Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
277
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (12)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (12)…
 

(Günceler)                                                                              

-12-                                                                                                            14.01.2017 Cumartesi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, güncellenen eğitim programlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısında, temel eğitim ve orta öğretimde okutulan 51 (neden 51?) programın güncellenmiş müfredatını kamuoyuyla paylaştı.

Bugünden itibaren taslak programların 10 Şubat Cuma gününe kadar Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde askıya çıkarıldığını bildirdi.

Bu arada öğrencilere sömestri tatilinde ödev verilmeyeceğini bir kez daha yeniledi Bakan Yılmaz. Bir önceki Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cümlelerini tekrarladı.

Ödev verilmeyecek cümlesinin anlamını anlamıyor değilim, Başbakan Binali Yıldırım, buradaki gelişmeler daha önemli, Kıbrıs görüşmelerine son gün katılacağım dediğine göre.

Çocuklarımızın ödev duygusunu geliştirmelerine hiç gerek yok, onlar ilerde büyükleri gibi sandık önlerine konduğunda oy atsınlar yeter. Sandıktan ne çıkacağını da hiçbir zaman düşünmesinler, nasıl olsa ödevin sahibi kendileri değil.

Olan biten bir temsil meselesi; ama hangisi hangisinin temsilcisi, önüne sandık konulan mı temsilci, yoksa her şeyi sandığa kilitleyen mi? Sandıktaki oyun çözüm hanesinde herhangi bir şey yoksa sonuç tulumbacıların şarkısına döner: Sandık sandıklar içinde çok şanımız var/Hazreti Mevla’ya yalvarmamız var…

Bana sorarsanız oy sandığına değil, çeyiz sandığına bağladım geleceği; 51 ders müfredatını askıya çıkarmakla seçmen listelerini askıya çıkarmak arasında fark yoktur. Askıya çıkaranlar günü geldiğinde askıdan indirirler; ama ne öğrenciye sorarlar, ne de oy sandığına çağırdıklarına.

Söylediğinde bir tuhaflık yok mu rıza, askıya çıkarmak bir nevi sormak değil mi, kimin, ne söyleyeceği varsa söylesin diye. Askıya çıkarılana ya isim ilave edilir, ya da çıkarılır; ders müfredatı bile olsa askıya çıkarıldığında benzer bir pozisyondadır. Öyle ya, oy sandığı dışında yok saydığınız insanlardan nasıl bir katkı bekleyebilirsiniz?

Seçmen listelerinin de önümüzdeki günlerde askıya çıkarılacağını söylemek mümkün. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Anayasa değişikliği 330’u aşsa da aşmasa da sandık kapıda. Anayasa değişikliği 330’u aşarsa referandum sandığı, aşmadığı takdirde de erken genel seçim sandığı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan siyasi parti temsilcilerine varıncaya kadar seçim konusu dillerde. Bazı diller Anayasa değişikliğinin Meclis Genel Kurulu’ndan geçmesini kolaylaştırmak için gündeme getirirken seçimi, bazıları da engelleyebilmenin arayışında.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın gündeminde de FETÖ’yle ilişkisi nedeniyle emniyet teşkilatından ihraç edilen polislerin askerliği nasıl yapacağı var. Nasıl mı yapacaklar, bakanın deyişine göre; “sakıncalı piyade" olarak, silahsız ve mühimmatsız nöbetlerde bulunacaklar. Ayrıca gözetim ve kontrol altında olacaklar.

İşte ödev duygusu gelişmemiş bir toplumdan manzaralar…

Rıza Üsküdar

14 Ocak 2017/Eskişehir

ilhan Aydın, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu gidişlerle daha ne manzaralar gelecek gözlerimizin önüne...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 11.10.2017 10:45
Cevap :
Evet, manzaralar oldukça tehlikeli, adeta ‘zara’ diyor, halkın geleceğiyle kumar oynanıyor, sonucun kötü olacağını bile bile. Görüşmek üzere.  11.10.2017 12:42
 

Çok ders verici bir yazı yazmışsınız hocam..Bütün yazılarınız öyle, sizi okumayı asla ihmal etmiyorum..Ödev verilince mi yapılır, yani dışardan yapılması istenilen bir buyruk mu yoksa kendi ödevimizi kendimiz mi vermeliyiz..?

Selda Çakmak 
 11.10.2017 6:39
Cevap :
Çocuklarını gençlerini ödev duygusuyla bilinçlendirmeyenler; ödevleri dışarıdan alırlar, nihayet toplumlarının geleceğini de karartırlar. Sırf eğitim üzerinde dönen dolaplar bile ele veriyor, nasıl bir esaret altında olduğumuzu. Görüşmek üzere.  11.10.2017 12:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3347
Toplam yorum
: 2164
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 576
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster