Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1106
 

Ben normalim, sen tuhafsın!

Ben normalim, sen tuhafsın!
 

Kendimizden faklı olanı hep yadırgarız, hep tuhaf buluruz nedense...

Hep "biz normaliz"dir, "başkaları anormal".

Hiç tam tersinin doğru olması ihtimalini düşündük mü? Ya da "uzaydan gelmiş olmalı" diye nitelendirdiğimiz birinin, o tuhaf bulduğumuz davranışının sebebini düşündük mü acaba?

Mesela makarnaya sos olarak reçel koyan bir tanıdığım vardı. Herkes gülerdi ona "Makarna ve reçeli karıştırmak, iki güzel lezzetin içine etmektir" demişlerdi ona. Çocuktum daha, ama bunun bir zevk meselesi olduğunun bilincindeydim. Hiçbir zaman yadırgamadım onu.

Bir tandığım da, yediği her öğünde tabağının yanına mutlaka 2-3 küp şeker koyar ve lokmalarının aralarına şekerleri sıkıştırıverirdi. İlk görenler için "tuhaf" bir daranış olurdu bu, çünkü herkese göre herkes "normal", o ise "anormal" idi.

Bazen de insanların bir davranışından ötürü, onları damgalamak vatandaşlık görevimizmiş gibi davranırız:

İki genç kız bindi otobüse dün. İkisi de, akşam sahneye çıkacakmışçasına ağır makyaj ve derin dekolteler içerisindeydi. Ve zaten yeterince dikkat çekmemişler gibi, daha çok çekmek istercesine en az 4-5 kez koltuk değiştirdiler. Sonra da sağdaki, durup durup soldakinin kafasına şişeyle vurdu. Bazı erkekler (hepsi değil) gerçekten de dilleri dışarıda onları izlediler yol boyunca. Ben erkek olmadığım halde baktığıma göre...

Başka iki genç kız da yol boyunca fısır fısır ve kıkır kıkır onları çekiştirdiler. Bu esnada dikkatimi çeken bir iddiada bulundular:

- Kesin hap kullanıyor bunlar.
- Kesin!

Nereden anladınız? Şuracıkta kan testi yaptınız da ben mi görmedim? diyesim geldi ama tuttum kendimi.

O iki kızın gerçekten sıradışı göründüklerini inkâr edemem, ama görünüşleri onları ilgilendirir. Ayrıca hap kullanmak ya da kullanmamak da onların tercihi. Ama bilip bilmeden böyle şeyler iddia etmek, "normal insanlara" yakışacak bir şey değil (iddiada bulunan kızlara göre kendileri "normal", ötekiler "tuhaf"). Onlar hakkında konuşmak belki de bir nevi ego tatmini amaçlı olsa gerek...

Nitekim, insanların doğasında kendini normal, başkalarını anormal olarak addetme eğilimi var gördüğüm ve gözlemlediğim kadarıyla.

Ben mesela, kahvaltıda herkes gibi peynir, zeytin, reçel, vs yiyemem. Yesem de doymam çünkü zevk alarak yemediğim bir öğünden çok değil, 1, 5 saat sonra açlık hissi duymaya başlarım. Bu yüzden kendimce bir çözüm buldum; bir gün önceden kalan ne yemek varsa kahvaltıda onu ıstır yerim. Çorbadan tutun, yoğurtlu ıspanağa, makarnadan imam bayıldıya, ne varsa hiç tereddütsüz yiyebilirim. Beni bu yüzden hep yadırgadılar. Hiç kimseye, bunun damak zevkine bağlı olduğunu kabul ettiremedim. Halbuki benim yaptığımı deneseler, belki kendileri de beğenecekler :)

Giyim-kuşam meselesine gelince... Annem, mesela, benim yaşımdayken (ve kilomdayken) hep salaş kıyafetler giyermiş, ve benim de öyle giyinmemi istiyor. Bir mağazanın vitrininde abuk (ya da bana göre rüküş) bir kıyafet görünce hemen "Özlem, gel şuraya bir bakalım" deyip içerde benim öyle bir şeyi hiç olmazsa bir kez denemem için baskı yapıyor. Bense, "Hiçbir kuvvet onu bana giydiremez" deyince hemen parlayıp, "Aman, senin beynin milattan öncesine ait zaten" diye beni eleştiriyor her seferinde. Ona kaç kez söyledim, "Ben senden gri bir triko takım giymeni istesem giyer miydin?" O zaman ne demek istediğimi gayet iyi anlıyor. Ama aradan vakit geçince yine kendini tutamayıp kıyafetlerim konusunda beni eleştirmekten vazgeçemiyor! Kendisine sorsanız, her "normal" insan gibi, kendisinin normal, benim tuhaf olduğumu söyleyecektir eminim.

Anlayamıyorum, neden herkesin kendimiz gibi olması gerektiğini zannederiz? Ve hiç kimseyi olduğu gibi kabul etmeyi beceremeyiz? Herkesin bir kişiliği, seçme özgürlüğü, zevki ve iradesi varken, neden tek tip insanla dolu olmasını isteriz çevremizin? Makarnayı reçelle yiyen o teyze, hep eleştirildiği halde asla bu huyundan vazgeçmedi. Ben de istisnai durumlar dışında kahvaltıda bir önceki günün yemeğini yemekten hiç vazgeçmedim, vazgeçmeyeceğim de. Ve anneme rağmen giyim tarzımdan ödün vereceğimi de hiç sanmıyorum.

Hiç kimse, hiç kimseye istemediği bir şeyi zorla yaptıramaz, yaptırmamalı. Ve hiç kimse, başkaları öyle istiyor diye kendi zevklerinden taviz vermemeli.

Şunu kimse unutmamalı ki, hiç kimse "normal" değil, ama "tuhaf" da değil. Herkes ayrı bir birey, ve kendi kişiliği, istekleri, seçme özgürlüğü, iradesi, giyim tarzı, damak zevki ve en önemlisi düşünce yapısıyla "kendisi" olabilir ancak.

Bizler, kendimizin ne kadar farkındaysak, o kadar kendimiziz. Bu böyle biline...

<özlem boral="">

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

recelli makarna, kahvaltida karniyarik... coook tuhaf. ama cok hos da geldi bana. kismen denemedigim seyler de degil bunlar. ayiptir söylemesi, bendeniz de biraz yamuk dururum baskalarinin gözünde. umursamam, ama öyledir. "normal" durmak icin koluma dövme yaptirmak, burnuma dudagima piercing taktirmak, küpeyle dolasmak falan hic aklimdan gecmedi. sadece daha seksi duruyor diye kafayi kazitiyorum, o kadar... iki ayagi yere saglam basan bu yaziniz icin cok tesekkürler. haz duyarak okudum. sevgiler.

pirmete 
 02.08.2007 12:37
Cevap :
Reçelli makarnayı denedim ama pek hoş gelmedi :) Hem o saydıklarınız (piercingmiş, dövmeymiş ııyyyğğ) benim de aklımdan hiç geçmedi. Başkaları gibi olmak bana göre değil sanırım :) Yazımı beğenmenizden onur duydum :) Sevgiler  02.08.2007 15:21
 

mükemmel hep çıkış açımız oluyor. Sizin gösrediğiniz varyantların olduğunu unutuyoruz,çok zaman bu psikolojik tepkiyi vermeden bu hususları anımsasak her şey belki kerhen güzel olur. sevgiyle.

Nariçi 
 01.08.2007 14:47
Cevap :
Denemek lazım. Ben denedim, gördüm. Kafama taktığım şeylerin sayısında büyük bir azalma oldu. Mükemmeliyetçiliğin aşırısı iyi olmuyor gerçekten de. Sevgiler  01.08.2007 20:14
 

Adamın biri doktora gitmiş. Doktor sormuş: "Sen normal mısın?" Adam, gülerek: "Evet, çok normalim." demiş. Doktor: " Normal insandan hiçbir şey olmaz, hasta hiç olmaz, git başımdan..." demiş.

Aklin ATA 
 01.08.2007 4:03
Cevap :
İlginç bir yaklaşım :) Adamın kendini normal olarak nitelemesi çok normal. Bahsettiğim gibi, hepimiz kendimize göre normaliz. :)) Sevgiler  01.08.2007 20:16
 

Herkesin bir normal olmayan davranışı vardır(Diğerlerine göre).O yüzden bence fazla düşünme:)Farklılıklar olmasaydı hayat nasıl devam edebilirdi ki?

Ufaklık 
 31.07.2007 15:00
Cevap :
Farklılıklara diyecek tek bir sözüm yok, yaşamımızın olmazsa olmazlarından. Ama insanlara, farklılıklarına göre muamele etmek, hele hele eleştirmek, yadırgamak asıl yanlış olan. İnsanları olduğu gibi kabul etmek gerek. Sevgiler  31.07.2007 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1921
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster