Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1193
 

Ben açılma özgürlüğümü kullanıyorum!

Ben açılma özgürlüğümü kullanıyorum!
 

http://img250.imageshack.us/img250/7091/shyangelgirlgh8.jpg


"Ben örtünme özgürlüğümü kullanıyorum"

Bu aralar daha bir fazla duymaya başladım bu cümleyi yaşantımda. Sanki birilerinin boğazına basılmış açılacaksın, kesinlikle örtünmeyeceksin diye. Ama nedense kişiler fikirlerini insanlara diretmek için bu kelimenin ardına sığınıyorlar. Özgürlük kavramı yeni akıllarına geldi Laiklik kavramı gibi. Anca kendi çıkarlarına dokunduğunda sarıldılar özgürlüğe, laikliğe. Unuttular herkesin özgürlüğe ihtiyacı olduğunu uzun yıllar boyu. Şimdilerde bir sakız gibi dolaşıyor özgürlüğünü kullanma istemi.

O anlamda özgür olmak kadını esarete sürüklüyor, ikinci sınıf insan konumuna sokuyor ama yinede özgürlüğümü kullanıyorum diye ortalıkta boy gösteriliyor.

Akıllı bir kadın kendini ikinci sınıf insan olarak görmez.

Akıllı kadın kendini mal olarak da görmez.

Görmez diyorum çünkü bizler mal değil birer insanız. Biz bir arada yaşıyoruz kadın erkek ilkel çağlardan bu yana. Bir arada yaşadığımız kişilere güvenmeliyiz. Kendini nasıl hisseder ve görürsen öyle yaşarsın. Kendini insan olarak görürsen insan gibi de yaşarsın. Kendini sarıp sarmalayıp gözden uzak kalma ihtiyacını duyuyorsan çevrendekilerin hiç birine güvenmiyorsun demektir. Ne kadar hazin bir durum.
Kardeşine güvenmiyorsun, akrabalarına güvenmiyorsun, dostlarına güvenmiyorsun, arkadaşlarına güvenmiyorsun.

Bu kadar güvensizlik içinde tabiki ruh sağlığı bozulur insanın ve normal düşünemez. O zaman bizlerin toplum olarak iyi bir toplu terapiye ihtiyacımız var. Öncelikle ruh sağlığımızı kazanmalıyız. Eğer bir güven ve bunalım sorunu yaşıyor isek bunun çözümünü de bulmalıyız.

Uzun savaşlar sonucunda ve kaybedilen o kadar candan sonra kazanıldı bu özgürlükler. Atatürk çocukları bu kazanımlarla büyürken, Laikliği özgürlüğü içine sindiremeyenler karşıt kavramlarla büyütüldüklerinden bu gün rahatlıkla örtünme özgürlüklerini kullanıyorlar. İş örtünme ile bitiyor sanacak kadar saf olmayalım lütfen. Veya ben öyle değerlendirmek istiyorum. Çünki artık yavaş yavaş 3-4 eşlilikten söz ediliyor sayelerinde. Mirastan pay alamama ile karşı karşıyayız. İşte bu ve bunun gibi istemler gündeme düşüyor zaman zaman. Bunu bir kadın nasıl ister bunu çözebilmiş değilim ben henüz.

Benim anneciğimde yıllarca başını örttü ama normal anadolu kadını örtüş biçimi ile örttü başını. Atatürk ilke ve devrimleri ile büyüyen annem buna isyan sonucunda başını açtı. Cumhuriyet çocuğuna, kadınına bu yakışır diye. Yani annem açılma özgürlüğünü kullandı.

Durup dururken bu yazıyı neden kaleme aldım. Tabiki bir başlangıçı, nedeni var.
Şirketimizde çalışan bir kızımız vardı. Hanım hanımcık modern bir kızdı. Devamlı okuyan, günün modasına göre giyinen bir gencimizdi. Geçtiğimiz günlerde örtüneceğini söyledi.

Neden dedim erkek arkadaşın mı istedi örtünmeni.

Bana şöyle sert bir bakış fırlattı. (ki bu kızımız oldukça saygılı ve kibar bir bayandır daima) Sanki ben ona çok korkunç şekilde küfür etmişim gibi.

"Ben örtünme özgürlüğümü kullanıyorum Güher hanım" dedi.

Kızım senin özgürlüğünü kısıtlayan oldumu ki bu şirkette böyle bir şey söylüyorsun dedim.

Olabilir ama ben sizler gibi dolaşmak istemiyorum yarı çıplak dedi. Ben şoklardayım.

Daha dün benim gibi giyinen biri bu gün beni yarıçıplaklık ile suçluyor. Ve hemen kutuplaşmada yerini alıyor. Tamam kızım "Sen öğüdünü yuvanda almışsın ben ne desem fayda etmez" hayırlısı olsun dedim. Şirket içinde kim ne giydi, dolaştı hiç kimse bu konuda en ufak bir söz duymamışken şimdi sizler ve bizler diye kutuplaşılıyor.

Çok tehlikeli bir oyunun içindeyiz.

Ve buna kadınlarımız kızlarımız gönüllü en başta saf tutarak çanak açıyorlar. Biz Atatürkçü Laik bayanlar bu durumu görmezden gelip başımızı kuma gömemeyiz. Kazanımlarımızın elimizden kayıp gitmesine göz yummamalıyız. Evlerimizden ve içine gömüldüğümüz işimizden başımızı kaldırıp ne oluyor diye çevremize bakmalıyız. Duyarlı vatandaşlar olmalıyız. Herkesin kendi çapında yapacağı bir şeyler vardır.

Evet o kızımızdan sonra daha bir netleşti benim düşüncelerim. Bende onlar gibi cesur, inanmış olmalıyım ki haklarımdan mahrum kalmayayım. Yarın çocuklarıma ve torunlarıma anlım açık cevap verebilmeliyim. Onların geleceğini karanlığa teslim etmemeliyim. işte bu yüzden artık

"Bende açılma özgürlüğümü kullanıyorum"

Tüm kadınlarımızın açılma özgürlüklerini kullanmasını ve bu konuda sessiz kalmamasını bekliyorum.

ÇÜNKÜ YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR.

Not:Resim konusunda çok kararsız kaldım ama bu konunun en çarpıcı resim olarak bunu gördüm. Ama açılma özgürlüğümün resmi değil. Ben bu tarz açılmadan bahsetmiyorum tabiki.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

demek siz dini iyi biliyorsunuz yani.. yani inandığın gibi yaşıyorsunuz.. hehehe iyi o zaman kişi nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse öyle haşrolur.. haa bide ilerde benim yüzümden dinden soğuyup da gerekli borçları ödemede aksaklık yapar ve suçu bana atarsanız sana asla hakkımı helal etmem.. bide "yoksa camiye gitmyip de camide olanlara karışan m...." cümlesini yazdığıma pişmanım sizden çok özür diliyorum hakkınızı helal edin.. ama iyi bir tartışma oldu inşaallah cennette buluşuruz.. saygılarımla.. samimiyetinize inanıyorum.. aynen neden bu konuya bu resmi seçtiğiniz konusunda yaptığınız açıklamada olduğu gibi...

buse muse 
 09.06.2008 15:13
Cevap :
Kişi ya olduğu gibi görünmeli ya da göründüğü gibi yaşamalı. İnsan olmanın erdemi hiç bir şeye değişilmez. Saygılar..  09.06.2008 22:22
 

sen dini ne kadar biliyorsun? uygulama sana kalmış tabi ki.. yoksa camiye gitmyip de camide olanlara karışan m.... lardanmısın? ÇOK GEÇ OLMADAN UYAN bay bay..

buse muse 
 06.06.2008 15:20
Cevap :
Demek yetişemediğiniz ciğere mundar deyip hakaret ile karalıyorsunuz. Size zaten söylenecek söz yok siz ne olduğunuzu ortaya koymuşsunuz. Saygılar..  06.06.2008 20:39
 

sorun sorun üretmek ve kutuplaşmayı sağlayarak türk halkonı çaresiz bırarakmaktır. NASIL DIŞ DÜŞMANI VARSA TÜRK HALKININ İÇ DÜŞMANALRI DA OALCAKTIR. SAĞDUYULU OLMAK GERKLİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM. BLOG İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM... SEVGİLER.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 05.06.2008 19:44
Cevap :
Evet sorun açılıp kapanma değil. Sizinde belirttiğiniz gibi halkımız böyle bir seçime zorlanıyor. Bizlerim buna izin vermemesi gerekiyor. Birlik içinde özgürlük ve demekrasimize sahip çıkarak yaşamalıyız. Bunun üzerine oynana oyunları bozmalıyız. Beynimizi özgürlüğe demokrasiye açmalıyız. Oramızı buramızı açmak değil zaten mesela. Teşekkür ederim katlılarınız için. Saygılarımla..  06.06.2008 13:20
 

"Bende açılma özgürlüğümü kullanıyorum" Tüm kadınlarımızın açılma özgürlüklerini kullanmasını ve bu konuda sessiz kalmamasını bekliyorum. ÇÜNKÜ YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR. sizin bu sözleriniz sizin kendinizle çelıişdiğinizi açık ve net ortaya koyuyor.. ve örtünme farz dır ve bizzat peygamber efendimizin sav. hanımları emirden sonra bizat tatbik etmişlerdir ve bunun yokluğunu inkar etmek (yani inandığı gibi yaşamak diye siz adlandırmışssınız ) dinden çıkmakdır. siz böyle yazı yazarak misyonunuzun veçalıştığınız grupların fikirlerine sahip çıkmaya devam edin kolay gelsin..

buse muse 
 05.06.2008 14:14
Cevap :
Bende tam sizden söz ediyordum hoş geldiniz sayfama. Açılmadan kastınız tamda işaret ettiğim gibi kıyafete indirgeyenlerdensiniz. Ben beyin açıklığından, aydınlığından söz ediyorum. Kuranı bizde az çok biliriz edep yerlerinizi örtün der bir daha okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca kim ne nereyi ne şekilde isterse örtsün kapatsın benim meselam o değil. Benim meselem kişilerin kendine ikinci sınıf insan muamalesi yapılmasını kabullenmesi. Bunun içinde gönüllü olması. Helede bir kadının kendini eşya gibi görmesi. Demek ki siz bir guruba hizmet ediyorsunuz ki benim hakkımda onu düşünüyorsunuz. Kişi kendisi ne ise karşısındakini de öyle görürmüş. Dilerim yarın çocuklarınıza hesap verebilirsiniz. Hele helede kızlarınıza. Benim anlım açık veremiyeceğim hiç bir hesap yok. Bana verilen beyinle düşünüp ona göre hareket ediyorum. Başkasının fikirleri ile dolduruluşa gelmem çünki beynimi kullanırım. Bu gaflet uykusundan dilerim bir an önce uyanırsınız. ÇÜNKİ YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR. Saygılar........  05.06.2008 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 562
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2210
Kayıt tarihi
: 13.06.06
 
 

Hayata güleryüzle bakmaktır felsefem ama polyannacı değil. 1961 Sivas doğumluyum, evliyim 2 kızım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster