Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fizyoterapist abdullah Güdendede

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahgudendede

01 Şubat '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
62
 

Bel Sağlığını Korurken Yapılan Hatalar

Bel Sağlığını Korurken Yapılan Hatalar
 

bel omurları


Bel sağlığını korumak nasıl olur?
Bu sorunun cevabı aslında sağlığımız için önemli ipuçlarını da taşıyor.  Sağlıklı bir birey olarak belinizi korumanız gerektiği gibi daha önce bir bel problemi yaşamış biri de olarak tekrarın önüne geçmek için belinizi korumak gerekecektir.

Bel sağlığını korumanın birden fazla yolu vardır. Sadece spor yapmak bel problemlerinden korunmak için yeterli değildir. Sadece vücut biyomekaniğini düzeltmekte bel problemlerinden korunmak için yeterli değildir. Bir yöntem üzerine kurulu çözüm söz konusu değildir.

Bel sağlığının korunması için yapılan en bariz hata bir yönteme odaklanıp diğerlerini unutmaktır.  Bel egzersizleri yapılırken de aynı hata yapılıyor. Kalıp halinde verilen egzersizlerin ne kadar işe yaradığı bel problemlerindeki artıştan anlaşılıyor. Egzersizlerin reçete gibi bireye özel bir değerlendirme sonucunda verilmesi gerekir. Ülkemizde bu konuda oldukça büyük bir boşluk var. Egzersiz denilince basit hareketler algılanıyor ve bunu herkes verebilir anlayışı oluşuyor. Bu anlayış halkta "bunlar önemsiz ve değersiz tavsiyeler" algısını oluşturuyor.

Öncelikle egzersiz konusu oldukça geniştir. Bel sağlığını korumak ve kazanmak için basit kuvvetlendirme hareketleri yeterli olmayacaktır.  Vücut biyomekaniğinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu değerlendirme sonucu uygun egzersizlerin verilmesi gerekir. Bu stabilizasyon, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri başta olmak üzere diğer tüm ihtiyaca yönelik egzersizleri içermelidir.

Bel korunmasında yapılan en bariz hatalardan biri de bel korsesi kullanımıdır. Uzun süreli korse kullanımının faydadan çok zarara sebep olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Korse kullanımı hareket kabiliyetimizi sınırlar. Kasların hareketlerinin sınırlanması da kuvvet kaybına sebep olur. Bu nedenle ekleme binen yük artacaktır. Bu yüzden hareketi kısıtlayacak korse kullanımından sakınmalıyız. Tavsiye edilen süre zarfından başka kullanımına devam etmemeliyiz.

Doğruları bilmek kadar uygulamak ta önemlidir. Hayatımıza sağlıklı bir şekilde devam etmek için koruyucu sağlık yaklaşımlarına önem vermeliyiz. Günümüzde bu konuda hizmet veren merkezlerin sayısı artmaktadır. Sağlık değeri kaybedilince anlaşılacak kadar değersiz değildir. Değerini onu kaybetmeden önce anlamak dileğimle…

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 369
Kayıt tarihi
: 18.12.17
 
 

        Kendi ala­nıyla ilgi­li Türkiye­' de bir i­lk olarak “­Sınav Hazı­rlık Dönem­lerinde Karş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster