Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '11

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1218
 

Belki istediğiniz ilişkiye sahip değilsiniz ama mutlaka ihtiyacınız olan ilişkiye sahipsiniz!

Belki istediğiniz ilişkiye sahip değilsiniz ama mutlaka ihtiyacınız olan ilişkiye sahipsiniz!
 

Kişisel gelişimle ilgilenenler gayet iyi bilirler. Yakın ilişkiler (duygusal, aile, arkadaşlık v.s) bize kendimizi tanımak ve dönüştürüp, değiştirmek için müthiş birer fırsattırlar.

Her türlü ilişkimiz bize aynalık yapar. Yani aslında yakın ilişkilerde şikâyet ettiğimiz her şey bize bizi göstermekle yükümlüdür. Yaydığımız enerjiyi görmemiz açısından önemli birer fırsattır.

Konuyla ilgili çok sevdiğim ve önemsediğim bir söz var. Belki istediğiniz ilişkiye sahip değilsiniz ama mutlaka ihtiyacınız olan ilişkiye sahipsiniz!

Ne kadar doğru değil mi?

Evet, kesinlikle mutsuz olma nedenlerimizi anlamak için, bu ilişkilere ihtiyacımız var. Kendimizi daha yakından görmemiz için ve yaydığımız enerjiyi bir an önce değiştirmemiz için bu ilişkilere ihtiyacımız var. İşte yakın ilişkilerimiz bize bu olanakları cömertçe sunar.

İlişkiler bizi geliştirmek içindir. Bu yüzden bir ilişki yaşarken farkındalığımızı en üst düzeye çıkarmalıyız. İlişkide yaşadıklarımızı, sıkıntılarımızı, üzüntülerimizi ve korkularımızı fark etmeliyiz. Asla direnç gösterip, görmemezlikten, duymamazlıktan gelmemeli ve asla yaşadıklarımıza direnç göstermemeliyiz. Zira bu tutumlar bizi geliştirmez, geriletir!

Bu yüzden önemserim her türlü duygusal ve yakın ilişkileri. Tam bir bumerang etkisidir.  Ne vermişseniz, size döner.

Genellikle yaşadığımız her türlü ilişkide sıklıkla yaptığımız bir şey vardır. Bol bol yakınmak! Kendimizle yüzleşmekten daha kolaydır çünkü bunu yapmak.

Oysa ihtiyacımız olan tek şey, yaşadığımız ilişkiyi anlamaya çalışmak olmalı. Acaba kendimize içinde bulunduğumuz ilişkiyle ilgili doğru sorular soruyormuyuz? Gelin birlikte bu soruları sorup, içinde bulunduğumuz titreşimi anlamak için doğru cevapları bulmaya çalışalım.

Ben neden böyle bir ilişki içerisindeyim?

Ben bu ilişkide (ve önce yaşadığım ilişkilerde) neden devamlı böyle hissediyorum?

İlişkilerimde ne tür bir enerji yayıyorum, hangi duyguları sıkça hissediyorum?

İlişkinin bu hale gelmesinde benim rolüm ne oldu?

Hangi bilinçaltı negatif inanç kalıbımın etkisinde şekillendiriyorum ilişkilerimi?

Henüz küçük bir çocukken ebeveynlerimden sorgusuzca öğrendiğim ilişki kalıplarım neler?

Davranışlarımla ve enerjimle insanlara verdiğim mesaj ne?

Yaşadığımız her türlü ilişkide bizi en çok rahatsız eden şey ne ise, tam da o bizim öncelikle geliştirmemiz gereken yanımızdır.

Şu önemli bilgiyi hiçbir zaman unutmayalım. Karşımızdaki insanlar bizi ağzımızdan çıkan kelimelerle, sözcüklerle değil, enerjilerimizle ve duygularımızla hissedip, algılarlar! Yaydığımız titreşimi ve enerjiyi algılayarak bizimle iletişim kurarlar. Ağzımızdan ne çıkarsa çıksın, ne söylemiş olursak olalım, yaydığımız enerji ve titreşimleri bu sözcüklerle değiştiremeyiz.

İlişkilerimizi sadece sözlerle değil yaydığımız ve hissettiğimiz enerjilerle değerlendirelim, kendimize sık sık soralım “Şimdi ben çevreme ne tür bir enerji yayıyorum ve bu enerjiyi nasıl daha olumlu bir hale getirebilirim ?”

Enerjimizi ve titreşimimizi daha olumlu ve bizi mutlu edecek duruma getirip, korku ve endişelerimizden arındığımızda, ancak arzu ettiğimiz ilişkileri yaşayabileceğiz.

İçinde bulunduğumuz her türlü ilişkiyi, kendimizi tanıyıp değerlendirme açısından fazlasıyla ciddiye alalım ve ilişkilerimizi kendimizi değiştirip, dönüştürme adına bir fırsat olarak görelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen pozitif enerji kişinin kendi doğasından da kaynaklanıyor olabilir sevgili Nilgün hanım. Ancak tabi ki pozitif enerjimizi yükseltmeli, olumsuzluk ürettiğimiz yönlerimizi törpülemeliyiz. Aynen sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi...cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 10.12.2011 16:42
Cevap :
Günaydın Cem Bey. Hepimiz sıfır noktada dünyaya geliyoruz ve çevremizi modelleyerek gelişip, büyüyor ve bir mizaca sahip oluyoruz. Dolayısıyla pozitif enerjiyi de modelleyerek pozitif olabiliriz veya tam tersi! Her daim pozitif enerjinizin artması dileğimle, güzel bir hafta dilerim.  12.12.2011 8:48
 

Teorik olarak doğru olabilir. Ancak kişilerin ilişkilerini yönetme, şekillendirme şansı olmuyor.Yaşamın sunduğu Ortam, çevre belki kader belirliyor.Ne kadar bilirseniz bilin, anlatabilecekleriniz karşınızdakinin anlayacağı kadardır diye bir söz var. Enerjiyi yükseltin demişsiniz ama bu da kişinin bünyesi, doğası ile ilgili.Aktivitemize en büyük sınırlayıcı hüsranla ,düş kırıklığıyla sonuçlanan denemelerimiz oluyor.Böylece dünyamız küçülüyor. Yine de paylaşımınız güzeldi.Selamlar.

Turbest 
 26.11.2011 3:58
Cevap :
Merhaba Turbest, düşüncelerinize ne yazık ki katılmadığımı söylemek istiyorum. Zira, insan tüm hayatını kendi şekillendirir, daha mutlu, daha başarılı ve zengin insanları modelleyerek, kendi hayatını da şekillendirir. (Bilimsel olarak kanıtlanmıştır bakınız NLP teknikleri) Kader dediğiniz şey insanın kendisinin yarattığı bir olgudur. Güzel haber şu ki, kaderini insanlar değiştirirler. Burada kişinin bilinç yapısı en etkin faktördür. Kendinizi sınırlayan sadece sizsiniz, siz eğer isterseniz istediğiniz herşey olabilirsiniz! Enerjik,daha mutlu ilişkiler kurabilen, daha zengin, güçlü... v.s. veya tam tersi. Kötü ilişkiler yaşayan, mutsuz, fakir... Tercih sizin. Dünyanızı büyütmek sizin elinizde lütfen deneyiniz. Saygılar, selamlar, sevgiler sunuyorum.  28.11.2011 9:15
 

ilişkiler insanı evrene daha sıkı bağlıyor. bir geminin limanına sıkıca bağlanması gibi. insanlar yaşadıkça olgunlaşıyor ve bazı yaşantılarını gözden geçirebilme şansı yakalayabiliyor. aslında ilişkilerin boyutunu biz kendimiz yapılandırıp şekillendiriyoruz sevgili arkadaşım. bazense sonucuna iyi ya da kötü olsun katlanmak zorunda kalıyoruz. sonuç itibari ile ne ekiyorsak onu biçiyoruz şu koca dünya tarlasında. sonsuz sevgilerimle. Gökhan Cenker...

Sokrates 
 24.11.2011 12:42
Cevap :
Merhaba Gökhan bey çok haklısınız. Yaşadığımız her türlü ilişki bizim öğretmenimiz ve gelişmemiz, dönüşmemiz için büyük fırsatlar. Teşekkür ederim yorumunuz için. Selamlar, sevgiler, saygılar sunuyorum.   24.11.2011 13:47
 

Evet güzel dostum yine konu harika.Hayat içinde bizi yoran üzen,yıpratan,ağlatan ve yolunda gitmeyen tüm ilişkileri masaya yatırıp opere edersek eğer kendi eksiklerimizi çıkarmış oluruz.Ah gözünü sevdiğim hayat dersanesi ne güzel öğretiyor insanoğluna Nilgün Hanımcım.Sizi seviyorum ben, hemde çok .

Şennur Köseli 
 24.11.2011 9:48
Cevap :
Günaydın güzel insan :) Hayat okulu ustalıkla herşeyin yoluna girmesini sağlıyor, çok haklısın. Akıllı insanlar da gereken dersi çıkartıyor. Öpüyorum canım, güzel bir gün olsun. Bende seni seviyorum.  24.11.2011 11:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8497
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster