Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '14

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
633
 

Belediyeler Engelli Hakları konusunda samimi olmalı

Belediyeler Engelli Hakları konusunda samimi olmalı
 

Birleşmiş Milletler tarafından 30 Mart 2007 tarihinde Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi üye devletlerin imzasına açılmış ve bu sözleşme Türkiye tarafından da imzalanmıştır.

Bu sözleşmeye göre diğer insan hakları sözleşmelerinde yer alan medeni, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hakların tümünü bir araya getirmiş ve engelli kişilerin haklarının teşvik edilmesi, korunması ve kullanımının sağlanması için Türkiye üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeyi taahhüt etmiştir.

Sözleşme, engelli kişilerin kendi seçimlerini yapma özgürlükleri ve bağımsızlıkları da dahil olmak üzere, kişilerin doğuştan sahip oldukları onura ve bireysel özerkliklerine saygı gösterilmesi, engelliliğe dayalı ayrımcılık yapılmaması, engelli kişilerin topluma tam ve etkili katılımı, farklılıklara saygı gösterilmesi ve engelliliğin insan çeşitliliğinin ve insanlığın bir parçası olarak kabul edilmesi, fırsat eşitliği, erişilebilirlik, kadın ve erkek arasında eşitlik ile engelli çocukların kendi kimliklerini koruyabilmeleri için haklarına saygı duyulması gibi ilkeler üzerine temellendirilmiştir.

Bu sözleşme gereğince 3/6/2011 tarihinde yayınlanan 633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi ile; "Engellilerin ve yaşlıların her türlü engel, ihmal ve dışlanmaya karşı toplumsal hayata ayrımcılığa uğramadan ve etkin biçimde katılmalarını sağlamak üzere; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesini koordine etmek, engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak" görevi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına verilmiştir.

Bu doğrultuda engelli haklarının korunması, kullandırılması ve geliştirilmesine ilişkin konularda idari ve yasal düzenlemelere ilişkin çalışmalar yapmak, önerilerde bulunmak, kaydedilen gelişmeler hakkında kamuoyunun aydınlatılması amacıyla yapılacak çalışmaları değerlendirmek, engelli hakları konusunda alınabilecek önlemlere ilişkin tavsiyelerde bulunmak, bu konuya ilişkin strateji belgesi ve eylem planları hazırlatmak ve onaylamak, engelli hakları konusunda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere “ENGELLİ HAKLARI İZLEME VE DEĞERLENDİRME KURULU” oluşturulmuştur.

Bu Kurul İl ve ilçelerde de kurularak kamu kurumlarının faaliyet ve yapılanmasında engelli haklarına saygı duyup duymadığı ve onların haklarını ihlal edip etmediği izlenmesi, değerlendirme yapılarak engelli haklarına uygun icraatlar yapmaları için faaliyet göstermesi için son olarak 19 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede 2013/8 sayılı başbakanlık genelgesi yayınlanmıştır.

Bütün Türkiye’de oluşturulan bu kurullar Balıkesir’imizde de oluşturulmuştur. Ne gibi faaliyet –izleme ve değerlendirme- yaptığını bilmiyoruz en azından bugüne kadar duymadık.

Bu kurul Belediye’den Adliyesine bütün kamu kurumlarının yaptıkları işlemlerde, fiziki bina yapısından yol, kaldırım, üstgeçit, otopark, hizmet binası, işlemlerin takibine kadar her alanda şehrin mimarisinden kamu binalarının içine kadar engelli haklarına göre düzenlemeler yapılıp yapılmadığını denetlemek yapılmasını temin etmekle yükümlü.

Belediye ve diğer kamu kurumlarının engelli hakları doğrultusunda öngörülmüş projeler yaparken bunların göstermelik değil gerçekten usul ve esaslarına uygun olması son derece önemli. Çünkü ülkemizin en temel hastalığı “-mış” gibi, “-miş” gibi yapmaktır.

Belediyeler ve diğer kamu kurumları engellilere göre düzenleme yapıyormuş gibi davranmakta birkaç göstermelik düzenleme ile durumu geçiştirme yolunu seçmektedirler.

Engelliler için düzenlenmiş kamu binaları, umumi tuvaletler, kaldırımlar, yollar, alt ve üst geçitler, park ve oyun alanları, spor ve kültür yerleri, ulaşım araçları düzenlemeleri maalesef yoktur. Olanların genellikle “-miş” gibi yapılan işler olduğu açıktır.

Kamu binaları engellilerin de rahatça kullanacağı yapısal değişikliklerini bir an önce yapmaları gerekir.

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, hayata kolayca katılmalarını sağlayacak düzenlemeler konusunda yerel yönetimin yani Belediyelerin üzerine en fazla yük ve sorumluluk binmektedir.       

Son yıllarda üst geçitlerde eğim zorunluluğu sebebiyle uzun mesafeli ve dolaşmalı bir şekil ortaya çıkmasının sebebi engelli hakları sözleşmesinden doğan yükümlülüktür. Son dönemde Balıkesir’de yapılan SSK Kavşağı karşısındaki ve Orman Müdürlüğü önündeki üstgeçitlerdeki uzunluk ve eğim bu zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde çoğu Belediye engelli hakları zorunluluğunu Balıkesir’deki gibi değil üstgeçitlere “yürüyen merdiven” ve “asansör” koyarak çözümlemektedirler.

Sırası gelmişken söylemliyim ki Balıkesir Belediyesi tarafından yapılan her iki üstgeçit de engelli haklarına uygun olmadığını düşünüyorum. Çünkü eğimin %5 ‘i geçmemesi gerektiği gibi eğim %5 bile olsa mesafe uzadığı için “dinlenme düzlükleri”nin yapılması zorunluluğu vardır. Her iki üstgeçit de tırmanma ve iniş uzunlukları itibariyle engelliler için “dinlenme düzlüğü” eksikliği yanında eğimleri %5 ten fazladır.

Belediyemizin çarşı merkezde Çavuş Sokak ve çevresi yenilemesi ve Milli Kuvvetler Caddesi Kısmi Yayalaştırma projeleri uygulanırken “sarı” renkte karolar döşenmiştir. Bu karolar görme engelli vatandaşlarımız içindir, düz  ve nokta tümsekli olmak üzere iki çeşittir. Belediyeler yeni yapılarında bu uygulamaları yapmak zorunda olduğu gibi eski kaldırımları bu şekilde değiştirmeleri zorunlu ve engelli vatandaşlarımız için gereklidir.  

Maalesef Belediyenin sarı karo döşeme uygulaması  yasak savmak kabilinden özensiz ve usulüne uygun değildir.

Görme özürlü vatandaşlarımız için usulüne uygun sarı taş döşemesi hayati önemdedir, çünkü bu taşlara göre yürümektedirler…Yanlış ve özensiz uygulama gören gözler için önemsiz gibi algılansa da görmeyenler için vahim bir hatadır.

Sarı karolar çok basit bir döşeme ilkesiyle yapılır. Düz desenli olan karo yürüyüş yolu karosudur tek sıra halinde ve düz hat şeklinde döşenir… Nokta tümsekli karolar ise dönüş yerlerinde ve yol güzergahının bitiş yerlerinde kullanılır. Nokta tümsekli karolar tek olarak kullanılmaz dört tanesi kare olacak biçimde kullanılır, görme özürlü vatandaşımız buraya gelince dönüleceği veya yolun sonuna geldiğini anlar burada durarak gideceği, döneceği yeri bastonuyla yoklayarak yürüyüşüne devam eder.

Şimdi Milli Kuvvetler Caddesi’ne ve Çavuş Sokak civarına özel olarak gidip sarı karoların doğru döşenip döşenmediğini kendiniz kontrol edin.

Rögar kapağına denk geldi diye veya başka sebeplerle sarı karoların nasıl zikzak çizerek döşendiğini, dönüş ve yol bitiş yerlerinde en ufak bir yol eğriliğinde bile uyulması gereken dört tane tümsek desenli karo olup olmadığını kendi gözlerinizle görün. Hatta öyle yerle göreceksiniz ki düz desenli karo duvara kadar döşendiğini ve hiç yuvarlak tümsekli karo olmadan yolun sonlandırıldığını bile hayretle göreceksiniz.

Bakın usulüne uygun döşemenin maliyet artışı falan yok…Eksiklik tamamen özensizlikten, yasal zorunluluğu yapmış gözükmek ve engelli haklarına saygılı imajı verme çabasından kaynaklanıyor. Hep “-miş” gibi yapıyoruz dedik ya tam da öyle bir şey. Gerçekten görme engelli vatandaşımız koca şehirde bir kişi bile olsa ona yardımcı olmak onun hayata karışmasını kolaylaştırmak için samimi bir projelendirme değil bu.

Belediyenin müteahhidi özensiz olabilir peki Belediye’de bunu kontrol edecek hiç eleman yok mu?

Bu şehirde engelli vatandaşların dernekleri var üstelik. İyi de bu dernekler ne işe yarar?

Peki Engelli Hakları İzleme Ve Değerlendirme Kurulu  ne iş yapar?.. Neyi izler neyi denetler bu kurul?..

Tepeden tırnağa işimiz hep “-miş  gibi” yapmak… Engelli Derneği “-miş gibi” yapıyoruz, Engelli İzleme ve Değerlendirme Kurulu “ –muş gibi” yapıyoruz, engelli haklarını gözeten Belediye  “–miş gibi” engellilerin haklarını koruyup onların hayata kolayca karışıp kaliteli bir yaşam sürmeleri için düzenlemeler yapıyor “-muş gibi”  yapıyoruz…

Lütfen herkes işini doğru dürüst yapsın. 

KUYUCAK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1482
Kayıt tarihi
: 01.10.07
 
 

Balıkesir doğumlu.1990 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Balıkesirspor Kulüp Yöneticili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster