Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1086
 

Ben kimim?

Ben kimim?
 

Hiç kendinize bu soruyu sordunuz mu? Dahası hiç “ ben şuyum, ya da ben buyum,” gibi saptamalar yaptınız mı? Bence bu tür saptamalar yapmayan yok gibidir. Çünkü sonuçta hepimiz toplumda belli roller üstleniriz. “ anne, baba, karı, koca, genç, yaşlı…” gibi bütün bu oynadığımız roller, yerine getirmeye çalıştığımız görevler, hepsi insan olmamızın gereğidir. Ve toplum içinde hepimiz bu rollerimize uygun davranırız. Ama şu bir gerçektir ki, hiçbir insan toplum içinde tek başına yeterli değildir. Herkes bu rolleri paylaşarak birbirleriyle etkileşim ve iletişim halinde olurlar. Her zaman için bu iletişim olumlu ve sorunsuz yaşanmaz. Kimi zaman sorunlar ortaya çıkabilir. Bu karşılaştığımız sorunlar, hemen bilincimizi yani varlığımızı devreye sokar. Bilincimiz de savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Bu mekanizma, dış çevreye karşı kendimizi koruma kalkanımızdır.
 
Bu kalkanın devreye girmesiyle kendi bütünsel varlığımız da gün ışığına çıkar. Hemen içinde bulunduğumuz durumdan kendimize göre mantıklı bir çıkış yolu aramaya başlarız. Bu yolu ararken hem kullandığımız mekanizmayı çalışır hale getiren bilincimizi yani varlığımızı korumaya çalışır, hem de çok da objektif görünmeyen; ben kimim? Saptaması yapmaya girişiriz. Misal olarak diyelim ki, çok samimi bir arkadaşımızla bir gün ters bir etkileşim sonucu aramız bozulmuş olsun. Bu durumda hemen kendimizi karşımızdaki kişiden gelebilecek zararlara karşı korumak için savunma kalkanlarımızı devreye sokarız. Bu savunma daha çok kendimize yöneliktir aslında: Ben hiç de öyle yapmadım…benim davranışım son derece normaldi…hatanın büyük kısmı zaten ondaydı…gibi telkinlerle kendimizi haklı çıkarmaya bir nevi koruma altına almaya çalışırız. Aslında korumaya çalıştığımız şey, zarar görmesinden korktuğumuz egomuzdur.
 
Daha sonra kendimizi sorgulama devresine gireriz. Ve işte o zaman “ben kimim?” sorusunu sorarız. Vereceğimiz cevapların ise genelde hoşumuza giden cevaplar olmasını isteriz. “ Ben aslında mantıklı biriyim…Ben hoşgörülüyüm…Ben sağduyuluyum…Ben öyleyim, ben böyleyim…gibi bu saptamalar uzar, gider. Yani sonuçta, karşılıklı ilişkimizde yaşadığımız olumsuz durumu, kendimize göre akıl yürütmelerle yontarak, yine kendi lehimize çeviririz.
 
Bunun tersini yapan yok mudur acaba? Mutlaka vardır. Aslında olması gereken de bu davranış modelidir. Eğer kişi, yaşadığı olumsuzlukta, kendisini “ ben şuyum” diyerek bütün olumlu ve olumsuzluklarıyla göz önüne getirerek eleştirebiliyorsa o cesareti gösterebiliyorsa, o kişi artık “ben kimim” den çok, “ben bir insanım” potansiyeline ulaşmış demektir. Çünkü ben insanım demek ben etten kemikten yaratılmış bir varlığım. Hatasız ve kusursuz değilim demektir.
 
Aslında burada devreye giren ve ben insanım dedirten şey, ruhsal dengemizdir. Bu denge genelde dışardan bakıldığında kişiye çok da olumlu bir puan kazandırmaz. Eleştiriye açık olmak sanki zayıf olmak gibi değerlendirildiğinden gücümüzü ancak ruhsal dengemizle koruruz. Bu denge dışardan çok popüler görünmese de sağlık için son derece gereklidir.
 
Sonuç olarak, açık bir şekilde kendi kendimize özeleştiri yapabilir ve kendi hatalarımızı görme konusunda hem gerçekçi hem de kendimize samimi davranabilirsek, hem çevremizle olan ilişkilerimizde hem de içsel varlığımızın sağlığı açısından son derece verimli bir sürecin içine çekileceğimizden, toplum içinde kendini bilen mutlu bireylerden biri olma ihtimalimiz son derece yüksek olacaktır.
 
Kendini bilen mutlu bireylerden olmak dileğiyle….
 
Gonca ÇİFTÇİOĞULLARI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tebrikler sn. hocam.

FİKİRCİ 
 30.04.2013 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3552
Kayıt tarihi
: 21.03.13
 
 

1968 Kayseri doğumluyum. İlk öğretimimi Kayseri de, ortaokul ve lise öğrenimimi Ankara'da tamamla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster