Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
774
 

Ben, ben, yine ben; elbette ben

Ben, ben, yine ben; elbette ben
 

FOTOKOMİK.COM DAN ALINTIDIR


Psikologlar Justin Kruger ve David Dunning 1999 yılında Journal Of Personality And Social Psychology de yayınlanan ve 2000 yılında Nobel ödülüne layık görülen ilginç bir çalışmaya imza atmışlar. Literatüre Kruger – Dunning Effect olarak gecen bu çalışmanın sonuç cümlesi gerçekten vurucu: Cehalet gerçek bilginin aksine bireyin kendine olan güvenini artırmaktadır Bu çalışmalarında uzmanlar, metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yaptıkları araştırmaların sonucunda:

Niteliksiz insanların ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemedikleri gibi niteliklerini abartma eğiliminde olduklarını, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da yoksun olduklarını, fakat belli bir eğitim sürecinden sonra mevcut niteliklerini artırırlarsa, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlayabildiklerini saptamışlardır. İki uzman daha sonra, bu teorilerini test etmek için Cornell Üniversitesi' nden 45 öğrenciyle, bir başka çalışma daha yaptılar.Öğrencilere çeşitli sorular dan oluşan bir test yaptılar. Ardından öğrencilerden "testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini" istediler. Sorulara sadece yüzde 10 ve daha az doğru cevap verenlerin, yani testin en başarısızlarının, şişirilmiş özgüvenleri ile testin yüzde 60'ına doğru cevap verdiklerine, hatta iyi günlerinde olsalar yüzde 70'e ulaşabileceklerine de inandıklarını En iyilerin yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların ise en alçakgönüllü denekler olduğu soruların yüzde 70'ine doğru cevap verdiklerini düşündüklerini gördüler ve teorilerinin doğruluğunu sınamış oldular. İlimde varılan son noktanın” Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir” olduğunu söyleyen gerçek bilenlerin, ağacın meyveli dallarının aşağıya doğru inmeleri gibi tevazunun fevkindeki hallerinin anlaşılamaması günümüzde cahil, niteliksiz (eğitimli eğitimsiz) insan sayısının artmasından mıdır acaba? Kendimize bu tablonun neresinde olduğumuzu sormanın bekli de tam zamanıdır ne dersiniz?


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Megalomanya tevazuya karşı... Ebru kıvamında bir istiare. Teşekkürle, tebrikle, sevgiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 07.12.2009 23:31
Cevap :
Teşekkür ederim . sevgiyle  08.12.2009 9:16
 

Cahil cesareti diye bir söylem vardır ya, o geldi aklıma :) Tam karşılamasa bile ona benziyor. Sevgilerimle, kolay gelsin...

Blog Hayaleti 
 21.10.2009 20:00
Cevap :
teşekkür ederim. sevgilerimle:))  22.10.2009 9:03
 

EBRU Hanım iyi akşamlar. Zengin içerikli ''Ben, ben, ben'' adlı denemenizi okuduktan sonra birde öğrendim ki: ''Sosyoloji, siyaset, felsefe, psikoloji, tasavvuf'' konulu kitapları seviyorsunuz! Sıralama hoşuma gitti... Önemi gederek artması gereken ne ki pek de önem verilmeyen mesleklerin kişileri olarak: Ben, ben, ben yerine bazan da Biz, biz, biz, diyebilmeliyiz bana göre. Sosyalpsikolojik araştırmaya dönecek olur isek; bizde sık sık olumsuzluklar için kullanılan ve içinde yasakçılığı da barındıran APTAL CESARETİ yakıştırmasının ne kadar yanlış olduğunu da analayabiliriz. Herşey gönlünüzce olsun. Esen kalınız.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 20.10.2009 23:06
Cevap :
sizin de efendim. aslında buyurduğunuz gibi bazen değil hep biz diyebilsek hiç bir sıkıntı olmayacak ama.Merkez Efendi nin de buyurdukları gibi herşey merkezde ve tam olması gerektiği gibi Sahip herşeyin en iyi bileni:))  21.10.2009 12:16
 

Öncelikle yazınızı Burhan tiplemesiyle resimlendirmenize bayıldım, konuya en güzel örnek budur diyorum eee, haliyle başkada bir söz etmiyorum :) Kaleminize sağlık.

mea culpa 
 15.10.2009 17:24
Cevap :
sevgilerimle:))  16.10.2009 9:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1659
Kayıt tarihi
: 16.09.08
 
 

1970 yılında istanbul'da doğdum. Marmara üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum. Psik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster