Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
34
 

Bel Ağrısı Neden Olur?

Merhaba değerli arkadaşlarım;

Gençliğimde ağır bir şey kaldırmam sonucu belimi incittim. O zamanlar daha gencim ve bir ağrı kesiciyi birkaç gün kullanmamla şikayetlerim geçmişti. Yıllar sonra kilo da almaya başlayınca bel ağrılarım da başladı ve ağrılarım sağ bacağıma da vuruyordu. Sağ bacağımın dışında uyuşma da oluyordu. Defalarca beyin cerrahı ve fizik tedavi doktorlarına gittim, MR ve tomografiler çekildi, tedaviler oldum, bunlardan biraz fayda gördüm. Belde sinir sıkışması yani bel fıtığı başlangıcı dendi. Ameliyat olman lazım diyen oldu mu hatırlamıyorum ama zaten ameliyata sıcak bakmıyordum.  Hala bakmıyorum. Son zamanlarda uzun bir süredir belim zaman zaman ağrıyor, öne eğilirken daha fazla oluyor, bazen sabahları bel ağrısı ile uyanıyorum. Kalkınca hareket edince, bel hareketleri yapınca geçiyor. Bazen ağrı kesici alıyorum, belime romatizma kremi sürüyorum ve bir süre rahat ediyorum. Belime sıcak uygulayınca da rahatlama oluyor. Şimdi ben de acaba belimde ne var diye merak ediyorum. Doktor olmama rağmen. Benim bu durumuma uyan soru ve cevapları internetten buldum. Şimdi onları sizinle paylaşmak istiyorum. Amacım sizlerin de böyle sorunlarınız varsa ki olabilir, size bir faydam olsun.

Soru: Her sabah bel ağrısı ile uyanıyorum. Isındıkça geçiyor. Neden?

Cevap: Sabah tutukluğu çok farklı nedenlerle oluşabilir. Omurgayı tutan romatizmal hastalıklar ya da kireçlenme nedeniyle olabilir. Hastanın yaşına göre tüm tetkiklerin yapılması şart.

*

Soru: 37 yaşında bir erkeğim. Sabahları yataktan kalkmaya çalıştığımda hemen doğrulamıyorum. Ya da yataktan kalktıktan sonra belimde bir ağrı oluşuyor. Yarım saat içinde yavaş yavaş geçiyor. Bunun sebebi nedir?

Cevap: Bu ağrı omurlar arasındaki disk bozukluğunun belirtilerine uyuyor. Sorun yatak veya yatış biçiminde değil. Uzun süre sabit kalmaktan kaynaklanıyor. McKenzie tedavi programındaki egzersizlerden faydalanma olasılığınız oldukça yüksek.

*

Soru: Belim birkaç gün ağrısız giderken sonra tekrar ağrı başlıyor ve birkaç gün devam ediyor. Bunun nedeni ne olabilir? MR’da diskte çok hafif bir dışa doğru uzama vardı. Bacaklarımda uyuşukluğum yok...

Cevap: Tekrarlayan bel ağrıları sadece fıtığa bağlanamaz. Nedenleri çok çeşitli olabilir. İdrar yolları problemleri, kadınlarda üreme organlarındaki enfeksiyonlar, safra kesesi, bağırsak sorunları, ailevi Akdeniz ateşi, orak hücreli anemi gibi kan hastalıkları vs. Ayrıca doğrudan kas iskelet sistemi sorunları da bel ağrılarına neden olabilir. Kaslarda tetik nokta denen kulunç benzeri odaklar tekrarlayan bel ağrılarının önemli nedenlerinden. Belin aşırı çukur olması, bel kemiklerinin dizilim bozuklukları, doğumsal anomaliler de tekrarlayan bel ağrısına yol açabilir. En sık görülen: Doğum, kilo, hareketsizlik gibi nedenlerle karın ve çel çevresi kaslarının zayıflaması. (Soru ve cevaplar: hürriyet.com.tr).

8 Temmuz 19

Kocaeli.

 

yDuysal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dikkat ediyorum elden geldiğince

Kerim Korkut 
 10.07.2019 18:21
Cevap :
Çok iyi. Teşekkürler.  11.07.2019 5:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 413
Toplam yorum
: 2967
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 297
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster