Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fizyoterapist abdullah Güdendede

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahgudendede

04 Ocak '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
58
 

Bel ve Boyun Ağrılarında Koruyucu Sağlık

Bel ve boyun rahatsızlıkları yaşamımızı en çok etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Nasıl oluştuğu, kimlerde daha çok görüldüğü, ilerlemesinin nasıl gerçekleştiği, tedavisin de hangi yöntemlerin kullanıldığı, güncel yaklaşımların nasıl sonuç verdiği, korunmak için neler yapılması gerektiği ve kırık-çıkıkçıların neden rağbet gördüğü soruları herkesin merakla cevabını beklediği sorulardır. Gribal enfeksiyonlardan sonra iş hayatını en çok kısıtlayan rahatsızlık olan bel ve boyun sorunları hakkında merak edilen konulara cevap bulurken bunu hayatınıza yansıtmak en doğrusu olacaktır.

Koruyucu sağlık yaklaşımlarının gün geçtikçe öneminin arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Tedavilerden bir şekilde faydalandıktan sonra bunu korumak gerekir.  Sağlıklı bireylerde de herhangi bir rahatsızlığa yakalanmamak için koruyucu sağlık önemlidir. Bel ve boyun problemlerinin bu kadar çok gündemimizde olması aslında tesadüf değildir. Bazı rahatsızlıklar vardır bir şekilde idare edilir ve alternatif olarak kullanılabilecek materyallerle adaptasyon geliştirilebilir. Rahatsızlık boyun ve özellikle bel de olduğu zaman yapısal özelliklerinden kaynaklı olarak boyun ve bel haricinde kollarda bacaklarda etkilenmektedir. Hayatımızı büyük oranda bu yüzden kısıtlamaktadır. Tedavilerden sonra özellikle cerrahiden sonra her şeyin bittiğini artık tekrar böyle bir sorunla karşılaşılmayacağını düşünüyoruz. Hâlbuki bu büyük bir hatadır. Bölge yapıların hala korunması gerektiğini bilmiyoruz.

Bel ve boyun sağlığında rahatsızlık olsun ya da olmasın koruyucu sağlık yaklaşımları öğrenilmelidir. Koruyucu sağlık yaklaşımlarında maksat tekrarlama ihtimalini ortadan kaldırmak ya da yakalanma ihtimalini en aza indirmektir. Önem sırasını iyi belirlediğimizde hayatımızda sağlığımızı kaçıncı sıraya yerleştirdiğimize iyice bakalım. Sağlık korunması gereken en önemli varlığımızdır. Diğer tüm uğraşlarımız sağlığımız sayesinde vardır. Sağlıklı olmayan bir vücut yahut kafa ile hayatımızı sürdürebilmemiz mümkün değildir. Bizler sağlığımızı korumayı onu kaybedince anlıyoruz. Tekrar kazandığımızda ise yine korumayı unutuyoruz. Bu şekilde artık tekrar sağlığımızı kazanamayacak hale gelene kadar unutmada devam ediyoruz.

Bel ve boyun problemlerinde koruyucu sağlık yaklaşımları ihmal edilemeyecek kadar önemlidir. Koruyucu sağlık yaklaşımları sadece hastalar için tedavi sonrasında yapılacak işlemlerden ibaret değildir. Sağlıklı bireylerde de sağlığın devamlılığını sağlamak için koruyucu sağlık hizmetlerine ihtiyaç vardır. Her şeyi ihmal edebilirsiniz ancak sağlığınızı asla. Gün gelir öyle bir kendini hatırlatır ki halimizden bin pişman oluruz.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 398
Kayıt tarihi
: 18.12.17
 
 

        Kendi ala­nıyla ilgi­li Türkiye­' de bir i­lk olarak “­Sınav Hazı­rlık Dönem­lerinde Karş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster