Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Bel Fıtığı ve Tuvalet Tipi

Hangi Tip Tuvaletleri Tercih Etmeliyiz?
1800'lü yıllarda kraliyet ailesi için oturmalı tuvaletler yapılıyordu. O zamandan bu yana  teknolojinin gelişmesiyle alafranga diye isimlendirilen  klozet modelleri yapılmaya başlandı. Alaturka tuvaletler ise asla eski tip ve önemini yitirmiş bir tuvalet değildir. Çok yaygın olmasada insanların sağlığı için alafranga görünümünde ama alaturka işlevinde olan tuvaletler tasarlanmaya devam ediliyor. 
 
Ülkemizde ise modern yapılarda nerdeyse her evde artık alafranga tuvalet mevcut. Anadolun pek çok yerinde halan daha eski tip tuvalet yani alaturka  tuvaletler kullanılmaktadır. Hangisi bizler için en uygunudur? Bilim bu konuda ne söylüyor?
- Kolon kanseri, kabızlık ve hemoroid gibi sorunların modern tuvaletlerde daha fazla olduğu anlaşılmıştır.
-Alafranga tuvaletlerde, omurga  ve leğen kemiğinin alt kısmında (pelvik taban) daha fazla problemlerin olduğu tespit edilmiştir.
-Eski tip tuvaletlerde idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görüldüğü sonucuna varılmıştır.
-ileri seviyedeki bel fıtığı hastalarının ıkınarak iç basıncın artması sonucunda fıtığın sinire basıncı artmaktadır. Bel fıtığı hastaları için alaturka tip tuvaletler  önerilmektedir. Ayrıca bel fıtığı hastaları  tuvalet ihtiyacını giderirken  öne doğru fazla eğilmemelidirler
-Menisküs yaralanmaları, diz protez cerrahisi  gibi durumlar nedeniyle eski tip tuvaletler kullanılması güç olabiliyor. Bu gibi durumlarda  modern tuvaletlerin tercih edilmesinde fayda var. Sonuç olarak şunu diyebiliriz; alaturka tip  tuvaletler insan vücuduna çok daha uygundur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 39
Kayıt tarihi
: 27.11.18
 
 

Öğretim Görevlisi Reşat Coşkun Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Doktora (Phd-C) Kayropraktik yüksek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster