Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
473
 

Beklenen son

Beklenen son
 

Anadilde savunma önerisi kavgalar gürültülerle geçti, tam da beklenildiği gibi aslında. Zira, iletişimin ne demek olduğunu sindirememiş, tartışma kültürü olmayan bir toplumda, o toplumun temsilcileri de farklı davranamazdı. Görüşmeler fazlaca gergindi; fakat CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler'in bir cümlesi tartışmaları meclisten aldı Türkiye'nin gündemine taşıdı.

Görüşmeler zaten diken üstünde geçiyordu, bir sözle ipler kopacaktı ki o ipi koparan da, son günlerde ulusalcılıktan uzaklaştığı iddiasıyla eleştirilen CHP oldu. Birgül Ayman Güler'in " Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit olarak gördüremezsiniz" çıkışı bir anda meclisi karıştırdı.

Aslında, terörün bitirilmesi için İmralı'yla yapılan görüşmelerin ortaya çıkmasından itibaren böyle bir son beklenebilirdi. AKP her ne kadar ulusalcılığı faşizm olarak görse ve her seferinde ırkçılık olarak nitelendirse de bir ülkenin en belirgin karakterlerinden biri milli kimliğidir. Bunu temelden yanlış görmek veya milli duyguları ırkçılık olarak lanse etmek en başta, siyasi anlayışa terstir. Kaldı ki bu ülke Kurtuluş Savaşı'nı millî duygularla kazandı. Millî hisleri bu kadar yoğun bir ülkede, ulusalcılığı kafatasçılık, ırkçılık olarak yorumlamak siyasi bir yanlıştır.

Güler'in sözlerine gelirsek... İlk anda gerçekten ırkçılık kokan bir söylemdi. Türk-Kürt kavramını üstünlük açısından gören bir söylem olarak duruyor ilk intibada. Fakat, daha sonra Güler'in yaptığı açıklamada önemli bir nokta vardı ki, o da ulus ve milliyet kavramları arasındaki farktı ki Güler de sözünün arkasında olduğunu vurguladı bir kez daha. Siyasi literatürde ulus bir nevi şemsiye kavram, bu kavramın altında buna bağlı birçok kavram ve kimlik var. Milliyet ise, direkt olarak bir etnisiteye işaret ediyor. E doğal olarak, bu ayrımın, meclisteki o tartışmalar sırasında farkına varılması zordur. Kaldı ki bu söylemi ırkçı olarak niteleyenlerin de siyasiler olduğunu düşünürsek, halkın durumu daha anlaşılabilir.

Fakat buradaki kilit nokta, ne bu söylem ne de buna gelen tepkiler. Kilit nokta, ülkenin geldiği nokta. O kadar ki en ufak bir yanlış anlama veya uç bir söylem ipleri germeye yetiyor. Şu an için ip kopmuş değil henüz. Fakat, gidişat ipin kopacağı yönünde. Hrant Dink suikastinde "Hepimiz Ermeniyiz" sloganı, kimse fark etmese de ulusalcı çevreyi rahatsız etmişti. Zaten, birkaç gün sonra Devlet Bahçeli bu slogana tepki göstermişti. Ardından, arka arkaya gelen Kürt açılımı söylemleri ve ulusalcılık karşıtı çıkışlar. Eğer bir ülkede baskın olan bir kimlik varsa, buna karşı söylenecek her söz gerilimi tırmandıracaktır. AKP yangına körükle gitti sürekli olarak, aslında yangının kıvılcımını da kendi yakmıştı. En son olarak 29 Ekim yasağına tepki gösterip Ulus'ta toplanan, ellerinde Türk bayrağı olan binlerce Türk vatandaşını terörist ilan etmesi bu yangını iyice alevlendirdi. Çünkü AKP'nin yapmaya çalıştığı şey, ulusalcılığı yok edip, toplumu din merkezinde birleştirmek. Ve dinin siyasete alet edildiği, hatta bir devlete hükmettiği örneklerin sonucunu tarihte çok defalarca gördük. Bugün bile Arap Baharı olaylarında görmekteyiz. BOP'un uygulamaya geçirildiği günden bu yana Türkiye'nin getirildiği noktayı iyi gözlemlemek lazım. Türbana özgürlük diyerek türbanlı olmayanların ezildiği ve aşağılayıcı görüldüğü, toplumun artık her konuda kutuplaştığı ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir noktaya geldik.

Normal durumda demokrasiyi sindirmiş toplumlarda bu tarz şeyler pek ortaya çıkmaz, hatta oy vermek dışında siyaset çokd a önem arz etmez; tabii ki özlük ve insani haklarına teşebbüs edilmedikçe. Fakat, bizim gibi yıllardır gelişmekte olan ülkelerin, demokrasiyi tek seslilik olarak algılayan ülkelerin sonu bugünkü Ortadoğu ülkelerinden farklı olmayacaktır.

Bu gidişatın bozulacağı tek bir yol vardır, o da UYANMAK!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1210
Kayıt tarihi
: 09.09.12
 
 

İstanbul Üni. İletişim Fakültesi mezunuyum. Siyaset, spor ve mitoloji ilgi alanlarımdır. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster