Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '13

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
344
 

Belediye Başkanı açıkladı: Bir tane baz istasyonu kalmayacak!

Belediye Başkanı açıkladı: Bir tane baz istasyonu kalmayacak!
 

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: Beykoz’da bir tane baz istasyonu kalmayacak!

Yücel Çelikbilek, Meclis oturumunda baz istasyonlarıyla ilgili açıklama yaptı:  “Tamamını söktüreceğim. Beykoz’da bir tane baz istasyonu kalmayacak.”

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Meclisi’nin 2013 yılı Ocak ayı ilk oturumunda Çamlıbahçe halkının baz istasyonu protestosuna atıfta bulunarak, “ Tamamını söktüreceğim. Beykoz’da bir tane baz istasyonu kalmayacak” dedi.

Yeni yılın bu ilk oturumunu CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ile Birinci Bölge Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de locadan takip etti.

Yücel Çelikbilek, CHP’nin baz istasyonlarıyla ilgili önergesi öncesinde açıklama yaptı

Ak Parti Grubu’ndan Belediye Başkan Yardımcıları Nevin Çalışkan ve Yüksel Baki ile CHP Grubu’ndan Kemal Yıldız’ın mazeretleri dolayısıyla izinli sayıldıkları 2013 yılı Ocak ayı ilk oturumuna Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlık yaptı.

Oturumda, gündem maddelerine geçilmesinin öncesinde ilk olarak Meclis’e sunulan gündem dışı önergeler üzerinde görüşme yapıldı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CHP Meclis grubu tarafından baz istasyonlarıyla ilgili olarak sunulan söz konusu önergenin okunması öncesinde kendisinin bu konuda söyleyecekleri olduğunu ifade ederek, bir konuşma yaptı.

Y. Çelikbilek: Yaptığımız uygulama en doğru olanıydı ama farklı malzeme konusu yaptılar

Belediye Başkanı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:“ Baz istasyonlarıyla ilgili uygulama bizim Belediye’mizin dışında, Haberleşme Bakanlığı’nı ilgilendiren bir konu. Yakın zamanda bununla ilgili olarak bütün belediyelere bir yazı gitmişti, özellikle Mahalli İdareler’de bu konuda kolaylık sağlanması hususunda çünkü iletişim zorunluluğunu biliyoruz. Bu arada biz bölgemizdeki insanların bu noktadaki hassasiyetlerinden dolayı kendilerine sorunumuzu anlatmamıza rağmen, hatta Belediye olarak bundan iki sene öncesinde çok ciddi bir uygulama yapmamıza rağmen, bu uygulamamızı maalesef anlamakta zorlanan insanlar oldu. Bizim yaptığımız uygulama en doğru olanıydı ama maalesef bunu farklı malzeme konusu yaptılar; biz de bu uygulamadan vazgeçtik. Arkasından da zaten Anayasa Mahkemesi’nden belediyelerin bu konuyla ilgili uygulama yapmaması yönünde bir karar çıktı.”

Muhtarlara yazı gönderdim listeleri bekliyorum!

“ Bölgemize olan etkinliklerden dolayı zaman zaman bu konunun istismar edildiğini gördük. Baktık ki, bu işi çok basite indirgedi arkadaşlarımız. Farklı metotlar ile bunu sanki Belediye’nin bir problemi gibi görmeye kalkıyorlar; Halbuki, çok yanlış bir çalışmaydı bu! Belediye’nin bu iş ile hiçbir alâkası yok.”

Beykoz’daki bütün baz istasyonlarını tespit ettiriyorum

“Biz, şimdi şunu yaptık: Bütün muhtarlara yazı yazdık. Bu yazıya binaen Beykoz’daki bütün baz istasyonlarının tespitini istiyorum. Geldikten sonra bunlarla ilgili uygulama yapacağım: yasal mıdır, değil midir?”

Bunu sırf vatandaşın ‘ne yaptınız?’ sorusuna cevap vermek için yapıyorum

“Bunu, sırf vatandaşın bu noktadaki ‘ne yaptınız?’ sorusuna cevap vermek anlamında yapacağım. Açık açık söylüyorum bunu. Muhtarların listesini bekliyorum. Önce baz istasyonu kurulması için binasını verenler hakkında Encümen’den ceza keseceğim. Beykoz’daki bütün baz istasyonlarının sökülmesiyle ilgili Belediye olarak elimden gelen ne varsa yerine getireceğim. Tamamını söktüreceğim. Beykoz’da bir tane baz istasyonu kalmayacak.”

Önüne gelen bu işin kolayını bulmuş; çık sokağa protesto et!

“Yalnız bundan sonra Beykoz halkı olarak 250 bin nüfustan hiç kimse gelip bize, ‘niçin Beykoz’da telefonlar çekmiyor ?’ diye umarım şikâyet etmez. Bu sebeple insanlar çıkıp sokaklara ‘Biz telefonların çekmesini istiyoruz, Belediyemiz yanlış yaptı’ demezler. Muhtarlarımızın cevapları geldikten sonra ne yapacağımızı hep beraber göreceksiniz. Yasal hiçbir hukukta geri adım atmayacağız. Ben işlemi yapacağım; gitsin onlar encümen kararını iptal ettirsinler. Başka çare yok çünkü milletin nabzını tutamıyorsunuz. Önüne gelen bu işin kolayını bulmuş: Çık sokağa protesto et! Haklıysan yap ama haksız yere beni de suçlarsanız, bu doğru değil.”

CHP baz istasyonuyla ilgili soru önergesi verdi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise oturuma CHP Meclis grubunun soru önergesinin okunmasıyla devam edildi. Söz konusu önergede, “ Çamlıbahçe Evren Sokak’ta bulunan bir binanın çatısında su deposu görünümünde baz istasyonu kurulduğu ve bunun Çamlıbahçe halkı tarafında tespit edilip protesto edildiği” belirtilerek, söz konusu baz istasyonu çatıya konulurken Belediye’den izin alınıp alınmadığı soruldu ve Anayasa’nın yaşama hakkını içeren 17. maddesi, haberleşme hürriyetini içeren 22. maddesi ile mülkiyet hakkını içeren 35. maddesine atıfta bulunuldu.     

“Herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı bulunduğuna”vurgu yapılan önergede, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne de gönderme yapılarak, “ yaşama hakkının diğer tüm temel haklara önceliği olduğu” belirtildi.

Baz istasyonu için Belediye’ye sormalarına gerek yok; İletişim Bakanlığı yetkili

Önergede, halkı psikolojik olarak rahatsız eden söz konusu baz istasyonunun bulunduğu yerden sökülerek, halk sağlığını tehdit etmeyecek alanlara konulması talebi dile getirildi ve  bu talebin Başkanlık Makamı’na havalesi istendi.

Bunun üzerine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, söz konusu önergenin Başkanlık Makamı’na havalesine gerek olmadığını kaydederek, “ Ben cevabını vereceğim zaten. Bu cevap arkadaşlarımız buradan çıkarken kendilerine tutanak olarak takdim edilir” dedi. Belediye Başkanı şu açıklamayı yaptı:

“Çamlıca Evren Sokak’taki yer ile ilgili olarak bizden herhangi bir bilgi alınmamıştır. Ruhsat vermedik kendilerine biz. İzin de alınmamıştır. Bununla ilgili olarak  konuşmamın başından da söylediğim gibi, İletişim Bakanlığı’ndan ‘ kuruluşa uygundur’ belgesi aldıktan sonra kuruyorlar. Bize sormalarına gerek kalmıyor.”

Yıkım kararı alacağım

“Bununla ilgili uygulamamızı yine söylüyorum: Beykoz’daki muhtarlarımıza şu anda baz istasyonları tespiti yaptırıyorum. Alacağım encümen kararının çok sağlıklı olduğunu düşündüğümü söylemeyeyim ama herkesin bu konuda ne yaptığımızı görmesi anlamında söylüyorum, müeyyide uygulayacağım; yıkım kararı alacağım. Yasal olarak başvuracağım; bilginize sunuyorum. Bu önergenin Başkanlık Makamı’na havalesine gerek yok. Benim bir daha cevap yazmama gerek yok. Bu cevabı da tutanaklar ile size takdim ederler. ”

Beykoz Belediyesi kadar duyarlı başka bir belediye bulamazsınız

CHP’li Meclis üyesi Nusret Yılmaz’ın baz istasyonlarıyla ilgili konuşmasının ardından söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,“ İstanbul’da baz istasyonu konusunda Beykoz Belediyesi kadar duyarlı bir başka belediye bulamazsınız” dedi.

Ne kadar çok baz istasyonu kurulursa, zararı da o kadar azalır

“Ne kadar çok baz istasyonu kurulursa, bu istasyonların (zararlı) etkilerinin de o kadar azalacağını”kaydeden Belediye Başkanı, “ bunun bilimsel bir olay” olduğunu belirterek,   “Çünkü birbirlerine yakınlıkları dolayısıyla harcayacakları enerji dedikleri o sıkıntılı kısım azalacaktır. Dolayısıyla ne kadar çok baz istasyonu kurulur ise o kadar faydası var, zararı yok” açıklamasında bulundu.

Çevre halkımıza düşman değiliz

“Yoksa çevre halkıma siz de, ben de düşman değiliz” diyen Belediye Başkanı, şunları söyledi: “ ama bir konuyu da bilmek lazım. Şu anda Türkiye’de baz istasyonlarının gücü Avrupa’dakinin on kat altında bir imkânla çalışıyor şu an. Yani biz, bunların kullandığı teknolojiden daha ilerideyiz ama vatandaşın psikolojik olarak bir ezikliği var, etkileniyor. Bu, psikolojik bir olaydır.”

Ben bunu anlatamadım insanlara

Daha önce Belediye olarak baz istasyonlarını parklara yerleştirdikleri bilgisini veren Yücel Çelikbilek, bunun doğru bir uygulama olduğuna işaret ederek, “ Bu çok isabetli bir karardı, çok doğru bir uygulamaydı. Orada insanların parklarda kalma süresi iki saattir, üç saattir; ama evlerin çatılarına kurulanlarda 24 saattir. 24 saat insanlar oralarda kalıyorlardır ama ben bunu anlatamadım insanlara” dedi.

Kimse insan dağlığını polemik yapmasın!

Belediye Başkanı, konuşmasının devamında, baz istasyonları üzerinden siyaset yapılmasını da şu sözler ile eleştirdi:“ Bunun üzerinden kimse Beykoz’da polemik yapmasın; şık bir davranış değil. İnsan hayatından mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Onu kullanarak siyaset yapmamak lâzım. Ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum.”

Belediye, bir başkası kira parası alsın diye baz istasyonu düşünür mü?

“Teknoloji hepimizin sahiplenmesi gereken bir olaydır. Türkiye’nin her tarafında insan hayatına kasteden bir şey varsa, bununla uğraşalım. Kim ister ki vatandaşının hasta olmasını? Yine bu Belediye, bu Meclis’in kararıyla sağlık otobüslerini kurdu; mahallelerimizde insanlarımızı muayeneler ettik.   Halkının sağlığını böyle düşünen bir Belediye, bir başkasının cebine kira parası girsin diye baz istasyonu düşünebilir mi? Düşünmez! Birbirimizi empati yaparak anlamakta fayda vardır derim.”

Göztepe’deki Tenis Akademisi inşaatı sorusu

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, baz istasyonlarıyla ilgili olarak yapılan konuşmaların ardından ise CHP grubunun Göztepe Mahallesi Bent Yolu NATO tesisleri yanındaki Tenis Akademisi inşaatıyla ilgili ikinci soru önergesini de sözlü olarak cevapladı.

Söz konusu önergede, “16 pafta, 37 ada, 35. parselde bulunan Tenis Akademisi inşaatının ruhsatının hangi maddelere dayanılarak verildiği” ve “ Akademi’nin bulunduğu alanın yeşil alan olduğu bilinmesine rağmen, Beykoz Belediyesi’nin bilgisi dahilinde yapılıp yapılmadığı; söz konusu inşaata ruhsat verilmiş ise, inşaatın ruhsata uygun yapılıp yapılmadığı” sorusu yöneltildi. 

Yücel Çelikbilek: “Tamamen ruhsata uygundur”

Belediye Başkanı, söz konusu Tenis Akademisi inşaatıyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “ Büyükşehir’in plan notlarına bakarsanız, beş binliklerdeki plan notlarında bu alanların üzerinde sportif amaçlı işler yapılabileceğine dair bir hüküm var.  Bilen arkadaşlar bu maddeyi tekrar değerlendirsin. Burada tamamen ruhsata uygun işler yapılmıştır.

Denetim Komisyonu oluşturuldu

Beykoz Belediye Meclisi’nin Ocak ayı ilk oturumunda, 2012 yılı Belediye faaliyetlerinin denetimini yapacak olan Denetim Komisyonu seçimleri de yapıldı.

Ak Parti’den Yalçın Çolak ve Yusuf Koç ile CHP’den Hüseyin Karababa’nın aday oldukları ve gizli oy ile yapılan seçimde, Hüseyin Karababa 28 oy, Yalçın Çolak ve Yusuf Koç ise 27’şer oy aldılar.

Belediye Meclisi’nin bir sonraki oturumu, 9 Ocak 2013 Çarşamba günü yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

arzubaslanti@yahoo.com

www.beykozguncel.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 230
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1277
Kayıt tarihi
: 26.08.12
 
 

Doğum yeri: Berlin Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (Bölüm ve fakül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster