Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
565
 

Ben Sen ve Biz Olabilir Miyiz Acaba?

Ben Sen ve Biz Olabilir Miyiz Acaba?
 

KUŞKU


"Kuşkunun olduğu yerde, özgürlük vardır!"

Ben de "toplumsal kuşkular" dan dan bahsetmiştim. Evet, satılıyor topraklarımız yazmıştım... Bir tepki de dostumdan geldi... Hem de çok özel ve sevdiğim dostumdu... Bana kızdı, "Satılsın, tapuyu aldılar diye, toprağımızı sırtlarında mı götürüyorlar?" diye öz eleştiri getirdi...

Önce bunu neden yazdığımı açayım... Satılsın, özelleştirilsin tabii, karşı değilim... Alan kişi devlete vergi ödedikçe, alan kişi o işletmeyi veya toprağı doğru değerlendirdikçe ve ülkemizin insanına iş kapıları açmaya fırsat verdikçe, ben karşı değilim kiii... Karşı olmamın asıl sebebine bir örnek vereyim;

" Etibank devletin değil miydi?

Telekom devletin değil miydi?

Sümerbank devletin değil miydi?

Petkim devletin değil miydi?

Limanlarımız devletin değil miydi?

Barajlarımız ve yer altı kaynaklarımız devletin değil miydi?

Hastanelerimiz ve özellikle VAKIF Hastanelerimiz Türk halkına hizmet için devletin değil miydi?

Emekli sandığına ait her ne varsa devletin değil miydi?

Daha da yazabilir ve uzatabilirim, bu listeyi. Şimdi ikili diyalog ile devam edeceğim yazıma... Daha önce monolog yapmışım demek...

-"Neden topraklarımızı parayla yabancılara veriyoruz?(BEN)

-"Biz işletemedik de ondan..."(SEN)

-"Peki yabancılara neden düşük bir karla, asıl değerinin çok altında satılıyor. Akabinde %60 kar etmesi sağlanıyor ve neden halka satış arzı %2 yabancıya %90 sunuluyor?(BEN)

-"Devlet öyle uygun görmüş demek, vardır bir karı mutlak... Bunca zaman devletin elindeydi ve zarar etti... Bence iyi de olmuş... Sırtlarında ülkelerine götürecek değiller ya...(SEN)

-" Pekii, benim anlayamadığım bir şey var... Bu yabancılar dediğimde Yunanlılar vardı. Ki tüm Ege adalarımız bir zamanlar bir şekilde bizdeydi ve şimdi onların elinde... Sürekli 12 mil kavgamız var... Kardak adası showları yapıyorlar, denizlerimizde boy gösterip. Ve "Tüm Liman işletmelerimiz, " Onlara satılmış. Hiç Türk iş adamı yok muydu?(BEN)

-" Bu yalandır! Onlara satılmamıştır... Hem satılsın, ne var bunda? Türk Yunan fark eder mi? Demek ki, devlet zarar etmiş, satmış...(SEN)

-"Ve yer altı kaynaklarımız? Atatürk`ün özellikle Etibank`a ne kadar önem verdiği aşikâr...

Uranyum, Altın, Gümüş, Demir, Bakır, Bor, Osmiyum ve daha bir sürü madenlerimizin işletmeleri hep yabancıların eline geçti... Yer altı kaynaklarımızı çıkartacak ve işletecek bir devlet sektörümüz, Atatürk zamanında vardı da, şimdi neden yok?(BEN)

(- Sözüm kesiliyor.-)

-"Lütfen, durun! Bu konuda daha sözüm bitmedi... Benim özelleştirmeye bir olumsuz tepkim yok... Sadece Türkiye’min geleceği hakkında endişe içindeyim ve kuşkudayım... Bu vatan topraklarımızı tabii ki, EVEL ALLAH alp sırtlarına götüremezler... Beni asıl kuşkuya düşüren "topraklarımız onlara işletmek amacıyla satıldı" diyelim... Altını, Boru, Uranyumu, Osmiyumu ve daha birçok yer altı kaynaklarımız satılan topraklardan çıkmıyor mu?(BEN)

-" Çıkıyor tabi... Biz yıllardır demek çıkartamadık ki, işletemedik ki, satıyor devlet...(SEN)

-" O halde şu gerçeğe ne diyeceksiniz? Madem dostumsunuz ve madem Türksünüz ve Atatürk`ün her davranışı her ilkesini ve her kanunlarını benimsedim diyorsunuz, değil mi?(BEN)

-" Evet, ama şimdi ne alakası var Atatürk`ün konumuzla? Biz özelleştirmeyi tartışıyorduk ve topraklarımız üzerinde satılan değerleri işletemeyen devletin haklı olduğunu savunuyordum. Sizi anlamıyorum, sözü nereye getireceksiniz?(SİZ)

(-Ayrıldık dostumla, eş uyumlu düşünemiyoruz ve SEN artık SİZ oldu-)

-" Bakın efendim! Alakası var... Siz bana madem, "Ben Atatürk`çüyüm" dediniz. Ne demişti? "Geldikleri gibi giderler!" O zaman onun kendi elleriyle kurduğu Cumhuriyetimizi, işletmelerimizin, süngüsünde "olmayan kurşunuyla, " Mehmetçik`le aldığı topraklarımızın neden özellikle" İngiliz’e, Yunana, İsrailliye vs..." verilmesini destekler göründünüz?(BEN)

- "Öz eleştiriye gelemiyorsun, sesin de yükseldi... Kızıyorsun da...(SİZ)

-" Kızarım tabi... Bu ülkem ve üzerinde yaşayan İnsanlarının geleceğini çok ilgilendiren çok önemli bir sebebi size açıklıyorum ve siz hala, "Satılsın ne var bunda?" diyorsunuz!(BEN)

-" Eee, evet dedim... Hala da diyeceğim, ne inat şeysin sen! Kızım baş belası mısın sen? İşletemedi devlet sattı işte!(SİZ)

- "Demek siz Atatürk`çüsünüz?"...(BEN)

-" Ne alakası var şimdi?"...(SİZ)

-" Türkiye`nin asıl sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, saadet ve servete müstahak ve layık olan köylüdür. Onun için, Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin iktisadi siyaseti bu aslî gayeye erişmek maksadını güder..."

-" Sözlerini de benimsiyor olmalısınız, değil mi?(BEN)

-" Geçiniz onları... O sözler o zamanki köylüye söylenmişti... Şimdi köylü, möylü kalmadı. Babalar gibi satıldı işte! Devlet kar etmediği bir şeyi satmaz!(SİZ)

-" Size ne söylesem beni ve endişelerimi anlayamayacaksınız. Buyurun bakalım şu gerçeğe ne diyorsunuz...(BEN)

"IRAK”IN İŞGAL EDİLMESİNDEN SONRA ACABA ABD NEREYE YÖNELECEK? SOY ve NADİR bir metal Osmiyum Elementi. Simgesi OS, atom numarası 76, atom ağırlığı 190, 23 ergime noktası 3045, 0 °C, kaynama noktası 5027, 0 °C olan geçi$ metali. Oda sıcaklığında 22, 4 g/cm3 bilinen en ağır yoğunluklu metal. Gümüşi renkte. Yunanca koku manasına gelen Osm`den gelir 1803’te Smithson Tenant tarafından bulunan bu metal, platin yataklarında çok zor bulunan, platin yatağının kalitesini belirleyen bir elementtir.

Bu elementten son yıllarda enerji üretiminde, özellikle roket yakıtlarında had safhada faydalanılıyor. Üstelik de alternatifleri içinde en ucuza mal edilen bir ELEMENT."

-"Osmiyum dünyada en çok nerede bulunuyor?

Bildiniz. Türkiye‘de.

-"Tahmin edilen rezerv ne kadar? 127.000 Ton. "

-"Sonra hangi ülke geliyor? Bulgaristan."

-" Onun rezervi ne kadar? Yani Bulgaristan’ın? 2.500 Ton."

-" Peki, sahip olduğumuz Osmiyum`un değeri ne kadar? Çok Şaşıracaksınız! 9 Trilyon $ Türkiye`nin İç borcu 85 milyar $. Dış borcu 125 milyar $. Toplam 220 milyar $. Elimizdeki Osmiyum`un değerini tekrar ediyorum !"

-"9 TRİLYON $ Yani toplam borcumuzun 40 kat fazlası. Önce Bor, sonra Toryum, şimdi de Osmiyum. "

-"Pekiii Batılı ülkeler tarafından içimize sokulan mütareke basınının adamları ne diyor biliyor musunuz geçenlerde?"

-"Türkiye Türklere bırakılamayacak kadar zengin bir ülkedir" (Cüneyt Ülsever kendi köşesinde, Mehmet Ali Birand´da Viyana´da bir seminerde bizzat gözümüzün içine bakarak söylediler).

-"Peki, kim işletecek bu madenleri ?"...

(-BİZ TÜRKLER BU SORUYU SORUYORUZ DEVLETİMİZE-)

Allah AŞKINA şimdi size soruyorum, " Geleceğim ve Ülkem adına kuşku duymakta, haklı değil miyim?

En sevdiğim dostumla da ayrıldık işte... Çekti gitti... Beni benle ve kuşkularımla bıraktı... Yalnız mıyım şimdi?

Yoksa BİZ olma şansımız var mı, hala?

Emine Pişiren/AKÇAY/14.Mayıs.2008

Not: " Yukarıda kaleme aldığım "Osmiyum "adlı madenle ilgili bilgiyi bana bir dia ile iletip paylaşan, Sayın Ozan Türkoğlu`ne teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum..."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 141
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1233
Kayıt tarihi
: 02.11.08
 
 

Kayseri- Develi doğumluyum. İlk- orta- lise ve üniversiteyi istanbul'da bitirdim. Kültür Bakanlığ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster