Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1084
 

Beklentilerimiz bizi ele verir aslında !

Beklentilerimiz bizi ele verir aslında !
 

Sizin için ilişkinizde en önemli şey nedir mesela? Ya da karşı cinsten ne beklersiniz? Bir kadında / erkekte aradığınız nitelikler nelerdir?

Cevap: Dürüst ve saygılı olsun, beni çok sevsin, bana sahip çıkabilecek biri olsun, işi gücü yerinde olsun, kariyerli olsun vs.

Tamam bunlar güzel cevaplar ama; aynı zamanda kendimizi kandırdığımızın da göstergesi de değil mi? Dürüstlük istiyorsan, önce kendine güvenmiyorsun demektir, yani kendi kendine dürüst davranmıyordun; seni çok seveni istiyorsan, sen çok sevmiyorsundur; sana sahip çıkılmasını istiyorsan da biraz zavallısın demektir. Hele parası pulu çok olsun diyorsan; gelecek kaygısı hayatını sarmış demektir.

İnsan hep kendisinde olmayanı istemez mi zaten? Fakir hep parası olması için, zengin hep gerçek dostu olması için, işsiz hep iyi bir işi olması için, yalnız hep bir sevgilisi olması için yalvarmaz mı?

Hep kendimizi kandırıyoruz aslında. Kendi eksiklerimizi başkalarıyla, başkalarının artıları ile tamamlayarak, kendi açıklarımızı kapatmaya çalışıyoruz.

Aslında ne kadar mükemmelsek, o kadar az olanla yetinebiliyoruz. Ne kadar acizsek de o kadar fazlasını istiyoruz.

Hep isteklerimiz, dürtülerimizin arkasında saklanıyor. Zaman ilerleyip; eksiklerimizi giderdiğimizde ise, beklentilerimiz daha da değişiyor. Önceki kriterlerimiz bayağılaşıyor. Zengin olmuşken, zengin birine ihtiyaç duymak ne kadar gereksizse, kendimize güvendiğimiz zaman karşımızdakilerde dürüstlük aramak da o kadar anlamsız oluyor.

Kimsenin istediğimiz gibi olmasına ihtiyaç duymadığımızda kendimizi bulmuşuz demektir. O zaman koşulsuz bir şekilde hislerimizin arkasından gidebilir, ilişkimize ve hayatımıza sahip çıkabiliriz.

Kendinizde olmayanı başkasında istemek haksızlık olmuyor mu biraz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biraz yasima guvenerek bunu sordum..Evet Sevgili Tuna; bu yas da , bu kadar guzel bir analiz "Akil yas da degil, bastadir" Atasozu`nu ne kadar dogruluyor. Iliskilerimizin tamami kendi eksik, fazla, yanlis, dogrumuzla alakali aslinda.Bi seylere sahip cikmak farkindaligimizla orantili diye dusunuyorum. Haksizliga gelince :-) neyin, ne kadar farkindayiz ki! haksiz oldugumuzu gorelim. Saygilarimla

Nurhayat TURUNC 
 21.09.2006 4:29
Cevap :
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Emin olun beni çok mutlu ettiniz.  21.09.2006 12:24
 

Kimin söylerdiğini hatırlamıyorum ama söz muhteşem. ''Nekadar çok şeye sahip olduğun önemli değil, önemli olan nekadar az şeye ihtiyaç duyduğundur.''

Filiz Da?han 
 20.09.2006 15:56
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkürler. Dediğiniz gibi söz muhteşem. Buna azla yetinebilmek de diyebiliriz, ortak notktada buluşmakta. Yeter ki iki tarafta mutlu olsun.  20.09.2006 16:56
 

Merhaba Tuna Bey; Bu konudaki görüşlerinizi paylaşmakla beraber eklemek istediğim bir noktayı da iletmek istiyorum. Dediğiniz gibi herkes kendisinde olmayanı başkasında arıyor. Ama bu noktada önemli olan bunu yaparken karşıdaki insanı kullanmamak. Bu şekilde olduğu taktirde bir sorun olmaz gibi geliyor bana. Yazılarınızın takipçisiyim..

Zeynep 
 18.09.2006 21:08
Cevap :
Yazılarımın takipçisi olmanız beni mutlu eder. Yorumlarınız için teşekkürler.  18.09.2006 23:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1165
Kayıt tarihi
: 06.09.06
 
 

24 yaşında, ekonomi mezunu, hayattan yüksek beklentileri olan, girişimci ruhlu biriyim. Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster