Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
479
 

Ben kendimim..

Merhabalar efendim.
Biz insanoğlu ne tuhafız. Ruhsal olarak bir bakmışız günün bir saatinde neşeli, günün bir saatinde de gayet ciddiyiz. Aslında değinmek istediğim konu şu. İnsanlardaki en büyük eksiklik bana göre kendini tanımamasıdır. Yani insan önce kendini tanımalı. Aksi takdirde kendini tanımayan kişi, karşısındaki insanın kendini anlamasını, tanımasını nasıl bekler?
Bu birinci değinmek istediğim konu idi..

İkincisi ise hata..
Bu sabah yeğenimle kahvaltıda konuşuyoruz ve birşeyden konu açıldı. Dedim ki yeğenime eğer ortada bir yanlış veya hata varsa , bunu yapan en sevdiğin kişi bile olsa veya kanından , canından biri bile olsa asla savunmasını yapma. çünkü hata hatadır. Bu ben bile olsam dedim..( gerçi hata sahibi ben değildimde) .)).)))))))

Üçüncü ise verilen sözler..
Bu konuda benim için çok önemlidir. Azımızdan çıkan her kelime söz gibi olmalıdır. Eğer bir söz verdiysek ya yapmalıyız yada yapmayacağımız sözü vermemeliyiz. tabiiki bazen aksamalar olur verilen sözlerde ama en azından buna neden olan gerekçeleri anlatmak gerekir. böyle davranmakta hep derim insanın insana verdiği değerden gelir..saygıdan gelir.

Dördüncüsü ise yalan..
Yalan en nefret ettiğim olaylardan biridir. Şunada inanırım yalan söyleyen insan bana göre sadece kendini kandırır. Mesela bana yalan söyleyen insanı anlarım, o an birşey anlamıyomuşum gibi davranırım. Karşımdaki insanı üzmemek, kendime olan saygınlığımdan gelir.

Beşincisi ise sevgi..

Seviliyorsanız ne mutlu. sevmek ve sevilmek kadar güzel ne olabilir.Sevgi istenmez, kendiliğinden oluşur. İnsanları severim. Hele ki çok sevdiğim insanlara çok değer veririm. İşte maalesef günümüzde herkes bu değeri taşıyamıyor.

Bu saydığım şeyler benim hayatımdaki değerlerimdir, önemsediğim ve yaptığım yaşam tarzımdır..

Son olarak yine bir alıntı yazı ile bitirmek isterim..

Kelimeler salkım salkım dökülüyor..
Toprağa düşüp çürüyor..
Anlamlar patır patır dökülüyor..
Akla düşüp çürüyor..
Neyin tutsağı olmuşuzda..
Fark etmeden, diri diri toprağa düşmüşüz..
Ham yada olgun ne fark eder ki?

saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insanoğlu,dünyada kendisini bulduğu andan itibaren,göreceli bir yaşamın içinde bulur kendini ve tanıyarak,anlayarak gelişir...hiç kimse saydığınız değerlerin aksini yaşam şeklim budur diye iddia edemez zaten.fakat içinde bulunduğu ortam ve şartlar insanı pekala da rayından çıkarabilir,doğrusu çıkmaması olmasına rağmen.pembelerle başlar sonra git gide kırmızıya dönüşmeye başlar:) virüs girmeye görsün :)şuna inanırım,yeşili,hayvanı ve doğayı seven her insan ,insanlarıda seviyordur.kendini seven insan ise yanlızca kendini seviyordur,değerlerin anlamı yoktur onun için,çünkü yargı mercide kendisidir:)sevgilerimle :)

hekimoğlu16 
 15.09.2008 12:25
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim...Diliiyorum virüs girmeyenlerden olabilelim. saygılar, selamlar...  15.09.2008 13:11
 

yalandan kastım, hayatta zaman zaman kendimize oynadığımız polayanacılık. kendimizi bırakıp insanların acılarını oonlardan alma çabalarımız.. Ne kadar anlatabildim bilmiyorum.. Tüm bunları niye anlatım onuda bilmiyorum.. Sanırım, Hayat nefes almak almaktan ibaret dediğiniz için.. Yada ne bilim belkide benim içimden gelen, birinin bunları aslında bana söylemesi gerektiği için..

turcan 
 19.03.2008 15:30
Cevap :
şimdi anladım demek istediğini. evet maalesef polyannalık çok yaparım...  19.03.2008 15:35
 

Yanılgıya düşersen eğer, uçurumun en kenarında sadece kendinle başbaşa kaldığında avazının çıktığı kadar bağırsanda kimsenin seni duyamayacağını unutma. Sen yalnızsındır o anda ve sana senden başka yardım edebilecek yalanların yoktur artık. Uçurumun kenarında bütün her şeyi bırakıp aşağı atlamak yerine gökyüzüne bakıp yeni bir yaşamın varolabileceğine inanıyorsan hiç durma dön arkanı ve yeniden başla hayata. Sımsıkı tutun kendine. Asla yalanlara güvenme bir daha. Sevdiklerine aç kalbini, dostlarına inan. Yeni bir yaşam çiz kaderinde kendi ellerinle. Ve sev doyasıya sevgini ver herkese. Unutma hayat senin ellerinde ve unutma "hayat sensin".

turcan 
 19.03.2008 15:25
Cevap :
iyi niyetine çok ama çok t.ş.k ederim. güç verdin sağol..  19.03.2008 15:34
 

Hayatın sonuna geldiysen eğer, gerçekleri söyleyerek moralini en dibe vurabilirim. Gerçekleri yalanlarla kandırmak istiyorsan eğer, hayatı güneş yerine mum ışığında görmeye devam etmeye hazırlan. Güneşi görmeyi unut artık en olmadık acıların yanında bile yerin yok bunu bil. Gözyaşları sana esir değil artık, sen onlara yalvar geri dönsünler diye. Olur da geri dönerlerse aynı yaşlar aynı hüzünler yüzünden mi akıyor diye sor onlara. Acıların gerçeklerden daha zor olmadığını sanırsın önceleri ama gözyaşların bunu reddeder. Sen bilmesende aynı acıyı yaşarsın sadece başka bir isimle anarak. Kadersizlik diye bir şey var olduğunu sanma. Kader acıları, sevinçleri, kayıpları ve yeniden doğuşları beraberinde getirir yaşama. Bunları doğru kullanabilmek senin ellerinde. Seçimleri ne kadar doğru ve yerinde yaparsan o kadar kaderin çizgisinden sapmazsın. Hayatın değerini iyi bil. Bil ki bir daha gerçeklerle yüzleşince yalanlarla avutma kendini. Hayatında ki bir şans bir daha karşına çıkacak diye sakı

turcan 
 19.03.2008 14:24
Cevap :
t.ş.k ederim. yazıyı anlayabilmek için tekrar tekrar okudum. haklısın. bugün doğru seçimleri yapmakla ayaktayım ..anlayamadığım şey yalanlarla avutma kendini sözü.. ne demek istediniz?  19.03.2008 14:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 118
Ort. okunma sayısı
: 838
Kayıt tarihi
: 08.10.07
 
 

İnsanın insanlara verdiği değerlere sahip çıkılmazsa İNSANLIK ölür.. Önce değerlerimize sahip çık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster