Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fizyoterapist abdullah Güdendede

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahgudendede

01 Mart '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
74
 

Bel ve Boyun Ağrılarında Cerrahi Kesin Çözüm mü?

Bel ve Boyun Ağrılarında Cerrahi Kesin Çözüm mü?
 

Fzt.Abdullah Güdendede


Millet olarak hızlı ve tek seferde olan çözümlere karşı büyük bir ilgimiz vardır. Sağlıkta ya da başka bir alanda problemin hemen çözülmesini isteriz. Devamlılık gerektiren çözümlerden pek hoşlanmadığımızı şöyle bir kendinize baktığınızda anlarsınız. Bel ve boyun ağrıları da günümüzde çokça zikredilen fiziksel sağlık sorunlarındandır. Bütün fiziksel sağlık problemlerinde olduğu gibi bel ve boyun da çözümler çoğu zaman uzun solukludur. Yıpranmalar, kas-eklem ilişkisinin bozulması ya da enflamatuar süreçler çözülmesi sabır ve devamlılık gerektiren işlemlerle olur.       

Bel ve boyun ağrılarının oluşumlarının büyük bir kısmı mekanik kökenlidir. Bunun başlıca sebepleri için duruş bozuklukları, kas kuvvet dengesizlikleri, terleme-üşütme, hatalı hareketler ve hareketsiz yaşam tarzı gibi birçok başlık sayılabilir. Bunlar altta yatan bir hastalık olmadan bel ve boyun bölgesinde ağrı oluşturur ve bölge ağrılarının %95 yakın bir bölümü bunlardan kaynaklanır. Çözüm anlık uygulamalarla değil gerekli değerlendirmeden sonra hataların ortaya konulup düzeltilmesi ile bulunabilir. Tek kalıcı çözüm yolu da budur. Ağrı kesici kas gevşetici kullanımı ağrının ortadan kaldırılmasını sağlar. Sebep olan faktörlerin belirlenip düzeltilmesi yapılmadıkça problem çözülmüş sayılmaz. Bu şekilde hatayla inatlaşmaksa bir süre sonra yapısal bozukluklara sebep olabilir. Mekanik rahatsızlıklar haricinde kalan az bir bölümü ise fıtık, kanal daralması, kireçlenme ve kayma gibi bel problemleri oluşturur. Bu kısımda hastalıktan kaynaklı bel ağrıları söz konusudur. Çözüm ise rahatsızlığın seviyesine göre belirlenir. Fizik tedavinin etkili olabileceği aşamalar olduğu gibi cerrahinin kesin gerekli olduğu seviyeler de olabilir.

Her bel ve boyun sorununda cerrahi işlem yapılmaz. Cerrahi işlemler için tüm yollarında tüketilmesi ve cerrahın bunun gerekliliğini değerlendirip kararlaştırması gerekir. Cerrahi işlemler daha büyük sorunların oluşmasını engellemek için yapıldığını biliyoruz. Bizler genel bir bakış açısı ile her ağrı için cerrahi ile çözülecek diye düşünüyorsak hata ediyoruzdur. Cerrahiden sonra da risk ortadan kaldırıldığı halde ağrı noktasında şikâyetleri süren bireyleri çevrenizde görüyorsunuzdur. Kolay ve hızlı olsun diye yapılacak bir tercih olmadığını yeri geldiğinde bir zorunluluk olduğunu bilmeliyiz. Bel ve boyun ağrılarında cerrahlık seviyede olmayan seviyeler ya da cerrahiden sonra dikkat etmesi gereken şeyler her zaman olacaktır. Düzenli egzersiz alışkanlığı iki ihtimalde de mutlaka gereklidir. Bel ve boyun bölgesinin cerrahi işlemlerden sonra da tekrarlayacak sorunları olabileceğini unutmayalım.

Bel ve boyun sağlığında cerrahi öncesi ve sonrası korunma yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak en önemli kuraldır. Bunun yanında cerrahilik aşamada iseniz şunu unutmayın cerrahi işlem sizin bir bölgeniz için yapılıyor. Korunmaya dikkat etmezseniz farklı bölgelerden de sorun yaşayabilirsiniz. Sağlık anlık çözümler değil düzenli ve koruyucu yöntemlere ihtiyaç duyar. Yöntemler hastalığın seviyesine göre değişse de çözüm her zaman sizin desteğinizle gelir.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 398
Kayıt tarihi
: 18.12.17
 
 

        Kendi ala­nıyla ilgi­li Türkiye­' de bir i­lk olarak “­Sınav Hazı­rlık Dönem­lerinde Karş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster