Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fizyoterapist abdullah Güdendede

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahgudendede

12 Ocak '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
68
 

Bel ve Boyun Ağrısını Çeken Bilir

Sağlığımız en kıymetli hazinemizdir. Sağlık üzerine kurulur bütün işlerimiz. Hobilerimizi belirlerlerken sağlığımız yönlendirir bizi. İş seçiminde ve başarısında sağlığımız vazgeçilmez değerimizdir. Sağlık için daha söylenecek çok söz var. Sağlığımızın her şeyin temel taşı olduğunu anlamamız kaybettiğimizde oluyor. Tekrar kazanmak için mücadele ederken bu aşamada değer algımızda değişiyor. Fiziksel problemlerde de aynı kavrama aşamaları geçerliliğini koruyor.

Fiziksel sorunların en önemlilerinden olan bel ve boyun problemleri oldukça rahatsız edicidir. Gribal enfeksiyonlardan sonra iş hayatını kısıtlayan ikinci rahatsızlık bel ve boyun sorunlarıdır. Söylendiğinde kulağımızın birinden girip diğerinden çıktığı için çok bir şey ifade etmiyor olabilir. Ancak problemi yaşayan bireyler ne demek istediğimi çok iyi anlıyorlar. Eskiler -çeken bilir-derdi. Bu rahatsızlıklarla muzdarip olanlar hayatlarının nasıl zorlaştığını bildikleri için daha temkinlidir. Gün içerisinde oturup kalmanın zorlaşmasının ne demek olduğunu, yataktan kalkarken bin bir güçlük çekmenin ızdırabını, yürürken sürekli bir fazlalıkla yürüyormuş hissini, uzun süre bir pozisyonda duramamanın nasıl olduğunu, eşyalarını taşımanın ne kadar zorlaşabileceğini, işini yapmanın ne kadar acı verecek bir durum haline gelebildiğini ve daha sayamadığımız birçok sorunu bu rahatsızlığı çeken bilir.

Bel ve boyun ağrılarını çeken bilir. Bu rahatsızlıkla yaşamayı öğrenmek ve korunmanın önemini de en iyi çeken bilir. “Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.” Der Ziya Paşa. Madalyonun bir de bu yüzü var. Onca zahmet ve çileden sonra çektiğimiz sıkıntıları unuttuğumuzda oluyor. Sorunlarımız çözüldüğünde bir süre sonra eskiler tek tek zihnimizden siliniyor. Rahatsızlığın nasıl hayatımızı kısıtladığı işten güçten alıkoyduğu zihnimizden uçup gidiyor. Korunmayı ve öğretilen koruyucu yöntemleri uygulamayı rafa kaldırıyoruz.  Bu büyük bir hatadır. En iyi tedavi hastalanmadan önce sağlığını korumaktır. Böyle bir badireden sonra en iyi bilen kişi olarak bunu unutmak ve yokmuş gibi hayatına devam etmek mümkünken neden hayatımıza tekrar bu rahatsızlığı sokalım.         

Bel ve boyun ağrılarınız varsa çaresiz değilsiniz. Modern tıp size uygun yöntemler sunmaktadır. Bunun yanında koruyucu sağlık ise bu sorunları yaşamamanız ya da yaşamız iseniz korunmanız için gereklidir. Az bilinen bir şey olsa da ülkemizde ve şehrimizde de yavaş yavaş duyulmaya başladı. Daha da iyi yerlere geleceğini ümit ediyorum.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 277
Kayıt tarihi
: 18.12.17
 
 

        Kendi ala­nıyla ilgi­li Türkiye­' de bir i­lk olarak “­Sınav Hazı­rlık Dönem­lerinde Karş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster