Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fizyoterapist abdullah Güdendede

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahgudendede

22 Haziran '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
88
 

Bel ve Boyun Ağrılarını Çözen Cihaz İcat Edildi mi?

Bel ve Boyun Ağrılarını Çözen Cihaz İcat Edildi mi?
 

Fzt.Abdullah Güdendede


Aksaray’da bel ve boyun ağrıları söz konusu olunca akan sular duruyor. Bölgede yoğun olarak görülen bel ve boyun ağrılarının çözümü için her duyum değerlendiriliyor. Bel ve boyun ağrılarının hayatımızı kısıtlaması; iş hayatının yanı sıra günlük hayatımızı da etkilemesi soruna olan ilginin de artmasına sebep oluyor. Çözüm konusunda yeterli yönlendirme olmaması da konunun iyice karmaşıklaşmasının nedenlerindendir.

Bel ve boyun ağrılarının çözümü konusunda farklı yöntemler kullanılıyor. Eski yöntemlerin eksik kaldığı yerde yeni yöntemlerden faydalanılmaya çalışılıyor. Bunun yanında bel ve boyun okulu diye bilinen eğitimler bir dönem gündeme geldi. Ancak eğitimlerin verilmesi konusunda devamlılık yakalanamadı. Aksaray da şuanda böyle bir eğitimin adı bile geçmiyor. Çözüm konusunda da insanların yeterince bilgilendirmesi yapıldığını düşünmüyorum. Hastaneler yoğun, hasta başına düşen süre zaten saniyelerle hesaplanıyor. Bu kısa zaman diliminde hasta eğitimi yapılması neredeyse imkânsızlaşıyor. Hal böyle olunca bireylerin sorunlarında istenilen aşamaya gelmek zorlaşıyor. Çevreden gelen tavsiyelerle kırık-çıkıkçı diye tabir edilen kişilere fırsat doğuyor.

   Çözümsüz sorun yoktur. Çözüm için bütüncül bir yaklaşımla soruna yaklaşmak gerekir. Bel ve boyun sorunlarında da en önemli çözüm rahatsızlığa yakalanmadan önce bunlardan nasıl korunacağını öğrenmektir. Koruyucu sağlık yaklaşımı konusu yakın zamanda gündeme geldi ve sağlıklı hayat merkezleri açılmaya başlandı. Ancak bu merkezlerde fiziksel sağlık sorunları konusundaki eksik giderilemedi ve fizyoterapistlerin halkı bilinçlendirmesi için yeterli zemin oluşturulamadı. Gelişmiş ülkelerdeki sağlık sistemlerinde bu konulara verilen önem ve çalışma şartları örnek alınarak daha etkin bir sistem oluşturulabilir. Cihaz icadı konusuna gelirsek; bizler çözüm hep hızlı ve basit olsun beklentisi içerisindeyiz. Fiziksel sağlık sorunlarında hayat adaptasyonu, alışkanlıkların değiştirilmesi ve size özel egzersiz reçeteleri olmadan kalıcı bir çözüm bulmanız mümkün görünmüyor.

   Cihaz icatlarının sağlığımıza etkisi bizim üzerimize düşen sorumlulukları azaltmamaktadır. Bizler öncelikle bel ve boyun rahatsızlıklarından nasıl korunacağımızı öğrenmeliyiz. Tedavilerden sonra kalıcı iyileşme olması için verilen ödevleri dikkatle yapmalıyız. Hayatımıza verilen kuralları uygulayarak devam etmeliyiz.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 358
Kayıt tarihi
: 18.12.17
 
 

        Kendi ala­nıyla ilgi­li Türkiye­' de bir i­lk olarak “­Sınav Hazı­rlık Dönem­lerinde Karş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster