Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
72
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (61)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (61)…
 

(Günceler)   -61-     
09.03.2017 Perşembe

Kalemimi, klavyemi serbest bıraksam, hadi yazın bakalım yerime hislerime tercüman olurcasına desem. Düşünmeden yazın, hissettiklerimi sadece, hissiyatımın tercümanı olup olamayacağınızı yazın.  

Hissetmek, ya da buna dair bir görev üstlenmek iyi de, hissiyatın tercümanı olmak nasıl bir şey, hissin hisle yoğrulması mı?

Eline kalem almadan, parmaklarınla klavyeye dokunmadan, hisle harekete geçirebilir misin kalemi, klavyenin tuşlarından ses çıkarabilir misin?

Fizikötesi bir hadise değil mi bu?

Hissin ne tercümana ihtiyacı vardır, ne kaleme, ne de klavyeye. Hissiyatın her neyse, ne yöndeyse, bırak gitsinler gitmesini arzuladığın yere. Ne kendini yor, ne de yapamayacağımız göreve zorla bizi.

Ne kadar da açık sözlüsünüz böyle. Öyleyizdir, duygu eli değmediği sürece durup dururuz öyle, bu kısa diyalog bile bir duygu eli marifeti. Uçur gitsin hislerini, gitmesi gereken yerlere, belki gittikleri yerlerde de kalem aldırırlar ellere, dokundururlar parmakları klavyelere.

Ve hislerinin tercümanı olur dönerler, hissin hisle yoğrulduğu cümleler… Bu arada oyun dolap çevirenleri de kafana takma, kim ne yaparsa, kendine yapar, insanlık neyin sınavındaysa, bizler de onun sınavındayız.

Rıza Üsküdar

9 Mart 2017/Eskişehir

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanlığın sınavı devam ediyor Rıza bey, belli ki sınavdan geçememiş icazet belgesini alamamış, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 08.12.2017 9:08
Cevap :
İnsanlık bu sınavı ta başlangıçtan beridir veriyor; ama öyle bir sınav ki, iç içe geçmiş sınav içinde sınav. Dünyaya gözünü açan her nesil böylesi bir sınavın içinde yoğurmuştur kaderini. Sınav, bazen kırk yıllık, bazen bir asırlık, bazen iki üç dört beş asırlık, bazen de ta başlangıcı hatırlatırcasına bin iki bin üç bin dört bin yıllık; ama öz itibariyle hep aynı sınav. İnsanlığın varlık-yokluk sınavı, biri yokoluşun peşinde, diğeri insanlık varlığını sürdürsün arayışında. Yokoluşu seçen, öteki gördüklerini yok etmek istiyor, düşünmüyor ki, ötekini yok ettiği anda kendini de yok etmiş olacak. İnsanlık varlığını sürdürsün isteyen de, yara bere içinde herkesi kucaklamak istiyor. 2012 yılıydı sanırım, Filistinli küçük bir kız, yumruğunu sıkıyor İsrail askerine karşı; ama vurmuyor. İşte sınavı kazanacak ruh, bu Filistinli küçük kızın ruhu, göreceğiz bütün devletler bir bir diz çökecek bu ruhun karşısında. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.  08.12.2017 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3340
Toplam yorum
: 2162
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 571
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster