Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
940
 

Ben de özür diliyorum (!)

Ben de özür diliyorum (!)
 

Büyük Orta Doğu Projesi'nin haritası..


Bu topraklarda yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu soykırıma, tehcire uğramış insanların torunları. Osmanlı Devleti ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti haksızlığa uğrayanların Vatanı olmuştur. Huzur buldukları topraklar olmuştur. Kaçtıkları zulüm ve eziyetin yanı sıra bu topraklar üzerinde gerçekleşen bir takım talihsiz, olmaması gereken hadiseler de bizlerin vicdanında hiç bir zaman kabul görmemiştir. 6-7 Eylül hadiseleri gibi..

Soykırıma uğratılanları kısaca hatırlayalım;

Kuzeybatı Kafkasya’dan Adigeler, Wubıhlar, Karaçay ve Balkarlar, Rus Kazaklar, Abhazlar, Kuzeydoğu Kafkasya’dan Çeçenler, Dağıstanlılar, Osetler; Güney Kafkasya’dan Karabağlılar, Azeriler, Ahıskalılar, Terekeme ve Karapapaklar, Acaralar, Gürcüler; Karadenizin kuzeyinden Kırım Tatarları, Ukraynalılar, Beyaz Ruslar; Balkanlardan Balkan Türkleri, Arnavutlar, Boşnaklar, Pomaklar, Ulahlar, Torbeşler, Makedonlar; İspanya’dan Araplar ve Museviler; Ege’den Girit ve Rodos ve diğer Ege adalarındaki Türk ve müslümanlar; Kıbrıs’dan Kıbrıs Türkleri; Orta Doğu’dan Türkler, Filistinliler ve Kürtler; Afganistan’dan Özbekler, Kırgızlar ve diğer Afgan halkları, Orta Asya’dan Özbekler, Türkmenler, Kırgızlar, Kazaklar, Tacikler, Uzak Doğu’dan Uygurlar topraklarında etnik temizlik, soykırım ve sürgüne uğrayarak son 150 yılda Türkiye’ye gelenlerdir.

Bu insanlardan özür dilenmesi gerekmiyor mu?

Kafkasya’dan, Balkanlardan, Kıbrıs’dan, Girit’den, Rodos’dan, Kırım’dan, Orta Asya’dan, Doğu Türkistan’dan, Afganistan’dan ve diğer coğrafyalardan gelip Anadolu’ya yerleşen insanların acılarına saygı duyulması adına anıt dikilmesi gerekmiyor mu ?

Hristiyan olmayan toplumların trajedisi yok mu? Hepimiz Hırant Dink'iz diyerek, tek vücut olduğumuz günden sonra bu topraklar üzerinde masum onlarca Mehmetçik PKK terörüne kurban verildi. Soruyorum; Özür kampanyası başlattığınız insanlar, sizin onları sahiplendiğiniz kadar, onlarda bizi sahiplendi mi? ASALA yüzlerce insanımızı suçsuz yere katlederken, bizden özür dilendi mi?

Özür dilenmesini beklemiyorum. Beklemek Irkçılık olur. Bu topraklar üzerinde yaşayan insanların tamamı, etkin kökeni her ne olursa olsun kardeş ve dost olarak yaşamaktadır. O nedenle de o acıyı en az bizim kadar hissetmektedir. Terörle Savaş birbirlerinden ayrı şeylerdir.

1973-94 yılları arasında dünyanın dört kıtasından, 13 ülke, 17 ayrı şehirden (Roma, Marsilya, Atina, Lyon, Paris, Sydney, Kopenhag, Cenevre, Los Angeles, Ottowa, Boston, Lizbon, Burgaz, Belgrad, Brüksel, Viyana, Tahran) Esenboğa havaalanına Türk bayrağına sarılı tabutlar ulaştı.

Ermeni vatandaşlarımız da en az bizim kadar üzüldü. Ama onlarda biliyordu ki Irkçılık yüzyıllardan beridir vardı ve olmaya da devam edecekti. Bizlerde bir avuç çapulcunun gerçekleştirdiği Terör eylemlerini onlara mal etmedik.

"Özür dilenmesi gerekir" mantığından yola çıkacak olursak, tüm emperyalist ülkelerin Türkiye'den özür dilemesi gerekir!

Kendilerine Aydın diyen insanlara soruyorum; Osmanlıdan bu güne, yaşadığımız trajediler ve bize uygulanan tehcirler sizi neden ilgilendirmiyor?

Blog yazılarında sürekli vurgulanan bir cümle dikkatimi çekiyor. "Okul kitaplarında ezberlediklerini tekrarlıyorlar. Eğitim sistemi beyin imha makinesi gibi çalışıyor." Bu düşünce o denli yanlış ki! Eğitim sistemimizin en büyük eksikliği yakın tarihi okutmamalarıdır. Yakın tarihi bilmeyen insanlardır gaza gelenler. Ayrıca yine eğitim sistemimizde herkesçe bilinen bir gerçek vardır. Sayısalçılar ve sözelciler. Okudukları ders kitaplarıda ona göre farklılık gösterir. Erişkinlerin kendi tercihidir. Öğrenim hayatı sona erdikten sonra da insanlar kişisel ilgi alanlarına göre kitaplar okuyarak dağarcıklarını geliştirirler. ODTÜ makine mühendisi'nin Tarih Araştırmacısı olması gibi. Yani, aydınlık beyinler, dayatılmak istenileni değil, mantığına uyanı, almak istediğini almaktadır.

Dünya üzerinde haksızlığa uğrayan, ezilen, felâkete uğrayan toplumların acılarını paylaşıyor ve insanlık adına onlardan özür diliyorum.

Bu konuda da sürekli çazıp çizmemiz, imza kampanyasını başlatan ve onları destekleyenlerde ses getirdi yaptığımız şeklinde algılanmakta. Hayır! Ses getirdiği için değil tepkimiz. Sözde Aydın geçinenlerin aymazlığına! Hadiselere at gözlüğüyle bakmalarına! Toplumda baskı oluşturmaya kalkmalarına! Irkçılık yapmalarına!

Ben artık yazmıyacağım...

Ali Emir KARAALİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özür dileme kişisel. Yani özür dileyenler kendi adlarına diliyorlar. Bu yüzden herhangi bir endişe duymuyorum. Kişiler kendi düşüncelerine göre özür dileyebilirler. Nitekim sizde "İnsanlık" adına özür dilemişsiniz. Sorun nedirki? Cidden anlamıyorum Yani 10-20-100 bin kişi özür diledi diye Uluslar arası alanda belimizmi kırılır? Ülkemizmi bölünür? Yoksa Ermeni vatandaşlarımız bizden toprakmı talep ederler? Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 26.12.2008 15:15
Cevap :
Öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Gelelim bu konudan neden rahatsız olduğuma. Bu toplumda biz bu insanlarla birarada yaşıyoruz. Bir taraftan "Hepimiz vergisini ödeyen TC vatandaşıyız. Çanakkale'de omuz omuza savaşıp şehit olduk." diyeceksiniz , diğer taraftan dönüp "Siz haksızlığa uğradınız özür diliyoruz." diyeceksiniz. Bunun adı Irkçılıktır. Dostuz dediğimiz insanları kabullenememiş olmaktır. Savaş ortamında haksızlığa, zulüme uğrayan insanlardan ne zamandan beri özür dileniyor? Bunun adı "ard niyet". Bu gün bu topraklarda yaşayan Ermeni dostlarımız bu olaydan çok tedirgin. Hedef durumuna düşürülüyorlar. Abesle iştigal her tutumun karşısındayım. Bu benim düşüncem beni bağlar. Bu topraklar üzerinde yaşayan hiç kimse bizden toprak talep etmiyor. Bizim çok bilmiş aydın geçinen vatandaşlarımız başkalarının adına avukatlığa soyunuyor o kadar. Mutlu kalın.  26.12.2008 16:45
 

Acilim bana gore soyle; Bizim turk tarihimizde bizim tarafimizdan yapilan aksiyonlardan dolayi ozur dilenmesi gereken hic bir olay olmadigi kanisindayim gunun kosullari icinde. Yoksa tarih acilarla dolu her iki taraf adina. Bu acilarin paylasimina evet. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 26.12.2008 14:22
 

Tarihi desersek daha uzuntu duyulacak cok degisik olaylarla karsilasiriz. Turk tarihinin ozur dilenecek hic bir silsilesinin olmadigi kanisindayim. O gunun kosullari goz ardi edilmemeli. Devlet yonetim ve ricalinde devlet sirri kavraminin normal siradan insanlarca anlasilmasini beklemiyorum ama ulke yarari bilgilerinin umuma enforme edilmesinin her zaman dogru sonuclar vermedigi kanisindayim. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 25.12.2008 16:24
Cevap :
Katkınız ve paylaşımınız için teşekkür ederim. Bana mı öyle geliyor yoksa bir yanlış anlama mı var ? Benim özrüm, adaletsizliğe uğrayan tüm insanlığa. Tarihimizde yaşanan bir çok olayda , koşullar ne gerektiriyorsa o yapılmıştır. Evet katılıyorum. Savaşın olduğu yerde aksinin olması zaten mümkün değil. Mutlu kalın.  26.12.2008 0:57
 

Bu tür yazıların çoğalmasını diliyorum, selam ve sevgiler

Ali Emir KARAALİ 
 24.12.2008 19:37
Cevap :
Sayfama hoşgeldiniz. Katkınız için teşekkür ediyorum. Temenninize yürekten katılıyor ve inanıyorum. Mutlu kalın.  24.12.2008 23:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 347
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1343
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster