Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ana rahmi beyin varsa olur doğum

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

02 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
414
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (4)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (4)…
 

(Günceler)                                                                                 

-4-                                                                                                                                                                                                                                                                                              06.01.2017 Cuma        

Ülke genelinde dağıtılma kararı alınan çipli kimlik kartlarının başvuru süreci Antalya’da izdihama yol açtı birkaç gün önce. Halkımız her zaman olduğu gibi yeniliğe açık, kaldı ki yetkililerin verdiği bilgiye göre 2020’ye kadar vaktimiz var.

Bakalım 2020’de nasıl bir gerçeklikle karşılaşacağız?

Çipli kimlik kartlarına bugünlerde sahip olmakla ne elde edeceğiz bilmiyorum; ama şu dakika itibariyle mevcut kimlik kartım da yok hükmünde, Aralık 2016’nın son günlerinde kimliğimi kaybettim: hükümsüzdür. Adım: Rıza, Soyadım: Üsküdar, baba adı: Ömer, ana adı: Ummahan.

Anlamı dağ çileği olan bir kasabada doğmuşum, kayıp kimliğim 18.03.1963’de doğdu diyorsa da, ikili bir rivayet odur ki kütüğe kaydı, 6 ay, 5 hafta kadar geç yazıldığı düşünülmekte.

Evli, ikisi sağ, diğeri ancak 26 gün yaşayabilmiş üç çocuk babası, uyruğu Türkiye Cumhuriyeti. Din hanesindeki İslam bugüne kadar toplumsal barışını sağlayamadığı için, bir süredir Hanif dinine yöneldiğini söylemekte.

İl hanesinde Afyonkarahisar, ilçe bölümünde de Emirdağ yazılı. Birden fazla değiştirdiği kimliğinin ilklerinde mahalle bölümünde Sofulu yazılıydı, 12 Eylül 1980’den sonra Cumhuriyet olarak değiştirildi. Cilt No: 0044, Aile Sıra No: 00002, Sıra No: 0033.

Kayıp kimliği Eskişehir-Ondunpazarı’nda 09.08.2010 tarihinde yeniletmiştir.

Evet, içeriğini kısaca özetlediğim kimliğimi kaybettim: hükümsüzdür. Kimliklerin savaşında yıllardır taşıyor oluşum da biraz gönül bağından kaynaklanıyordu doğrusu.

Yoksa varlığını çoktan kaybetmişti.

İnsanlık sabahtan akşama çoklu kimlik savaşını yaşarken, kaybolan kimliğimi değil görülmez insanlığımı arayacağım artık. Bulduğum tarih, doğum tarihim, bulduğum yer de yeniden doğuşumun adresi olacaktır.

Evet, kimliğimi kaybettim hükümsüzdür, verileri üzerinden şirket kurmaya hevesli olacakları şimdiden uyarayım. Şirketiniz maliyeden geri döner, belki başınıza öngöremediğiniz başka işler de gelebilir.

Sakın ha uyarmadı demeyin!

Uyarıma geçtiğimiz aylarda basına yansıyan Türkiye’nin seçmen kütük listelerindeki kimlik bilgilerini çalanlar da dâhildir.

Belli mi olur, kimlik bilgilerini çaldıklarınız bir anda yanı başınızda belirir. Vize engeline bile takılmadan. Ya da siz koşarsınız kimlik bilgilerini çaldığınız insanların coğrafyasına.

Olur mu olur, çala çala bir anda girersiniz Çalap’ın yoluna: beşeri hayattaki tek yola, barış ve esenlik yoluna. Dahası unutursunuz bir anda bütün kimliklerinizi, en az üç asırlık günah defterleriniz karşısında… 

Beşeri hayatta sanılmasın ki tek tutunamayanlar insanlardır, gün gelir tutunamayanlar kervanına toplumsal kurumlar; aile, siyaset, eğitim, din, ekonomi vs. katıldığı gibi, bu toplumsal kurumların ayakta tutamadığı devletler, uygarlıklar, ürettikleri çağlar, hatta genel anlamda insanlıkta dâhil olur.

Ve dudaklardan bir türkünün iki dizesi dökülür: “Kendim ettim kendim buldum/Gül gibi sarardım soldum!” Ardından canhıraş bir arayışa girilir, nerde benim asli kimliğim; insanlığım?

Rıza Üsküdar

6 Ocak 2017/Eskişehir

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

susulur... sağol denir bu yazıya. sekizler selam eder Rıza Üsküdar'a..

yucel evren 
 03.10.2017 7:17
Cevap :
Bir bitiştir bu olup bitenler; ama başlangıcın da çok zorlu olacağı anlaşılıyor. Görüşmek üzere.   03.10.2017 18:16
 

Valla bu izdiham olayları çok şaşırtıcı.. Herşeyi ama herşeyi en son güne bırakmayı huy edinmiş bir milletiz, çipli kimliklerde neden bu kadar sabırsız ve aceleci davrandık çözemedim doğrusu..;) herzaman ki gibi anlamlı bir yazıydı, elinize sağlık..

Selda Çakmak 
 03.10.2017 6:51
Cevap :
İzdihamını bilemem. 2020’de işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorum. Doğrusu iyice kimliksizleştiğimiz için, fırlatıp attım, yenisine de ihtiyacım yok. Görüşmek üzere.  03.10.2017 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 550
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster