Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ana rahmi beyin varsa olur doğum

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

08 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
198
 

Beklenen Zamanın Eşiğinde (9)…

Beklenen Zamanın Eşiğinde (9)…
 

(Günceler)
-9-
11.01.2017 Çarşamba

Bir yazı kaleme almıştım 9 Ağustos 2012 tarihinde “Dünya’nın ‘geoit matematiği’ni değiştirdim, var mı itirazı olan?” başlıklı.

Bu yazımda başlangıç meridyenini Greenwich’ten (İngiltere) İstanbul’a (hâlihazırda 29 Doğu boylamı olarak bilsek de çoktan başlamıştır, İstanbul’un başlattığı zaman…) taşımıştım.   

O tarihten bugüne ülkemizde de, genel anlamda dünyada da oldukça garip gelişmeler yaşandı ve de yaşanmakta. Sözde ‘Arap baharı’ olarak tanımlanan süreç, insanlığın bir varlık-yokluk mücadelesine dönüştüğü gibi, bu mücadelenin seyrinde önemli bir konuma sahip Anadolu coğrafyası da bu yolda yoğun bir arayışa girdi.

İstanbul bize aittir diyen bir askeri darbe girişimi de oldu 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi. Yoksa başlangıç meridyenini İstanbul’a taşıdığımın farkına vardılar mı?

İşin garip tarafı bu yıl kış saati uygulamasına da son verildi, doğrusu bunu uygun görmüştüm; ama 45 Doğu boylamına (Iğdır) çekilmemiz de yukarıda paylaştıklarımla birlikte pek çok soruya yol açıyor. Kış saati uygulaması 30 (İzmit) doğu boylamı, bahara doğru İstanbul’dayız diyordu sanki. Yaz saati ise Manisa’ya atıfta bulunuyor, paranın icat edildiği yerden, küresel kapitalizmin cennetten kovulma sahnesine ve de böylesi bir sahnede yaşananlara…

Yaz saati uygulamasının sabitlenmesini askeri darbe girişimiyle birlikte okuduğumuzda, Anadolu’dan Horasan’a sürüldüğümüz anlamını çıkarmak ta mümkün. Eğer böylesi bir düşünceleri olduysa, İstanbul’un yeniden fethi öncesi Pasinler, Malazgirt, Miryokefalon savaşlarını yeniden kazanmamız da gerekecek.

Yoksa Çağrı Bey’in bin yıl sonra 2015’te Anadolu’ya yeni bir keşif seferine çıkması da bunun bir sonucu muydu?

Hele Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin zamanlaması; Astana’dan (2012) Eskişehir’e (2013), Eskişehir’den Kazan’a (2014), Kazan’dan Merv’e (2015), Merv’den Şeki’ye (2016), Şeki’den Yesi’ye (2017)…

Acep 2018’de, 9 Ağustos 2012 tarihinde değiştirdiğim “Dünya’nın geoit matematiğine” itirazı olanların, karşı duruşları son mu bulacak?

Evet, yeni bir dünya kuran, bu yolda insanlığı yeni bir çağ ve onun değerleriyle buluşturan gerçekte İstanbul’un zamanı olduğuna göre, başlangıç meridyeni olmaknta onun hakkı mı diyecekler?

Yes. Buna ne derler? Bir saniye, ‘One minute’ devri çoktan sona erdi derler.

Yeni bir dönem daha başladı, insanlığa huzur ve barış getirecek bir dönem. Bir saniye dediysek de ömrü bir saniye olacak ta değil, bir saniye sürecin iyice hızlandığı, doğumun an meselesi olduğunu anlatmak içindir. Ama bu beklenen taze başlangıç uzun yıllar ve de asırlar sürüp gidecektir…  

NOT: Yazı girişinde bahsettiğim yazıya okurlarım aşağıdaki adresten ulaşabilirler.

http://blog.milliyet.com.tr/dunya-nin--geoit-matematigi-ni-degistirdim--var-mi-itirazi-olan-/Blog/?BlogNo=374137

Rıza Üsküdar

11 Ocak 2017/Eskişehir

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne anlamlı ve önemli tesbitler.Elinize sağlık.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 11.10.2017 10:18
Cevap :
İstanbul’da beklenen zamanın güneşi doğdu, herkes bu zamana tabi olmak durumundadır, buna dünyanın bütün devletleri dâhildir. Görüşmek üzere.  11.10.2017 12:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 552
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster