Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '07

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
688
 

Ben bir hekimim

Ben bir hekimim
 

Türkiye hastaneleri ve doktorları üzerine yazılıp çizilecek, tartışılacak o kadar çok şey var ki. Bunları blog köşeme taşımayı tercih etmedim. Çünkü sürekli eleştirilen sağlık sisteminin bir parçası olduğumdan, eleştirip duran kesimin de (hiç farkında olmadığı halde) benden farklı bir tarafta ama sistemin içinde en az benim kadar yeraldığını gözlemlediğimden, polemik konusu üretmemek istedim.

Ama bir gerçek var, ben bir hekimim, sistem içinde işlemesi zor ne varsa naçizane deneyimlerim çerçevesinde yaşamak zorundayım. Sağlıklıyı korumak, hastayı sağaltmak, yaşatmak ve aynı zamanda kendi hayatımı idame ettirmek durumudayım.

Şimdi bu konuya şartlar uygun olursa ilk ve son kez değineceğim.

İşte bazı başlıklar,

Türkiye'de doktor eksiği var naraları atanlar (daha dün akşam her zamanki gergin üslüpla YÖK' e yüklenmek için yapılan bir konuşmada dinledin), aslında eksik olmadığını hatta böyle giderse fazla olacağını ancak bölgesel dağılımın bozuk olduğu gerçeğini biliyor mu?

Türkiye'de 'bizim şehrimizden de doktor çıksın' zaafına siyaseten hareket edenler eksiği gediği göz ardı edilerek ne çok 'eğitim' kurumu açıldığını, ve buralarladan yılda en az 5000 hekim üretildiğini biliyor mu?

Sorgusuz yargılayan insanlarımız, anne baba maile altı yıl okuyup, hekim olmuş Türkiye'nin sayılı beyinlerinin, uzman olmadıkları için 'sen doktor sayılmazsın' diye yapılan aymaz tavırları sineye çekmek zorunda olduğunu biliyor mu?

Vicdansızlıkla yargılayanlar, hekimlerin sağlık güvencesi olmayan milyonlara hizmet verirken hangibirine vicdanını gücünü yetiştirebileceği sorusunun yanıtını biliyor mu?

Acil servisleri iyi çalışmamakla suçlayanlar atıyorum, Ankara Numune Hastanesi'ne gelen günlük acil hasta sayısını biliyor mu?

Seyredildiğinde çok saygı gören bir tanecik sansasyonel olaya harcanan zaman ve paranın (acil servis camlarını kırmak, doktorun üstüne yürüyüp yaralamak vb) o servisten hizmet alan onlarca başka insanın hizmetinden çalındığını biliyor mu?

Hastane'de hasta hasta beklemenin oluşturduğu haklı isyanla buralardan nefretle söz eden insanlar, tek bir poliklinik hastasının ideal şartlarda bir doktorla en az 20dk geçirmesi gerektiğini, bu zamana uyulursa mevcut poliklinik randevularının kaç ay öteye atılacağını biliyor mu?

Ya da o kadar hastayı sınırlı sürede yanlış yapmadan tedavi etmek zorunda olan hekimin güleryüzlü olabilmek için ne çok çaba sarfetmek zorunda olduğunu...

Uzaar gider, sayfa kalem yetmez.

Bir hekimin verdiği hizmete layık görülen yaşam standardına hiç girmiyorum. Bu konuda herkesin 'çok tutarlı' ve adil fikirleri var zaten.

Şimdi bir su-boru sistemi düşünün: Her yanı delik, ama suyun akması lazım. Delikleri kapamak için sakızı çiğner yapıştırırsınız üstüne.

Fikrimce doktor sağlık sisteminin sakızı değildir ki delikleri kapatsın. Ancak acı gerçek ortada; sağlık bilimlerinden, sektörün yönetimi ve sisteminden bihaber yöneticiler ve sadece vicdan karmaşası yaratmaya çalışanlar musluğun başındayken, doktor daha çoook sakız olur, ve tabii hasta da.

Son olarak söylemek istediğim

Hekimler teknik adamlardır ama toplumun onlara yüklediği başka başka görevleri de yapıyorlar farkında olmadan. Bu görevler karşısında mağdur rolünü oynamayı bilmezler ve sevmezler , çünkü bilime dayalı çözümler üretmek üstüne yetişmişlerdir. Türkiye'nin şanslı bir kaçyüz hekimi dışındaki tüm beyaz önlüklüler bu çözümü, işlemeyen çarklar, yokluklar ve olmazlıklar içinde üretiyor.

Ve farkında olunmayan, doktorların sonsuza dek sağlıkla yaşamadığı.

Onların da hasta olabildiği hatta ölebildiği...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Zülal, sen ve tüm hekimlerimiz insanlığa hizmet etmenin kutsallığı çerçevesinde, sizlerinde sorunlarının da bir an önce çözümlenmesi gerktiğine canı gönülden inanıyorum.Hekimlerimizinde doktorlarımızında insan oldukarını unutmamamız gerktiğidir..Sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 19.02.2008 23:46
Cevap :
Çok teşekkür ederim, meslekdaşlarım adına da...Sevgilerimle  20.02.2008 10:28
 

sistemi kurtarmak için acil olarak özel sisteme geçmemiz yani devletin elinde elinde bulunan bütün saglık kuruluşlarını devredip atıl olan kurumları ayaga kaldırılması gerekmektedir.daha saglıklı günlerede yazışmak dilegiyle. saygılarımlar.

habil çakır 
 26.02.2007 15:17
Cevap :
Benim bu konuda ciddi endişelerim var. Özel sektörün denetlenme mekanizmaları (gerk ekipman, gerek işleyiş) yerine tam oturmadan bunun doğru bir şekilde yapılabileceğine inanmıyorum. Daha da önemlisi sağlık hizmetinin tüm vatandaşlara ücretsiz verilebilmesi temel bir haktır. Bu sağlanmadan özelleşme tam bir macera olur. Sağlık güvence şemsiyesinin bir an önce genişletilebilmesi gerek. Katkınıza teşekkürler.  26.02.2007 15:30
 

Acil önlemler ve kalıcı çözümler üretmek gerekli, siyaset benim hiç anlamadığım bir konu olmasına rağmeN sağlık politakımızın ne kadar aksak olduğunu görebiliyorum. Türk halkının ve bu halkın içinde olan hekimlerin ortak paydalarda buluşması gerekli.. Hak ettiğimiz gibi yaşamak istiyoruz. ESEN KALIN...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 25.02.2007 23:11
Cevap :
Hakettiğimiz gibi yaşamak dileğiyle. Yorumunuza teşekkürler.  09.03.2007 8:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1049
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster