “Başbakan’ın 1 milyar doları var” sözünden sonra, iktidar Koç Grubunu gözlem altına alıp, fırsat kollamaya başladı.

Koç Grubu ülke ekonomisinin lokomotifi olduğu için olsa gerek, bu güne kadar dokunamamışlardı. Gezi eylemlerinden sonra, bu savaş iyice gün yüzüne çıktı. Gezi eylemlerinde, polisin yaraladığı yaralıların Divan oteline alınarak orada tedavi edilmeleri, bardağı taşıran son damla oldu.

Sayın Başbakan açık açık Koç Grubunu tehdit edip, fırsat kolladıklarını ilan etti. Bunun üstüne bir de Mustafa Koç’un, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hüsamettin Özkan’ın evinde, Aydın Doğan ve Mustafa Sarıgül ile görüşmesi işin tuzu biberi oldu.

O günlerden geçerek bu günlere geldik ve ilk sinyal dün TÜPRAŞ baskını ile geldi. Ardından Opet ve Aygaz’da nasiplerini aldılar!

Gezi eylemleri sırasında yaralı göstericilere otelinin kapılarını açtığı için Başbakan’ın doğrudan hedef aldığı ve “Bedelini ödeyeceksiniz” dediği Koç Holding’in şirketleri Tüpraş, Opet ve Aygaz’a baskın düzenlendi.

İktidar; Koç Holding’in iştiraklerinden Tüpraş, Aygaz Opet ile Shell&Turcas’a vergi incelemesi başlatılırken; Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada söz konusu mükelleflerin kanuni merkezlerinde mahkeme kararına dayanarak aramalı inceleme faaliyeti yürütüldüğü ifade edildi.

Bu aramalı incelemenin başlatılma tarihinin başka bir önemi var. Kurumların verdiği vergiler açıklanmasından hemen sonra! Çünkü Koç’a ait 7 firma ilk onun içinde! İlk incelemeye alınan Tüpraş ise en yakın rakibine üç-beş fark atarak birinci olmuş!

Tüpraş’tan dün akşam KAP’a yapılan açıklamada, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirket nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesi başlatıldığı belirtildi.

Aygaz da KAP’a yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirket nezdinde vergi denetim çalışmasına başlandığını duyurdu. Opet ve Shell&Turcas yetkilileri ise şirketlerinde vergi denetimi yapıldığını belirtirken, Shell&Turcas’tan bir yetkili denetimin 30 Temmuz’a kadar sürmesinin beklendiğini kaydetti.

Bilmeyenler için söyleyelim, Shell’in Tüpraş’ta yüzde 2 oranında hissesi bulunuyor.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç dün gece katıldıkları bir toplantıda gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlamadılar. Yanıtlasalar, iş iyice çığırından çıkacak ve diğer şirketlere de polisle vergi elemanları baskınlar düzenleyecek!

Maliye Bakanlığı ise konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Vergi Denetim Kurulu tarafından, mahkeme kararına dayanarak bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütüldüğünü belirtti; ancak Vergi Usul Kanunu’nun vergi mahremiyetini düzenleyen 5. maddesi hükümlerine göre detaylı bilgi verilmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Açıklamada, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamayı amaçlayan “Vergi Denetim Kurulu 2013 Genel Çalışma Planı”nda, 2013 yılı içinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejilerin belirlendiği ve bu doğrultuda birçok sektörde vergi incelemelerinin de başlatılmış bulunduğu ifade ediliyor.

Bu arada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Vergi Denetim Kurulu yıllık 50,000 vergi incelemesi yapıyor. Gezi olayları ile vergi incelemeleri arasında kesinlikle bir ilişki yoktur” dedi.

EPDK yetkilileri ise, incelemenin rutin denetim dışında bir işlem olduğunu belirtti.

Haklı oldukları açık!

Hatırlarsanız Gezi Parkı’nda Mayıs sonunda ağaçların kesilmesini engellemek isteyen bir gruba polisin şiddetli müdahalesi sonrası protestolar yayılarak, geniş çaplı hükümet karşıtı eylemlere dönüştü.

Bu eylemler sırasında Koç Grubu’na ait Taksim Divan otelinin polisin müdahalesi nedeniyle yaralanan eylemcilere kapılarını açması Başbakan Tayyip Erdoğan’ın grubu eleştirmesine neden olmuştu.

Eurasia Group tarafından geçen hafta yayınlanan bir notta Başbakan Erdoğan’ın protestolar sırasında eleştirdiği şirketleri hakkında topladığı bilgileri bu kurumların aleyhine kullanma riski olduğunu belirterek, “Erdoğan daha önce Koç Grubu, Boyner ve Garanti Bankası’nı işaret etmişti. Bu şirketler günah keçisi haline getirilebilir ve Erdoğan’ın doğrudan veya dolaylı yaptırımlarına maruz kalabilirler” demişti.

Ve beklenilen oldu!

Ha bu arada, Haliç Port ihalesini alan Fettah Tamince’yi de kutlamak lazım. Böylesine büyük bir ihaleyi alacak kadar büyüdüğü için(!)(Bir zamanlar Antalya’da turistlere, turistik halı satarak bu günlere geldiği için.)

Sahi Fettah Tamince ne kadar vergi veriyor dersiniz?

Ögeday bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam gene son derece ilginç, bilgilendirici bir yazı... Elinize, aklınıza sağlık. Aslına bakılırsa AKP'nin bu işleri bir gün yargıya taşınırsa neler olacak onu çok merak ediyorum.

Ögeday 
 05.08.2013 18:21
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Keser döner sap döner, bir gün gelir hesap döner. Selamlar, saygılar...  07.08.2013 14:41
 

Mesut bey, elinize sağlık. Yaşanılan bu tür olaylar artık hiç birimizi şaşırtmıyor. Çünkü bizler, sivil darbenin giderek totaliter bir yönetim şekline evrildiğini önceden tespit eden insanlarız. Umarım, halkımın diğer %50'si, yaşananların geleceğe dair perspektifinin farkına varır. Saygılar.

çerçevesiz 
 05.08.2013 9:15
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  07.08.2013 14:46
 

Kıymetli Mesut Karip : Cami minaresini çalan kılıfı önceden hazırlar misali yok efendim ihbar içeriden yapılmış.Mustafa Koç bir aydan beri Padişah ile görüşmek için sıra bekliyor izin bekliyor.Seçim geliyor her kes ayağını denk alsın.Var mı bana yan bakan.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 28.07.2013 20:23
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  29.07.2013 15:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster