Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ana rahmi beyin varsa olur doğum

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

30 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
112
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (2)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (2)…
 

(Günceler)                                                                                 

-2-

                                                                                                                        04.01.2017 Çarşamba 

Ergenekon, Balyoz vs. davaları başladığında televizyon ekranlarında pek çok yeni yüz tanıdım. Bu yüzlerden bazıları ilerleyen yıllarda çeşitli partilerden milletvekili seçildiler. Bunlardan biri emekli savcı, Ak Parti Burdur milletvekili Reşat Petek oldu.

Reşat Petek 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi yaşanan ve pek çok yazımda sorguladığım askeri kalkışmayı araştırmak amacıyla oluşturulan Meclis FETÖ Darbe Girişimi’ni Araştırma Komisyonu Başkanlığı’na da getirildi. Bir ara cemaatle bağlantısı olduğu da tartışıldı hafiften; ama neyse.

Meclis FETÖ Darbe Girişimi’ni Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, komisyon üyesi milletvekillerine gönderdiği yazıda komisyon çalışmaların inceleme ve araştırma safhasının 3 Ocak 2017 tarihi itibariyle sona erdiğini bildirdi.

Daha önceki benzer komisyonların yaptığı çalışmalar gibi, söz konusu komisyonun çalışmaları da görüşlerine başvurulan kişilerin dile getirdiklerini tutanağa dönüştürmenin dışında herhangi bir sonuç getirmeyecektir. Bununla birlikte tutanaklara geçen öyle sözler oldu ki,  pek çoğu geleceğin dünyasına mizah malzemesi olarak aktarılacaktır.

Bu anlamda söz konusu darbe girişiminin nedenini, nasıl planlandığını açığa çıkaramayacağı gibi, tarihsel anlamda bir karşılığı da olmayacaktır. Devletlerin kuruluşu, tutanaklardan ziyade doğru zamanda, doğru eylemlerle gerçekleşirken, yıkılışları zamansız maceralar ve onların uzun uzun anlatıldığı tutanaklarla bilinir ve de anlaşılır.

Sözün özü, Burdur, burada dur denilir; ama anlayana. Anlamayanların bir tutanaktan bir diğer tutanağa sürecektir arayışı biraz daha. Ama bu arayışların yerinde saymak dışında bir karşılığı olmayacaktır.

NOT: En son 3 Ocak 2017 tarihinde “Beklenen zamanın eşiğinde (Günceler-1)” başlıklı yazımı paylaşmıştım okurlarımla. Devam eden gönlerde günce yazılarımı bir süre daha devam ettirdim; ama paylaşmadım.

1 Ekim 2017 tarihi itibariyle söz konusu güncelerimi paylaşacağım. Gerek bugüne kadar yazdığım yazılar ve bir nevi devamı olan güncelerimle bir şeyleri başarmak arzusu içinde olmadım. Ama önemli tarihi bir kavşak olduğunu düşündüğüm, yaşadığımız süreci ve onun tarihi dönüşümünü anlamak ve de anlamlandırmak istedim.

Özetle toplumumuz ve de insanlık nereye gidiyor sorusuna açıklık getirmeye çalıştım. Buna dair bazı isabetli cümleler kurmuşsam ne mutlu bana. Tarihe tanıklık eden bir tarihçi açısından bu yeterlidir sanırım.

Rıza Üsküdar

4 Ocak 2017/Eskişehir 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Buradayım, hem tanımlıyorum, hem de tanımlanıyorum; ama bütün bunların Allah’ın kontrolü altında gerçekleştiğine de inanıyorum. Çünkü O’na bağlıyım, O’nun dışında herhangi bir varoloşun kendini kandırmaktan öte bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Düşüncem inanç temelli, inanmadığım bir şeyi söyleyemem; ancak inancım da düşüncem de benden ibaret değildir, her şeyi salt kendimle anlamlandıramam. Yaratana bağlı olmak, diğer yaratılanları da doğru anlamak demektir çünkü. Burası, bunun bilincine varma yeridir işte, mevsimlik dönme dolap değil. Sevgiler.

Ana rahmi beyin varsa olur doğum 
 01.10.2017 20:23
 

Hoşgeldin yazarım, nerelerdesin özledik seni

Kerim Korkut 
 01.10.2017 16:09
Cevap :
Buradayım. Belki bura neresi diyeceksin, belki buraya dair daha başka ek sorular soracaksın. Burası bulunduğumuz anın ve de mekânın çoğu zaman farkına varamadığımız sergüzeştidir. Ona dair yaşadıkça malumat sahibi oluruz, burası dediğim zaman ve mekânın bilinmeyen noktalarını birer birer bilme yolunda ilerlediğimizin farkına varırız. Burada, hem tanımlayan, hem de tanımlanan olduğumuzun farkına varmak diye de özetlemek mümkün. (Devamı yorum şeklinde)  01.10.2017 20:21
 

Düşünen,sorgulayan ve nedenler peşinde koşan sizin gibi tarihçilere ne çok ihtiyaç vardır Bloğumuzda.Kısa zamanda güncelerinizi okuyacağım için sevinçliyim...Elinize sağlık Rıza bey.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 01.10.2017 13:44
Cevap :
Teşekkür ederim Abbas Bey, sorgulayanların çoğalması dileğiyle, sevgi ve saygılar.  01.10.2017 15:35
 

Merakla bekliyoruz güncelerinizi Rıza Bey;) Sevgilerimle..

Selda Çakmak 
 01.10.2017 10:36
Cevap :
Teşekkür ederim, bir süre devam edecek bakalım, sevgiler.  01.10.2017 15:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 552
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster