Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
131
 

Ben demiştim dememek için

Ben demiştim dememek için
 

OY NAMUSTUR


Siyasetin son sürat ilerlediği şu günlerde sona yaklaşmışken kısa bir analiz ve tahmin yazısı yazmak istedim. Seçimden sonra ben demiştim dememek için bu yazıyı yazma gereği duydum.

1-) AKP : Pek yorum yapmayı düşünmüyorum ülkenin hali ortada. Ancak birkaç küçük noktayı dile getirip geçeceğim. Cumhurbaşbakanı ve devlet desteğiyle birinci parti olacakları kesin. Ülkeyi pazarlık konusu da etseler , teröristlerle içli dışlı da olsalar, milyonlarca dolar para da çalsalar seçimi kazanacaklar. Ancak cemaatle olan kavga ve kendilerine olan güvenin sarsılması ciddi bir kayba yol açacak. Üstüne bir de köklü kadronun değişmesi oyları iyice aşağıya çekecek. Bana göre %35'i geçemeyecekler.

2-) CHP : ATATÜRK' ün partisi görünümünden gittikçe uzaklaşan parti çok da ilkeli bir politika izlemiyor.Kendi içerisinde tutarsızlıklar var. Tabandan yaşanan bazı kayıplar ve dışardan gelen destekler birbirini dengeleyecek gibi görünüyor. Diğer sol görünümlü partilere ( VATAN - HDP ) kayacak oylar biraz düşüşe yol açabilir. %23 - %25 arası oy alacaklar gibi...

3-) MHP : Partinin siyasi söylemlerinde ve hedeflerinde çok fazla bir değişiklik yok. Tek başlarına iktidar olamayacaklarını biliyorlar ancak kuvvetli bir koalisyon ortağı olmak için iyi çalışıyorlar. Oylarını yükseltecekleri kesin. Teröre taviz vermeyecekleri belli ama yine de oy oranları üç dört puandan fazla artmaz. %17 yi zorlayacaklar.

4-) HDP : Basının ve muhalefetin söylemleriyle kilit parti konumuna geldiler. Herkes barajı aşıp aşamayacaklarını merak ediyor. Bu parti eğer yandaşlarından bir ihanet görmezse barajı az da olsa aşacaktır. Aşması ne kadar iyi ne kadar kötü orası tartışılır. Hırsızlardan kurtulup terör destekçilerine bel bağlamak akıl karı değil. Ülkemizi daha da kötü günlere sürükleyebilir bu rüzgar. Demokratik olalım derken bölünme yoluna girmeyelim de...%9 - %11 arası oy oranı yeterlidir.

5-) VATAN : Basın organları yoluyla iyi propoganda yaptılar ama meclise girmeleri hayal. %5 i geçemezler. CHP den aldıkları her oy AKP ve HDP ye yarayacaktır.

Diğer partilerin herhangi bir şansı yok. Uygun çatılarda birleşme kararı alınabilmiş olsaydı daha makul sonuçlar elde edilebilirdi.

Sonuç olarak çok da farklı bir seçim yaşamayacağımız ortada. Sonucu az da olsa farklılaştırmak biz seçmenlerin elinde. Oyumuzu ülkenin birliğini ve çocuklarımızın geleceğini düşünerek doğru bir şekilde mutlaka kullanmalıyız. Kullanmayanları uyarmalı ve kullanmalarını sağlamalıyız. Oyumuz namusumuzdur düşüncesiyle oyumuza sahip çıkmalıyız. Olaylara kapı aralığından değil, kapıyı tamamen açarak bakmalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 03.11.10
 
 

Merhaba...1984 te Manisa'da doğmuş olup; Manisa'nın en büyük ilçelerinden biri olan Turgutlu'da y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster