Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '10

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
924
 

Ben bebeğime ''annecim'' diyorum, siz?

Ben bebeğime ''annecim'' diyorum, siz?
 

bebeklerimiz için


Şu aralar gazetelerde köşe yazarlarının tartıştığı bir konu var. O de anne olan ünlü bayanların annelikleri üzerine sürekli konuşmaları. Çocuğu olan olmayan, kadın olan erkek olan pek çok yazar aynı konuyu tartışıyor ve kıyasıya eleştiriyor. Ama bu tartışanların unuttuğu bir konu var. Elbet yeni anne olan bir kadın mutludur. Ve elbet çocuğundan bahsetmek ister her zaman. İnsan çocuk sahibi olduğunda eşi ile bile artık hep onun hakkında konuşur. Merkezi Bebeğidir annenin hatta babanın.

Madem eleştirmeye bu kadar meraklıyız ben de eleştireceğim o zaman hem de bir ANNE olarak. Eh hakkımdır herhalde.

Evlendikten sonra tanıdığımız medya sektöründe çalıştığını evlendiktan sonra öğrendiğimiz ismi lazı değil bir anne var. Geçenlere bir röportajında demiş ki bu hanımefendi " Ben en çok çocuğuna -annecim- diyen kadınlara kızıyor yapmacık buluyorum" ee ne diycek ki acaba ya da kendisi bebeğine ne diyor merak ettim. Siz büyürken anneniz sizi ne diyerek büyüttü? Tabiyki hep sevgi dolu söcükler ile büyüttü. Annecim, yavrum, kuzum.. vs. daha da çoğaltılır önerilerinizi beklerim bu konuda.

Evet bazen doğumdan sonra sıkıntılarımız oluyor. Yorgunluk yaşantımızdaki ani değişiklik hormonlarımızın etkisi derken daralıyoruz. Bazılarımız depresyona girebiliyor. Ama bu buhranların altında bile yine annelik var. Daha iyi anne olabilmek mükemmel çocuk büyütebilmek kaygısı bizi yerken bir yandan da emzirip gaz çıkarttırmaya çalışıyoruz. Gece gündüz ayrımını yapmakta zorlanan bebeğimize gün gece kavramını öğretmeye çalışıyoruz. Yinede içinde bulunduğumuz bu durumda bile bebeğimize olan sevgimizden bir damla eksilmiyor. Bebeğimiz bizi tanıdıkça gülümsedikçe daha da bağlanıyoruz ona. Ve evet sonra pek çoğumuz her ortamda bebeğimizden bahsediyoruz. Ona hitap ederken adı ile değil kuzumlar ile anneciğimler ile sesleniyoruz. Bundandır ki pek çok çocuk kendi adını azıcık geç öğreniyor.

Kimse bebeğim yüzünden şöyle sıkıntı çekiyorum. Ah olmasaydı demez. Kimse önce içinde büyüttüğü (ya da yüreğinde) sonra kollarında tuttuğu yavrusu için kötü konuşturmaz. Konuşturuyor ise ben o annenin anneliğinden şüphe ederim. Ve hiçbir anne bebeğine ahmet mehmet ayşe agu gugu demez.

Diyen varsa el kaldırsın!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oğlum, aşkım, canım, tatlım, yavrum, bebeğim, güzelim... ve daha bir çok sevgi sözcüğü. Bir baba olarak bunları söylüyorum ve çocuğum da adını pek güzel biliyor, çünkü onu ayrıca öğrettik. Bu tür dangalakça konuşmalara takılmadan çocuklarımızı sevmeye devam edelim bence :-)

Güz Özlemi 
 14.07.2011 13:47
 

Ne güzel anlatmisiniz ..27 aylık oğlum var.ve dusunuyorumda o dogmadan önce ne kadarda sabirsizmisim.:))heyecanliymisim ve hiç de evhamli degilmisim:))şimdi ise evham kod adım oldu..sevgiler..

aygoz Özlem Eryoldaş 
 19.07.2010 20:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1003
Kayıt tarihi
: 07.07.10
 
 

Okuma meraklısı. Elinden geldiğince yazmaya çalışan. gündemi takip etmeyi seven. Ve bir anne.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster