Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
56
 

Ben neden tarih okudum?

İlköğretim hayatım boyunce neredeyse 7 yıllık bir süredir kitap okumak bana cazip gelmezdi. Hiç sevmezdim. Muhtemelen sevdiğim bir kitapla karşılaşamadığımdan ve eğitim sistemimizin kitap okumaya, anlamaya ve düşünmeye yönelik bireyler ortaya çıkarma gibi bir misyonu olmadığından olsa gerek. Neyse başkalarını suçlamaya veya bütün yükü siteme ve hocalara atmak değil niyetim. (illaki onların da kabahati...)

Bana alınan ilk kitap tarih ile ilgili bir çizgi romandı ve çok severek okumuştum. Hatta yıllarca evde durmuştu fakat sonra o kitaba ne oldu hatırlamıyorum. Hatırladığım tek şey 1. sınıfta bana verdiği mutluluktu. Daha sonra 7. sınıfta olduğum bir dönem annem Olgunlar Sokak'ta bir kitapçıdan benim için bir roman almıştı. Kadere bakım ki o kitap da geçmiş zamanı anlatıyordu. Gerçi yakın geçmişti ama olsun. O zaman fark ettim ki ben geçmişe merak duyuyorum. Hayali romanlar okumak değil yaşanmış gerçek hikayeler, gerçek insanlardı benim ilgimi çeken.   

8. sınıf yıllarım benim için dönüm noktası oldu. Hani derler ya insanın en büyük şansı iyi bir öğretmene sahip olmaktır diye. İşte ben iyi bir öğretmenle karşılaştım Zaten içinde geçmişe dönük bir sevginin olduğunu fark ettiğim o yıllarda T.C. iNKILAP Tarihi ve Atatürkçülük dersi hocam bende müthiş bir sevginin parlamasına vesile oldu. İşte o yıl tamam dedim ben tarihçi olmalıyım. Bu kararımdam sonra okuduğum kitapların neredeyse tamamı tarih ile ilgili oldu. Asla yolumdan dönmedim. Hep okudum.

Lisede de karşıma çok iyi tarih hocalarım çıktı. İyi ki çıktılar. Elimden tutup beni destekleyen, teşvik eden harika insan. Özellikle birisinin yeri aypayrıdır Kıymetli hocamın yaptıklarını sizlere başka zaman yazarım.

Sevgiyle kalın. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Tarih Ötesi...Size tarih sevgisini aşılayan ben olabilir miyim(!?) Yanlış anlamadıysam bir blog yazmışsınız, 2-3 yıl ara vermişsiniz. Sonra yine gelmişsiniz.. Ben de, tarih meraklısıyım...Sizi takip edeceğim...Benim sık sık kullandığım bir söz vardır: Geçmişini bilmeyenler günümüzü anlamakta zorlanırlar; günümüzü iyi anlayamadıkları için de geleceğe yönelik sağlıklı öngörülerde bulunamazlar...Hoş geldiniz. Başarılar dilerim. Selamlar.

cdenizkent 
 08.01.2017 16:20
Cevap :
merhaba evet çok uzun bir aradan sonra blog sayfama yeniden girdim. ara sıra blog yazmayı düşünüyorum. Ben zaten tarih sever biriyim. Saygılar.   13.01.2017 13:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 395
Kayıt tarihi
: 07.01.14
 
 

Tarihçi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster