Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
147
 

Ben böyle ecdadıma ne diyeyim şimdi?

Ben böyle ecdadıma ne diyeyim şimdi?
 

İyi ki Muhteşem Yüzyıl dizisi çekilmiş, çekilmeye devam ediliyor.

Sanat göreceli bir kavram dır. İsteyen herkes sanat yapıtını kendince kendi algıları ile yorumlayabilir. Tiyatro oyunundaki replikleri hayata dair bakışınızla bağlantı oluşturmaya çalışır, oyunun sonunda bir tema karşınıza çıkar. O tema oyunun size vermiş olduğu algınızdır. Bir başka seyirci aynı oyunu farklı yorumlayabilir.

Sanatın her dalında aynı şey söz konusudur.

Bir ressamın tual kağıtına aktarmış olduğu resim çalışmasını çok yönlü yorumlanabildiği gibi herkesçe farklı farklı yorumanması mümkündür.

O nedenledir ki, sanat düşündürücü sorgulama edinimi kazandırıcı doğru düşünmeye yönlendirici pozitif olmayı öğretici barutsuz mermisiz bir silahtır.

Eğer sanat algısı yoksa vuslatınızda sizi hayata bağlayan kılcal damarlarınızdan biri yok demektir. Hayatı yaşıyor sanırsınız oysa zembereği kurulmuş saatten farksız kendi ekseni etrafında dönen bir dönemin eğlence mekanlarından lunaparklardaki dönme dolap misali döner durursunuz yaşamınız boyunca.

Sanat ayrıca öğretici dir de.

Hayata duruşunuzu bakışınızı algılayış biçiminizi objeleri yorumlama yeteneğinizi öğretir geliştirir.

Sanat ayrıca da güçlüdür.

Tıpkı Muhteşem Yüzyıl yapıtının topluma vermiş olduğu etkisi gibi.

Yaklaşık on gün süre ile en çok konuşulan konu oldu söz konusu dizi kamuoyunda. Tv ekranlarında tartışıldıköşe yazarlarında gazetelerin ilk sayfalarında yazıldı çizildi.

Memleketin en önemli konularını bile tersyüz etti, gündemin baş köşesine oturdu Kanuni konuşulur oldu.

Ecdat dendi, soy dendi. Osmanlı bile tartışıldı.

Onaltıncı yüzyılın en güçlü hükümdarı olan Kanuni'nin büyük zaferlerinin yanı sıra yapmış olduğu olumsuz işlerin de gün yüzüne çıkmasına sebep oldu.

Büyük amcası Cem Sultan'ın oğlu Murat'ı ve onun çocuklarını boğdurttu.

Çocukluk arkadaşı olan Sadrazan İbrahim Paşa'yı boğdurttu.

Büyük oğlu Şehzade Mustafa'yı padişah çadırında yedi dilsiz cellada boğdurturken, öbür çadırdan oğlunun çığıklarını dinledi.

Diğer oğlu Şehzade Beyazıd'ı ve onun en büyüğü 16 yaşında olan 5 oğlunu (yani torunlarını) boğdurttu.

Kırkbin Aleviyi katletti..

Ben böyle ecdadımın....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgi Bey demenizi istesem! Yanlışlık yapılabilir, düzeltilmemesi, özür dilenmemesinin altında art niyet ararım! Bu konuda size yorum atmıştım onuda göz ardı ettiniz! Buradan Necati beye selam ediyorum!

İbrahim ARSLAN 
 06.12.2012 8:13
Cevap :
düşündüğünüz gibi değil. profilinize bakmadan yorumunuzu cevapadığım için öyle yazılmıştır, hiç bir kasıt yoktur. rahat olun selamlar  06.12.2012 12:50
 

Çok haklı olduğunuz noktalar var. Devletin bekası için katledilern masum insanlar. Sevgi Yazılarına yazdığınız yorum da inanılmazdı o bir erkek en azından biz öyle biliyoruz :)))

Cumhur Milletoğlu 
 05.12.2012 10:01
Cevap :
evladını katledebilen insanın ruhunun hasta olduğunu düşünürüm.. devletin bekası anlayışı da yanlış bana göre. ömür boyu zindan yetmedi mi? yok necati bey benim aklım almıyor..teşekküe edrim  05.12.2012 12:20
 

ya devlet başa, ya kuzgun leşe! Sizin bir devletiniz oldu mu. Onu 700 den fazla sene ayakta tuttunuz mu! Ecdada laf yok. Osmanlıda devlet evlattan- avrattan önce geliyorsa bu takdirliktir. Evlat benimdir ama devlet umumundur. Umum benden önce geliyorsa. Fatih'in fermanı buna yorulmalı! Devletin bekası için bence bu senaristler siz ancak pişmiş tavuk yersiniz! Bizim bir devletimiz var ve temeli OSMANLI! Şimdi açın arşivler, araştırın! Devlet, tarih tv den , dizilerden öğrenilmez!! Yuh muhteşem yüzyıldaki tarihi değerlerimizi değersizleştiren herkese! O diziyi ne kadar tarihini sevmeyen kimse varsa izliyor ve uyutuluyor! At sırtında bir savaşa kaç günde gidilir! Mohaç'a siz at sırtında hiç gittiniz mi!

İbrahim ARSLAN 
 04.12.2012 14:55
Cevap :
yorumunuza teşekkür ederim sevgi hanım..selamlar  04.12.2012 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2262
Toplam yorum
: 1107
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster