Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1366
 

Bel Soğukluğu (Gonore)

Bel Soğukluğu (Gonore)
 

Bel Soğukluğu (Gonore)


Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Bel soğukluğu hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça rastlanan bir durumdur. Oluşumu genellikle idrar yollarında, üreme organlarında, gözlerde ve kadınlarda rahim ağzında mevcut olan bir bakteri nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Gonore genellikle cinsel yol ile bulaşır. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların en başında” gonore“gelmektedir. En yaygın olarak bu hastalık erkek den kadına cinsel yol ile rahatlıkla bulaşabilmektedir. Kadınlarda genellikle en sık olarak rahim ağzında görülmektedir. Korumasız olarak cinsel ilişki ve çok kişi ile olan ilişki durumunda sıkça bel soğukluğu hastalığınaa yakalanan kişilerin sayısı her sene artmaktadır.

Dünya genelinde 50 milyondan fazla kişi bu hastalığın riskini taşımaktadır. Bel soğukluğu hastalığına neden olan bakteri sadece kişiden kişiye bulaşır. Birebir temas gerektirir ve insan dışında başka bir yerde yaşayamaz. gonore bakterisi kuru ortamda değil menli ortamda etki göstermektedir. Bel soğukluğu hastalığı pek çok kadında belirti göstermemektedir. Rahim ağzında sıklıkla görülen bu durum kişinin gebe kalmasını engelleyebilmektedir. Eger kişi bebek sahibi olmak istiyor ise tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilir.

Bel Soğukluğu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda bel soğukluğu hastalığının belirtileri farklı olarak seyir etmektedir. Genel olarak belirtiler her zaman ortaya çıkmaz. Kadının idrar yollarından sarı ve yeşil renkli bir akıntı oluşur ayrıca çok kötü kokuludur. Kişide adet düzensizlikleri oluşur ve adet döneminin arasında kanamalar olmaktadır. Kadınlarda “bartholm “bezleri mevcuttur ve bu bezlerde iltihaplanma sebebi ile şişlikler, ağrılar meydana gelir. Tedavi edilmeyen durumlarda oluşan enfeksiyonlar başka yerlere de yayılabilir. Kadında dış gebelik görülebilir. Gebe kalınmadığı koşullarda kişi tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilmektedir.

Diğer belirtilerde ilişki esnasında üreme organında ağrılar oluşur ve burada bulunan kaslarda iltihap oluşmaktadır. Eğer bakteri kana karışır ise kişinin eklemlerinde ağrılar meydana gelir. Bu ağrı vücutta tek bir yerde kalmaz ve sürekli olarak yer değiştirir. Kadın gebe ise bu hastalık bebeğe bulaşabilmektedir ve hatta bebek de körlüğe neden olabilir. Anne sağlıklı bir bebek için tüp bebek yöntemini kullanarak bebek sahip olabilir.

Bel Soğukluğu Hastalığının Tanısı Nasıl Yapılır?

Kadın veya erkekte bu hastalığın belirtisi veya şüphelenme durumunda bir jinekoloji uzmanı tarafından muayene ve tetkikler yapılarak bu hastalığın tanısı konulabilmektedir.

Bel Soğukluğu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Bel soğukluğu hastalığının tedavisinde en önemli olan erken teşhisdir. Hastalığın tedavisinde kısa sürede iyileşme durumu olmaktadır. Tedavi için antibiyotikler kullanılır. Bu hastalık da tek bir ilaç sonuç vermeyebilir. Bu nedenle kişiye birden fazla ilaç ile tedavi uygulanır. Tedavi tek taraflı değil eşlerin birlikte tedavi olması gerekir. Doktor tarafından düzenli takip ile iyileşme süreci gözlenir. Çünkü bakterinin tekrar olarak kişide nüksetmesi açısından düzenli kontrol yapılmalıdır.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

http://www.tupbebeknedir.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1184
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster