Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
245
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (33)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (33)…
 

(Günceler)  -33-   

04.02.2017 Cumartesi

Üzüm üzüme bakarak kararırmış; ama böylesi bir süreçte bir de aklık ve de beyazlık edebiyatı yapılırmış ki deme gitsin. Örneklerine gerek yok, bağbozumu dönemi bitti, hatta bozulmuş bağdaki üzüm bağlarının köklerini sökmekle meşguller bu sıralar.

Zamanın birinde bir tilkiyle ayı bir bağı gözlerine kestirmişler, bağın bir uçunda girebilecekleri bir delik görmüşler. Ayı biraz zorlansa da girmiş bu delikten içeri, tilki de onu takip etmiş, üzümler de salkım salkım… 

Başlamışlar yemeye…

Tilki her salkımdan bir üzüm tanesi koparmış, tatmış bir bir salkımları, ayı ise yedikçe yemiş, öyle ki iri gövdesi yediği üzüm salkımlarıyla iyice devleşmiş. Hadi gidelim dediklerinde, tilki girdikleri yerden geçip bağı terk etse de, ayı bir türlü geçememiş zorlanarak girdiği yerden.

Üzüm üzüme bakarak kararıyor bu doğru, dünyanın her yerinde bozulan bağlara dadanmıştır ayılar, tilkiler, kurtlar; ama ne tilki ayıya döndü, ne kurt tilkiye, ne de ayı kurda. Bu da gösteriyor ki benzerliklerin yanında, değişmeyen gerçekler de oluyor.

Tilki kaçıp kurtuluyor, ayı da bozulmuş bağda yakayı ele veriyor, bozulmuş bağdaki üzüm salkımlarının bakışları arasında… Kurtta çıkışta yakalanan ayının kurbanı oluyor.

Kökü sökülmekte olan bağları ise, hiç mi hiç sormayın, kökü sökülürken kütür kütür ses verse de kökünden; dili dönmez, bu anlamda toprağıyla kopan bağının yol açtığı acıları paylaşmak istese de anlatamaz bir türlü.

Rıza Üsküdar

4 Şubat 2017/Eskişehir

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İştahı besleyen kurnazlardır esas oyun kurucular,ama onları ele verir çok geçmeden yakalanan ayılar;cezaları hafiflesin diye...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 16.11.2017 23:48
Cevap :
Oyun kurucular, birkaç adım sonra da oyunbozan olurlar. Oyun kuruculuktan oyunbozanlığa terfi edenler, böylesi bir yapboz oyununda nicesine hesap kesseler de, son kertede kendileri de hesap verirler. Bu öylesi bir hesap olur ki, oyun kurucululuktan oyunbozanlığa kadar; her aşamanın hesabını vermek zorunda kalırlar. Beslendikleri zihniyette buna dâhildir. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.  17.11.2017 0:37
 

Dil anlatır da kim ne anlar belli değil. Bağda üzüm yemekle meşgul olan burnunun dibindeki yangını görmez

ilhan Aydın 
 15.11.2017 9:05
Cevap :
Görür görmesine; ama yine de bu yangını kendisinin söndüreceğini sanır. Birbirine baka baka kararan üzümleri de suçlar, öyle ya, günümüzde böylesi bir yiyişte vardır. Belki bağın kütüklerinin kütür kütür ses vermesi de bu yüzdendir. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.  15.11.2017 14:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3338
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 561
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster