Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
435
 

Ben şaştım..

Ben şaştım..
 

Kalbimin yörüngesi şaştı...
Sol yanım acıyor diyenler aklıma geldikçe kalpleri olmayanları düşünüp yörüngem şaştı, düşüncemlerim şaştı ve ben şaşkınım yuvarlak dünya..gerçekten yuvarlakmısın acaba?Gerçekten yuvarlaksan kalbi olmayanlar demiştim ya, onlarla karşı karşıya geleceğimizi düşünebilirmiyim yuvarlak ve bir okadar büyük demelerine rağmen küçüksün değil mi dünya?

Kalbimi, vicdanımı ve inançlarımı yada şöylesi daha doğru olur sanırım inandıklarımı sorgularken buluyorum bu sabah kendimi.Sevap, günah, yanarsın, taş olursun, Allah büyük kelimeleri dolaşırken beynimden genelde bunları kötü bir şey olduğunda sıkça kullanırız değilmi?Şuan ise sadece bu inanç karışımı içinden Allah büyük kelimesi benim yörüngemi sabitliyor.

Ben geçmişi çöpe attım demiştim karıştıran ya kedidir, ya köpek..derken yine Tabiri caizse bir köpek geçmişle kalmadı kalbimin yörüngesiyle oynadı ve herkesin bir kalbi olduğuna inanan beni şaşırttı, düşüncelerim şaştı..
Bir çocuk nasıl büyür, nezaman tanışır inanç yada din, vicdan kavramlarıyla hepimiz biliriz.Ben küçükken kulakdan dolma sözlerle bu kavramlarla tanışmış biri olarak büyüdüğümde yani bu yaşlarımda geçmişteki hesaplarıma dalmadan derinliklerine inmeden ve helal olsun hakkım dercesine hepsine ilk öğrendiğim fatiha süresini okurken benim kalbim kadar, benim kulakdan dolma inançlarım kadar, vicdanım kadar birilerinin hiç bir şeye sahip olmadıklarını görmem beni şaşırttı... Din, vicdan, kul hakkı gibi kavramların sadece soluğumuzun kesildiği kalbimizin teklemeye başladığı anlarda yani azrail kapımızı çalarken aklımıza geldiğini anlamam yirmisekiz yılımı almış, ben bile şaşırdım. Ölürken bu korkuyla bunları hatırlayanlar, dünyada insanlığının temel kavramlarını parayla tartanlar için sadece soluksuz kaldıklarında kendilerine eşlik edecekleri kefen parasıdır bunu son dakika golü olarak ölen beyinlerinde tek bir zafer olarak gözlerini yumacaklar.

Yirmisekiz yılım gitmiş insanları anlayamadan.Herkesin yalnız, tek bir birey olduğunu sözde konuşan ben, aklımın bir ucunda özde öyle olmadığını savunurdum, bende şaştım bu kadar yalnız yaşanmış yıllara, helal edilen zamana...

Demem o ki, hepimizin bir kalbi varsa ve yaradılışımızın özü olan bir vicdana sahipsek her adımımız, her sözümüz, her davranışımız taşıdığımız kalple ve varsa vicdanımızla doğru orantıda olmalıdır ki insani zaaflarımız bizi yönetmesin. Hatalar en çok zaaflarımız artıkça oluşur ve kulakdan dolmada olsa son anda edilen kaç tövbe, kaç günahımızı siler:) Geriye alamayacağınız tek şey zaman ve o zamanda yaptıklarınız, kırdıklarınız, sevindirdikleriniz... Gerisi size kalmış..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 419
Kayıt tarihi
: 27.02.09
 
 

Paylaşmak güzel bir duygu, yazılarımda her rengi, her duyguyu, her bakışı, hatta kendinizdende ve ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster