Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
73
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (14)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (14)…
 

(Günceler)
-14-
16.01.2017 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Borsası’nın kuruluş yıldönümünde işadamlarına şu çağrıda bulundu:

İki milyon dolarlık bir yatırımla ülkemize giren, ya da buraya (İstanbul Borsası’na) iki milyon dolar getiren vatandaşlık imkânını alabilecek. Bunlar önemli adımlar.”

Bu bir çağrı mı, yoksa bir rüşvet mi?

Şu bir gerçektir ki Küresel Kapitalizm’in en kirli parası borsa borsa dolaşan paralardır. Dünya borsalarında emme basma tulumbaya benzeyen konumlarıyla, insanlığın kirlilik katsayısını artırmaktan başka bir şeye yaramamıştır.

Para birimi her ne olursa olsun, yatırıma dönüşmeyen, istihdam yaratmayan, borsa borsa para avına çıkan her kuruş, tırnak içinde “1 Dolar’ın” sahibine hizmet eder. 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra TV ekranlarında gözümüze sokulan “1 Dolar’ın” sahibine.

Bilenler bilir “Kara Perşembe” (24 Ekim 1929) II. Dünya Savaşı’nı tetiklemişti, o tarihte ülkemizde İstanbul Borsası olmasa da, bütün dünyayı etkilediği gibi bizi de etkiledi. İstanbul Borsası, Neoliberalizm’in küreselleşemeye başladığı günlerde kuruldu (26 Aralık 1985), o gün bugündür sadece ekonomik alanda değil, bütün alanlarda bitmiş tükenmiş Kapitalizm’in sömürüsünde birbirimizi sömürüyoruz.

Böylesi bir sömürünün içinde ne yapacağımızı şaşırdığımız gibi, bir de çıkıp birbirimizi darbecilikle suçluyoruz. Ama kurtuluşa dair yaptığımız çağrılar da bir başka gerçeği hatırlatıyor; hâlihazırda insanlıkla birlikte “Kara Perşembe”nin ateşinde kavruluyoruz.

Söylemlerimiz darbeye davetiye çıkarmak olduğu gibi, çağrılarımız da birer rüşvet oluyor “Kara Perşembe”nin yaratıcılarına. Askeri darbelerimiz de bugüne kadar onlara hizmet etmiştir, buna son darbemiz de dâhildir.

Rıza Üsküdar

16 Ocak 2017/Eskişehir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 557
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster