Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
47
 

Bel Ağrısı ile Mücadele

Kronik Bel Ağrısı ile Mücadele 

Bu sayfadaki yazılarımda genellikle örnek vakalar üzerinden sağlık yazıları yazmaya çalışıyorum. Kuru metinleri her yerde bulmak mümkündür. Örnek vakalarla konuyu açıklamak hem daha öğreticidir hem de bilgi daha kalıcıdır.

Uzun bir süredir kronik bel ağrısı çekiyorum. Bunun nedeni gençliğimde ağır bir şey (odun kütüğü) kaldırmamla beraber belimin incinmesiydi. O günler birkaç gün aspirin alarak ağrımı tedavi etmiştim ve ondan sonra uzun yıllar bir sorun yaşamadım. Ama ne zamanki yaşlanmaya başladım (50’li yaşlarda) bel ve biraz da sırt ağrılarım olmaya başladı. Ağrı kesici ilaçlar, romatizma ilaçları alarak bu ağrıları geçiştirmeye çalıştım. Anlayacağınız bir süre böyle idare ettim. Ama kronik bel ağrım bir türlü geçmiyordu. Mecburen doktorlara gittim çekilen MR ve tomografilerde belde fıtık başlangıcı olduğu söylendi. Kilom da vardı. Kilo vermem tavsiye edildi. Ben bu arada 20 kilo kadar verdim ve iki kez fizik tedavi oldum. Ama yine de bel ağrılarımdan tamamen kurtulamadım. Zaman zaman şiddetleniyor ve hafifliyordu. Ameliyat olmayı ise hiç düşünmedim.

Böylece daha düne kadar sabah akşam basit bir ağrı kesici alıyordum ve sırtıma romatizma kremi, jeli veya merhemi sürüyordum. Nispeten rahatlıyordum. Basit ağrı kesicinin bir zararı olmadığını biliyorum ama çok da fazla fayda etmiyor. Kullandığım krem ve jellerin ise yan etkisi görülmeye başladı. Prospektüsünü okuyunca somnolans (uykuya eğilim, letarji) ve eksitasyon (taşkınlık) yapabileceği yazıyordu. Bende de bunlar görülmeye başlamıştı. Artık sık sık kullanamayacaktım. Romatizma ilaçları ise böbreklerin çalışmasını aksatıyordu! Bu sadece bende olan bir şey değil, ileri yaşlarda (50-60 yaşından itibaren) bu ilaçlar herkeste idrar atımını azaltır. Yani yaşlılar romatizma ilaçlarını kullanırken çok dikkatli olmalılar!

Neticede şu anda sabah akşam sırtıma sıcak uygulamaya başladım. Mevsim kış zaten, kombiyi açıyorum ve sırtımı 15-20 dakika sıcak kalorifer peteğine tutuyorum. Sırtım ve belim ısınınca eklem bağları ve sırt/bel kasları da gevşiyor ve ağrım kayboluyor. Bu bir nevi fizik tedavi yerine geçiyor. Sabah akşam da basit bir ağrı kesici alıyorum.

Ayrıca her sabah düzenli bir şekilde sırt ve bel kaslarımı çalıştıran egzersizler yapıyorum. 

Eğer dikkatle okursanız bu yazımda okura birçok mesaj vardır.

Bunlar:

Bel sağlığınız için; ağır bir şeyler kaldırmayın ve taşımayın.

Gençlik çağlarında geçirilen travmalar ileri yaşlarda sorun yaratır.

Her ilacın bir yan etkisi vardır, dikkatli olmak lazım. Özellikle ileri yaşlarda ilaçların yan etkileri daha çok görülmeye başlar.

Kronik ağrılı durumlarda herkes fizik tedavi öneriyor ama bu öyle sanıldığı kadar faydalı olmuyor! Bunu sadece ben söylemiyorum, fizik tedavi olan hastalarım da söylüyor. Demem o ki daha baştan hasta olmamaya bakmalıyız. Sağlığımızın kıymetini hasta olmadan önce bilmeliyiz.

Sırt ve bel ağrısında sıcak uygulama iyi sonuç vermektedir ama bunu da her bel ağrısında uygulayamayız. Mesela iltihabi eklem romatizmasında (romatoid artrit ve Ankilozan spondilit) tavsiye edilmiyor.

Kronik ağrılı durumlarda spor ve egzersiz iyi sonuç vermektedir. 

(Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Konu benim özelimde anlatılmıştır, sizde farklı olabilir. Eğer bir rahatsızlığınız varsa öncelikle kendi doktorunuzun tavsiyelerine uyun.)

Şen ve esen kalınız.

 

Dr. Atanur Yıldız

18 Oca. 20

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkürler sevgili doktorum:) Sağ olunuz sağlıkla kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 20.01.2020 20:50
Cevap :
Ben teşekkür ederim. Selamlar.   24.01.2020 11:49
 

ben bu sıcak uygulamayı omuzlarıma yapıyorum ve kesinlikle faydalı.. Bilgiler için teşekkürler

jale kasap 
 19.01.2020 11:03
Cevap :
Geçmiş olsun. Ben teşekkür ederim.   24.01.2020 11:50
 

Merhaba sevgili doktorum Atanur Yıldız Bey, vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürler ediyorum.Dilinize sağlık Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 18.01.2020 20:49
Cevap :
Ben teşekkür ederim. Selamlar, mutlu günler.   24.01.2020 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 443
Toplam yorum
: 2987
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 284
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster