Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
428
 

Ben Mustafa diyemedim!

Ben Mustafa diyemedim!
 

Boğazın hasta adamının canına okumuşlardı. Her türlü paylaşım planları yapılmış dünyanın emperyalist güçleri büyük bir iştahla sofranın başına çökmüşlerdi. Asaletlerinden gelen yemek yeme kurallarını bir kenara bırakmışlar ağızlarının kenarlarından akan iğrenç salyalarını bile saklayamaz duruma gelmişlerdi. Önce ağır abiler aslan paylarını alacaklar daha sonra görev leşçilere düşecekti. Herşey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü.

İşte ne olduysa o anda oldu !

Köhnemiş bir imparatorluğun kendisine vermiş olduğu makam ve ünvanı elinin tersi ile bir kenara iten gök gözlü sarışın bir adam Anadolu'ya geçer bağımsızlık ateşinin fitilini tutuşturuverir. Hakkında çıkartılan ölüm fermanına gülüp geçer. Dünyanın en büyük devrimcisinin yapacağı o kadar çok şey vardır ki bu tür saçmalıklarla geçirecek zamanı yoktur.

O muhteşem karar anından Cumhuriyet'in ilanına kadar olan herşeyi hemen hepimiz biliyoruz. Şimdi bu cümlemin sonunda şöyle düşünenler olacaktır "Efendim ! bizlere yıllardır öğretilen devletin resmi tarihidir. Artık bunları aşmanın ve gerçekleri görmenin zamanı gelmedi mi?" Elbette zamanı gelmiştir buyrun yakın tarihimizi farklı kaynaklardan dilediğiniz kadar araştırınız. Hem size engel olan yok hem de günümüz olanakları bu araştırmalar için oldukça elverişlidir.

Ancak ve ancak tüm bu araştırma ve çalışmalarınızın sonunda tek bir gerçekle karşılaşacaksınız :

Altıyüzyıl boyunca kan kusturulmuş, hor görülmüş, vergilere bağlanmış, cephelere gönderilmiş, kanı üzerinden siyaset ve ticaret yapılmış, en önemlisi de susturulmuş bir ulusun küllerinden doğmuş bir memleketin yani Mustafa Kemal'in ülkesinin hâlâ dimdik ayakta olduğunu ibretle ve hayretle göreceksiniz.

O köhnemiş imparatorlukta ismi dahi alay konusu olan Türk Ulusu kendini yoktan var eden, ümmet olmaktan çıkıp birey olmasının yolunu açan önderine yani Mustafa'ya öğretmeni Kemal'i eklemiş son noktayı gene Türk Ulusu koymuştur ;

"ATATÜRK"

 

Mustafa,

Mustafa Kemal,

Mustafa Kemal ATATÜRK

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK...

Küresel aktörlerin suratına unutulması mümkün olmayan bir tokat atan gök gözlü sarışın bir adam hakkında uygulamaya konulan son senaryo budur. Bu senaryoda her insanda olması muhtemel zaaflar ısrarla vurgulanmış ancak o dönem gerçekleştirilen mucize her ne hikmetse sıradan bir olay olarak gösterilmiştir. Maksatlı ve sistemli bir şekilde yaptıkları ; günümüz gençliğine"Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK" ismini unutturmak ve ilkelerini birer birer yok etmektir.

Kendilerini ılımlı islamcı veya liberal diye adlandıran anlayış ile emperyalizmin neden birlikte hareket ettiklerine yanıt bulmak çok zor değildir. Ortak düşmanları "Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK" tür.


Gün demokrasi (!) , kültür ve sanat veya bağımsız sinema adına Mustafa Kemal ATATÜRK'e "Mustafa" diyen anlayış ile mücadele etme günüdür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

unutturmak,ne ikici Cumhuriyet'cilerin, nede emperyalızmin uşaklaına kalmıştır.Güneşi balçıkla sıvayamıyacakları gibi, onun gölgesinde kavrulmaya mahkumdurlar.Sevgiler selamlar..

Hasan Göksu PBahçe 
 06.11.2008 9:04
Cevap :
TÜm çabaları ve çalışmaları Mustafa Kemal'i önce sıradanlaştırmak sonra unutturmak üzerine bu şaşkınların. Ancak işleri çok ama çok zor. Bu zorluğu onlarda biliyorlar. Telaşları bu yüzden. Selamlarımla...  06.11.2008 11:24
 

Merhaba...Yorumuma verdiğiniz yanıttaki bir hususa katılmadığımı söylemek için tekrar size döndüm. Kurtuluş Savaşı'nın kesinlikle Emparyalizme karşı olduğunu söylemek zorundayım. Megalo İdea(Büyük Hayal) peşinde koşan Yunanistan, sadece gaza getirilmiş bir maşaydı. Sevr Antlaşmasını, Mondros Mütarekesini ve ülkenin işgalini gerçekleştiren İtilaf devletleriydi. Sizin bu düşüncenizi tarihçi Mango da, verdiği bir konferansta, söylemişti. Ona da karşı çıkmış ve ona söylediklerimi Cumhuriyet gazetesinde bir yazı ile okuyuculara duyurmuştum. Bugün, Türkiye'yi zora sokanlar da o gün Yunanistan'ı üzerimiz süren devletler değil mi? Yerim olsaydı bu konuda daha çok şeyler yazabilirdim. Selamlar.

cdenizkent 
 06.11.2008 0:01
Cevap :
Sevgili cdenizkent. Elbette Kurtuluş Savaşı emperyalizme karşı verilmiştir. Orada kullandığım sözcük Sevan Nişanyan isimli bir yazar'ın kitabında yazdıklarıdır ona gönderme yapmak adına kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı dünya tarihinde emperyalizme karşı kazanılmış ilk örnektir. Diğer yorumlara verdiğim yanıtlara bakacak olursanız mesajım daha net anlaşılacaktır. Sevgi ve saygılarımla...  06.11.2008 11:08
 

Can Dündar idi...Sanırım bi anlam karmaşasına meydan verdim,afedersiniz.Sevgiyle!

Serçe! 
 05.11.2008 20:32
Cevap :
Sevgili Tuğba. Sanırım bu kavram kargaşasına ben neden oldum :-)) Kusuruma bakma. Selamlarımla...  05.11.2008 22:26
 

sözde doğumundan ölümüne kadar yaşamını konu alan, yazarı ve yönetmeni tarafından dramatik belgesel olarak nitelendirilen ' Mustafa ' filminin hızlı bir akış ve 'insanileştirme' yaftası arasına sıkıştırılmış saptırmalarla dolu olduğunu gördüm ve üzüldüm. Önce filmin ismi yanlış ve saptırıcıdır. Dünyada ilk kez emperyalizme karşı bağımsızlık savaşı kazanan, tüm mazlum ülkelere örnek olan bir kişi, ayrıca kurduğu cumhuriyet ve Kemalizm ideolojisi yirminci yüzyıla damgasını vurduğu gibi, yirmi birinci yüzyılda da yol göstericiliğini sürdürmektedir. Böyle bir lidere “insan boyutu!” diye siz 'Mustafa' diyemezsiniz! O, Türklerin atası olmayı tartışmasız hak etmiş kişidir. Ben bu tür yazar ve yönetmenlerden aynı yaklaşımı dini lider ve önderler üzerinde de denesinler isterim. Önemli kutuplara eşit uzaklıkta durmak ve cesaret bunu gerektirir! Paylaşımınız için içten teşekkür ve saygılarımla...

Ersin Kabaoglu 
 05.11.2008 20:09
Cevap :
Değerli Arkadaşım. Mustafa Kemal ATATÜRK sadece kendi ulusuna değil tüm mazlum ülkelerin etrafında buluşup önlerini görebileği DEVASA bir ateş yakmıştır. Bu ateş o mazlum ülkelere yol gösterip küresel zorbalara hesap sormalarını sağlamıştır. Emperyalizmin kini içlerinde kalan bu ukde yüzündendir. Her fırsat bulduklarında kinlerini sergilemeye devam edeceklerdir. Üzücü olan bazı yurtiçi odakların bu kinlere ortak olmasıdır. Değerli ve detaylı yorumun için yürekten teşekkür ediyor. Sevgi ve Saygılarımı gönderiyorum...  05.11.2008 21:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1499
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster