Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fizyoterapist abdullah Güdendede

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahgudendede

16 Şubat '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
69
 

Bel Sağlığı İçin Altın Kurallar

Bel Sağlığı İçin Altın Kurallar
 

bel sağlığı için altın kurallar


Ağır işte ya da masa başında çalışmak bel sağlığı için risk faktörlerinden kurtulmanızı sağlamıyor. İki farklı iş grubunda ki yük taşımak açısından benzerlik olmasa da bel sorunları açısından birbirine yakın oranda sorun yaşıyorlar. Bel sorunları ağır işlerde çalışanlar kadar masa başında çalışanlarda da dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bel sağlığının önemini kavramamız genelde ağrıların başlamasıyla oluyor. Ağrılar başladığında kısıtlanan hareketlerimiz ile belimizin önemini anlıyoruz. Bunun için bel sağlığımızı korunmanın altın kurallarını öğrenmemiz gerekir.

Bel sağlığını korumak mümkün dediğimizde ağrısı olmayan herkesin aklına neden böyle bir şeyle uğraşalım? Sorusu geliyor. Rahatsızlıkla yüzleşmeden önce ondan korunmanın önemini hala tam anlamıyla sindiremedik. Bu yüzden kısaca bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Sağlığı korumak hastalıktan kurtulmaktan daha kolaydır. Sağlıklı iken gereken tedbirleri almak daha kolay bir süreçtir. Aynı zamanda rahatsızlıkla yüzleştikten sonrada bu korunma kurallarına uymanız yine sizden istenecektir. Hiçbir fiziksel rahatsızlıktan ömür boyu kurtulamazsınız tekrar yüzleşme ihtimaliniz vardır. Bu hayatın bir kanunudur. Sağlığı korurken hastalığın zorluğunu görmediğimiz için beyhude şeyler gibi gelen ödevler tedavilerden sonra önerildiğinde değeri daha iyi anlaşılıyor. Bu da çok uzun soluklu olmuyor. Unutmak fıtratımızda var. Ziya Paşa’nın dediği gibi “Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür.”  Hafızamızdan hastalık döneminde çektiğimiz zorluklar, tedavi için yaptığımız uğraşlar ve hayatımızın nasıl aksadığını bir anda unutuveririz. Bu yüzden hastalanmadan önce korunmak zaten yapacağınız işlemi hiç sorunlara mahal bırakmadan yapmaktır.

Altın kurallar iddialı bir isim olsa da bel mevzu bahis olduğunda bu ismi hak ettiğini söyleyebilirim. Bel vücuttaki konumu itibariyle otururken, yürürken, ayakta dururken ve yatarken dahi sürekli merkezdedir. Üst bölgenin hareketlerinde de alt bölgenin hareketlerinde de bel etkilenir. Herhangi bir rahatsızlığında da tabi bu bölgelerin hareketlerinde de olumsuz sonuçlar doğurur. Bel bu yüzden daha çok korunması gereken bir bölgedir. Bel bölgemizi korumak için bahsettiğimiz altın kuralların neleri kapsadığına gelecek olursak. Altın kurallarımız ilk başta yapılan hatalı hareket tekrarlarının tespitini içeriyor. Günlük hayatımızı sürdürürken hangi pozisyonları hatalı yaptığımızı bize göstermek ve doğrusunu öğretmek amaçlanır. Bunun yanında doğru hareketleri öğrenirken korumada kullanılan egzersizlerin size özel planlanması amaçlanır. Bu şekilde mesleğiniz, yaşam tarzınız ve hobileriniz gibi sizi etkileyebilecek tüm unsurlar dahil edilerek vücut yapınızın aldığı son durum değerlendirilip normale döndürme için gerekli işlemler belirlenir. Son olarak olası hastalık ihtimalleri hakkında ön bilgilendirme yapılarak konuyu kavramanız sağlanır.

Hayatımızın sağlığımız üzerine kurulduğunu anladığımızdan beri bu şekilde altın kurallarla korunma yöntemleri üzerine çalışmalar yapılıyor. Altın kurallar diye bahsettiğimiz konu başlıkları bireye özel belirlenir. Hastalık nasıl bireye özelse sağlıkta bireye özel olarak değerlendirildiğinde başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 398
Kayıt tarihi
: 18.12.17
 
 

        Kendi ala­nıyla ilgi­li Türkiye­' de bir i­lk olarak “­Sınav Hazı­rlık Dönem­lerinde Karş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster