Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
527
 

Ben de oradaydım, şahit oldum!

Ben de oradaydım, şahit oldum!
 

Görsel internetten alınmıştır.


Türkiye’nin 2015 yılı performansının değerlendirileceği bir konferans salonundaydım. Dışarısı buz gibi soğuk olsa da, çok ucuz olan doğalgazla ısıtılan salonda hava hayli sıcaktı.

Güzel Yurdumuzun dört bir yanından gelen erkek katılımcıların çoğu ceketlerinin düğmelerini gevşettiler. Bayan katılımcılardan da şallarını omuzlarından alanları gözlemliyordum.

Salonda, Hükümette görev alan bazı bakanlar da vardı.

Türkiye’de herkesin gurur duyduğu bir hoca kürsüye geldi. Nezaketle selamladı katılımcıları. Yüzündeki gülümseme ifadesi, salonda bulunanları etkiliyor ve herkesin yüzüne mutlu bir gülümseme yayılıyordu.

“Arkadaşlar” diyerek başladı konuşmasına. “Bir koca yılı daha geride bıraktık. Neler yaptık diye şöyle bir geriye gitmek gerekirse,  saymaktan gurur duyduğum, sizlerin de gurur duyduğuna inandığım işlere imza attık yineTürkiye olarak.

Mesela;

Türkiye’miz bulunduğu coğrafyada çok önemli bir yere sahip. Bu konumu nedeniyle biz de bunun hakkını vererek her zaman olduğu gibi tüm komşularımızla olan iyi ilişkileri en üst seviyede sürdürme çabamıza devam ediyoruz.

Bu dostluk sayesinde, iş adamlarımızın komşu ülkelerle olan iş bağlantıları artarak devam etmekte. İhracatımız önceki yıla göre yüzde yüz artmış durumda.

2014 yılı işsizlik oranı yüzde 10 iken, bugün yüzde 2 seviyelerine inmiştir.

Asgari ücret 2014 de 1500 TL iken bu yıl net 2500 TL olarak gerçekleşmiştir.

İşsizlik maaşı da en az 1400 TL’ dır.

Mahkemelerde davaların sonlandırılma süresi iki aya düşmüştür.

Tüketici mahkemelerine başvurular azalmıştır.

Sağlıkta reformlar durmaksızın devam etmekte. Hastaneye başvuran bir kişinin aynı gün içerisinde muayene ve tetkikleri yapılmakta. Röntgen, MR, Tomografi gibi inceleme işleri için de uzun zaman aralıklı randevu verilmemekte ve aynı gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İlaçlarımızı eczanelerden hiçbir fark ödemeden almaktayız.

Sağlık birimlerinde yapılan muayenelerimiz nedeni ile ayrı bir ücret talep edilmemektedir.

Özel hastaneler de, ücretsiz muayene ve tetkiklerine devam etmekteler.

Olimpiyatlarda sporcularımız hak ettikleri başarılara kavuşmaya devam ederken, bizim de göğsümüz kabarıyor.

Sinemamız, dünya sinemalarıyla yarışta açık ara fark atıyor başarılarıyla.

Her köye tiyatro çalışmamız nedeniyle yakında kırsal kesimde yaşayan insanlarımız da sanatsal çalışmaları takip etme imkânına kavuşacak.

Okullarımız, öğretmenlerimiz ve çocuklarımızla ne kadar övünsek azdır. Başarılarını anlatmakla bitiremeyiz. Onlara sağladığımız imkânlar nedeniyle bilim alanında haklı gurur kaynağımız olmaya devam etmekteler.

Dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler,  bizim okullarımızda okuyabilmek için can atıyorlar. Sadece Amerika’dan 300 öğrenci bizim üniversitelerimizde eğitim görmekte.

Bizim öğrencilerimizle birlikte,  yabancı öğrencilerin her birine de iş garantisi vermekteyiz…

Sokak hayvanları için belediyeler her türlü tedbirleri almaya devam ediyorlar. Bu soğuk günlerde aç ve açık hiçbir canlı sokaklarımızda görülmüyor.

Ve tüm bunları Hükümetimizin başı, Sayın Başbakan’a borçluyuz. Bir kadının neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdiği için ona minnet borçluyuz…”

Salondan çılgınca alkış sesleri yükseliyordu. Ben de avuçlarımı patlatırcasına alkışlıyordum.

Birden bir ses duydum onca alkış arasından. Çok tanıdık bir sesti bu. “Ayşegül, Ayşegül… Hayatım hadi uyan… Koltukta uyuyakalmışsın, üşüyeceksin.”

Gözümü açtığımda, eşim karşımda duruyor ve gülümseyerek bana bakıyordu.  Açık olan televizyondan da yine çatışma ve ölüm haberleri veriliyordu… :(  27 Aralık 2015

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de gerçek sandım ya,rüyaymış!

Kerim Korkut 
 04.01.2016 10:20
Cevap :
Yaa rüyaymış maalesef...Selamlar, mutlu kalın.  09.01.2016 11:19
 

Merhaba Ayşe Hanım, kimi rüyalar gerçeğe yakındır. Hayal da olsa güzeldir. Hoş ve sıkıcı rüyalar da vardır...Her zaman rüyaları iyilik üzerine yorumlamak iyidir...

Abdülkadir Güler 
 31.12.2015 21:01
Cevap :
Ben de öyle yaptım, hayırlara yordum Abdulkadir Bey...Selamlar, mutlu kalın.  01.01.2016 16:27
 

Burada sayıp döktükleriniz Başbakanın kadın olması dışında gerçekleşmiştir...Çatışma haberlerine gelince o da ülkemizin bu başarılı gidişini durdurmak içindir...Böyle bir ülkeyi kalkındırmak, büyütmek ve bölgesinin önemli ülkesi yapmak öyle rüyalarda görülecek kadar kolay değildir...Buna rağmen bunlar büyük ölçüde başarıldı...Bence insan uyanıkken kabus görmek gibi bir saplantıya da kapılmamalı...İyi gören iyi düşünür..İyi düşünen mutlu olur..Selamlar

ali açıköz 
 31.12.2015 15:11
Cevap :
Ali Bey merhaba, iyi yıllar diliyorum. Uyanıkken kabus görüyorumdur inşallah. Ülkemiz,sizin de belirttiğiniz gibi bölgenin,hatta dünyanın çok ileri düzeyde gelişmiş bir ülkesi olsun. Bunu kim istemez?İktidarın iyi yönde yaptıklarını takdir etmemek mümkün değil ancak yazdıklarımın hayal ya da kâbus olmadığını siz de biliyorsunuz ve ben böyle bir Türkiye hayal ediyorum. Ne yazık ki henüz yok. Ülkenin gelişmişliğini, kalkınmasını,büyümesini toplumun en alt katmanındaki bireyler hissederse ben ona gelişmişlik derim. Gelinen son noktada Ülkemizin geleceği açısından iyi gitmeyen şeylerin de olduğunu görüyorum. Bunlardan en önemlisinin ülkemizin bölünme riski olduğunu düşünüyorum. Bir ülke, bölündüğü zaman iktidarın başarı hanesine bu da yazılır mı? Umarım bu korkunç son gerçekleşmez ve umarım tüm iktidarlar halkının daha müreffeh bir hayat yaşaması için çaba harcarlar. İyilere alkış tutarken, iyi olmayanları da eleştirmek gerek, daha iyi ve daha güzel bir yaşam için... Selamlar, mutlu kalın.  01.01.2016 16:19
 

Hay Allah ne güzel gidiyordu Ayşegül hanımcığım, dua edelim gerçek olsun. Size ve eşinize sağlıkla, gönlünüzce iyi seneler

Cemile Torun 
 31.12.2015 13:44
Cevap :
Ben de dua ediyorum sürekli rüyam gerçek olsun diye Cemile Hanımcığım. Çok teşekkür ediyorum ve ailenizle birlikte nice güzel seneler diliyorum...Selamlar, mutlu kalın...  01.01.2016 16:29
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3988
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1411
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster