Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
494
 

Belirsizlik

Belirsizlik
 

Yılın ilk günü Son Çare’nin biraz ötesinden Lesbos’ a baktığımızda denizden göğe doğru, maviden griye tüm renkler seçilebiliyordu. Güneşin çekildiği köşede ise hafif kızıllık hâkimdi, hepimizi bu görüntü büyüledi, yine. 

Bu kıyılarda sanki yalnızlığın melankolisi rengârenk bir tablo gibi karşınızda beliriyor, ona bakarken kendinizi ona karışmış dalıp gitmiş buluyorsunuz. Bu saatlerde çoğu insan ayyaşlar kampına çekilirken bir kısmı ise kendine, yalnızlığına; aşıklar kampına çekiliyor. Aşıklar kampından yükselen kahkahalar sanki içlerinde kanayan yaraları gizleme çabası.. 

Belirsiz direniş… Aşıklar ve ayyaşlar kentinde süren direniş.. 

Yılbaşı gecesi tam sıfırda limanda atılan havai fişeklere Lesbos’tan karşılık geliyor. Sonra romanların olağanüstü müzikleri ile gecenin ayazında variller içinde yaktığımız odun ateşinde ısınarak yılı karşılıyoruz. Kimimiz "uzaktakilerin"i aradı bari sesiyle olmak için, kimimiz görev yerine getirdi. Her şeye rağmen kanacak bir umut bulduk sanırım… 

Üşüdük o an içimizi ruhumuzu ısıtan romanlardı, “gelmedin ya, gelmedin ya” vurgulu şarkılarını ilk kez dinledim, ya da ben öyle anladım değişik vurgulu akıldışı egzotik bir ritm vermişlerdi insan bedenini oynatmadan duramıyordu. Romanlar olmasa "hiç" buralar.. Spor takımları bile uçan adamları ile şenleniyor. 

İnsan gecede kendini nelerin beklediğini bilemiyor, illa geceye yazarak, okuyarak “Antik” le baş başa gireceğim diye kararlı iken iş yerinde başlayan kutlama da cinli votkalı koktely’in üstüne “sıkıysa içme viskisi” ile devam edip bayağı gevşeyince kararlılığımda terk etti, beni. Telefona sarılıp onu ne çok sevdiğimi söyledim. Sesindeki rahatlamayı ve sevinci duydum. Bir gemi kalkmalıydı şimdi Midilli’ye… Durdurdular beni.. :)) 

Akşamüstlerinin güzelliğinden nerelere geldik, buralarda göğe uzanmak akşamüstleri çok güzel ve hüzünlü, ve yarın hep belirsiz.. 

Belki kafamızı dinlendirme zamanına geçmeliyiz artık, tam da yerindeyiz. Ama çoğunlukla bu mümkün olmuyor, başka bir büyü var sanki Dikili'nin kıyılarında. 

İnsan çoğunlukla şehrin sarhoşlarına hak veriyor böylesi akşam üstlerinde, kanı onları çekiyor ya da çekmeye başlıyor.. Ama direniyor bir yanım … 

Herhalde boşuna dememişler aşıklar ve ayyaşlar kenti diye, hep ayyaşlar kazanıyor hep ayyaşlar kaybediyor.
Aşıklar direnmekten yorgun, belki bezgin.. 

Takvim artık başka iklim de değişik.. İklim adaleti gönüllüleri sohbetinden yine kahkahalar yükseliyor.. Direnişin ödülü.. Hiç biri zoraki eğlence arayışında olmadı, başka farklılıkları bulmayı özlediler… Yürüdüler… 

Yeni günleriniz sevinç sunsun… 

 

"Şebnem Ferah - Benim Adım Orman 

İçimden geçeceksen eğer
Buradayım yürü üzerime
Ateş şiir hepsi benim hazırım ben..
Gel gel gel gel 

İstersen dinlen içimde
Köklerimden bir şarkı var dilimde
Çıplak ayaklarla gez her köşemde
Gel gel gel gel 

Benim adım orman
Örtü yaptım yapraklardan
Serdim herkesin üstüne
Biz hepimiz uyuduk bittik yalnızlıktan 

Yeşildim olabildiğince
Yaşlandım maviye değince
Hem gündüz hem gece aklına düşünce
Gel gel gel gel 

Benim adım orman
Örtü yaptım yapraklardan
Serdim herkesin üstüne
Sür yüzünü yüzüme korkma yalnızlıktan 

Benim adım orman
Örtü yaptım yapraklardan
Serdim herkesin üstüne
Sür yüzünü yüzüme korkma yalnızlıktan." 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1249
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster