Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
938
 

Ben de bıraktım!

Ben de bıraktım!
 

Benim sigarayı bırakma tarihim 7 Eylül 2001. Bu tarihi yeniden doğduğum gün ilan ettim.

Bu mereti yaklaşık 20 yıl içtim. Sizlere bırakma hikâyemi anlatmak istiyorum. Lütfen nasihat verdiğimi veya ahkâm kestiğimi düşünmeyin. Amacım sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlara bir fikir vermek. Lütfen sigara tiryakileri de bana kızmasınlar. Onları anlayabiliyorum, çünkü ben de sigara içerken içmeyenlerin sigarayı bırakma konusunda söyledikleri sözlere veya eylemlere sinir olurdum ve inadına sigara içmek isterdim.

İşte hikâyem;

Bir arkadaşımla ara sıra uğradığımız bir restauranta yemeğe gittik. İçeri girip masaya oturduk ve yemek öncesi bir sigara yakmak istedik ancak kül tablası yoktu. Garsonu çağırdık ve sorduk. Garson, sigara içme yasağı konulduğunu ve en üst katta sigara içenler için yer ayrıldığını söyledi. Yukarı çıktık. Ufacık bir yer ve sigara dumanından göz gözü görmüyor. Hemen aşağı indik ve yemekten sonra sigara içebileceğimiz başka bir yer bulduk.

Bu olay bende ikinci sınıf insan muamelesi gördüğümüzü hissetmeme neden oldu. Birkaç gün sonra çalıştığım firma küçülme yoluna gitti ve şubeleri merkezin bulunduğu bir plaza da topladı. Gittiğimiz ilk gün bir arkadaşım bana; “Tülay hanım çok sigara içer misiniz? ” diye sordu. “Çok içmem, içince de sizi rahatsız etmem merak etmeyin” diye cevap verdim. Bu soru canımı sıkmıştı…

Dar bir alanda çalıştığımız için ancak oturduğumuz yerde sigara içebiliyorduk. Camlar açılmıyordu. Arkamda bulunan cam ancak üç-dört parmak aralanabiliyordu. Ben sigara içeceğim zaman camı aralıyordum ve yan dönüp dumanın camdan çıkmasını sağlıyordum.

Yine bir gün sigara içerken birden birlikte çalıştığım arkadaşlarıma şöyle bir göz gezdirdim. Tam karşımda oturan 19 yaşında bir gençti ve sigara içmiyordu. (Bu gencimizde daha sonra astım çıktı) Yanımda oturan genç bir hanımdı ve hamileydi. Hamile olduğunu kendisi de yeni öğrenmişti. Onun karşısındaki ise ilk gün bana çok sigara içip içmediğimi soran hanımdı.

O gün beynimde bir şimşek çaktı. 20 yıldır hem kendimi, hem de etrafımdakileri zehirliyordum. Ani bir kararla sigarayı söndürdüm. Paketimi ve çakmağımı çekmeceme koydum.

Sigara içmek isteyince çekmeceyi çekiyor, paketi elime alıyor ve geri bırakıyordum. Kendimce bir usul bulmuştum. Sigara paketimi ve çakmağımı pek çoklarının yaptığı gibi atmamıştım. Ona her zaman ulaşabilirdim. Bu beni rahatlatıyordu. Bu şekilde devam ettim.

Aradan yedi ay geçti. Beni çok üzen ve sarsan bir olay yaşadım. Tarih 7 Eylül 2001 ve ben o üzüntüyle bilinçsiz bir şekilde sigara paketine elimi uzattım, bir sigara yaktım. Bir tane, bir tane daha. O gün arka arkaya üç sigara içtim.

Dışarı çıktım, geri geldim ve düşündüm; Yaşadığım ve beni çok üzen bu olay tekrar sigaraya başlamama değer miydi?

Değmezdi!.. Ve aynı gün tekrar bıraktım.

Bu sefer paketi ve çakmağı attım. Artık onlara ihtiyacım kalmamıştı. Çünkü ben olayı zaten beynim de bitirmiştim.

Ve artık zamanı hesaplamıyorum, çünkü ondan da vazgeçtim…

Biliyorum bir gün sigarayı bıraktığım tarihi de unutacağım…

Sigarasız ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kabul.sigaraya başlamak büyük bir hatadır. fakat bırakmak daha büyük bir hata. hele amerikalıların bu dünyaya faideli yegane armağanı olan kırmızı filitreli marlboro cigarasının (illaki uzunu olacak) kokusunu ve içimini tattıktan; o mükemmel renklere sahip grafik abidesi paketini yıllarca en mühim aksesuar olarak taşıdıktan sonra, sigara bırakılır mı? çok yazık olmuş...sigara içenler dolduruşa gelmeyin, eski bir tiryaki olarak hatırlatırım; sigara içmenin keyfi tanımsız ve rakipsizdir, sakın ola hataya düşmeyin...

abidin hilmi 
 14.02.2007 23:21
 

Umarım ben de birgün sizin gibi bu mereti bırakabilirim. Kendimi çok iradesiz, çok zayıf hissediyorum. Çok kızıyorum kendime. Acaba bu bir uyuşturucu mu diye kendi kendime de soruyorum Tebrikler

baracudacem 
 10.02.2007 12:54
 

Sigarayı bıraktığınız için kendinizle gurur duymalısınız. Söylediklerine göre gerçekten kolay olmayan bir iş, ve siz başarmışsınız! Hiçbir yardım almadan, kendi istek ve iradenizle! Darısı diğer içenlerin de başına... Nefes almak (alabilmek) gibisi var mı...

OynamıYorum 
 09.02.2007 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 504
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster