Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
799
 

Ben senin iyiliğini istiyorum

Ben senin iyiliğini istiyorum
 

Herkes kendi iyiliğini düşünür aslında ama karşısındakinin iyiliğini istediğini zanneder.
Ya da öyle zannetmek ister. Bir nevi kendini kandırmadır oysa bu durum ya da bencilliğin üstünü örtebilmenin bir malzemesi. İşin kolayına kaçmak da diyebiliriz :))
 
İnsanlar hani hep derler ya (ben de demişimdir mutlaka ya da sizde) -senin iyiliğin için-, onun iyiliğini istiyorum, ikimizinde iyiliği için- bu böyle olmalı.
 
Aslında istenilen,  olması gerekeni derinlemesine incelediğinizde insanın kendisi için bunu istediğini, kişinin kendi rahatı ve huzurunu düşündüğü için başkaların iyiliğini istiyorumun arkasına saklandığını fark edersiniz.
 
En basit örnekle kızınız ya da oğlunuz kendi evine çıkmak istediğinde ya da başka bir şehre taşınmak istediğinde, anne ya da baba olarak siz bunu engellemek için bir çok olumsuzlukları sıralar durursunuz. Orada rahat edemezsin, çamaşırdı, ütüydü beceremezsin, çok zorlanırsın, herkeslere güvenemezsin yalnız kalırsın , burda kalırsan daha rahat edersin vs deyip ben senin iyiliğin için bunları söylüyorumla cümleyi bağlarsınız. Tam da bu nokta da iyiliğin kimin için istendiği oldukça nettir. Elbetteki anne ya da babanın çocuğu her zaman önceliklidir ancak yine de bunun altında kendi huzuru içinde bunu istediği gerçeğini inkar edemeyiz. Tabi ki farkında olmadan bilinç altına yüklenen öğrenilmiş endişeler ve korkular bu cümleleri sarfetmemizi sağlıyor.
 
Çocuğumuzun yanımızda olması onu daha kolay kontrol edebileceğimiz, bir sorun olduğunda hemen müdahale edebileceğimiz, daha az endişeleneceğimiz daha huzurlu uyuyabileceğimiz anlamına geliyor. Ancak tam tersi bir durumda hayatımız daha yorucu ve huzursuz bir hale gelecek. Nasıldır, iyi midir, başına bir şey gelir mi, aç mı, tok mu, hasta mı, keyfi yerinde mi vs vs bu endişeleri sayfalar boyu yazabiliriz. İşte istediğimiz bu endişelerden kurtulmak ya da onları en minumum düzeye indirmektir.
 
Hele hele ayrılık sahnelerinde ki -ikimizinde iyiliği için bu ilişkinin bitmesi daha iyi - cümlesi. Şimdi bu cümleye daha dikkatli baktığınızda kimin neyi, kimin için istediğini şıp diye anlayacaksınız. Ayrılmak isteyenin kendisi için istediği bir iyilik. İşi kolaylaştırmanın yolu karşı tarafa ikisininde iyiliği için böyle olması gerektiği durumunu kabullendirmek. Sonuç olarak böyle bir cümle duyduğunuzda ya da kurduğunuz da bir daha durup düşünmekte fayda var derim ben:)
 
Benim babamda hep bana - sana değil kızım, etrafa güvenmiyorum, senin iyiliğin için- derdi. Şimdi şimdi anlıyorum aslında kimin kimin için neyi istediğini.
 
Her şey senin iyiliğin için, bu kabullenemediğimiz koskoca bir yalan. Aslında  kendimiz için isteriz neyi istiyorsak.
 
Televizyondaki bir dizi de kulağıma çalındı bu cümleler ve bu yazı çıktı işte....
 
Biraz daha farkındalık, biraz daha öz gözlemleme ve biraz daha kendimize dürüst olalım ve herkesin iyiliğini, deneyimini kendine bırakalım

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu zamana kadar okuduğum en iyi Milliyet Blog yazısıydı Teşekkürler ;).Yazılarınızın devamını bekliyorum :)

Abdussamed ŞAHİN 
 22.07.2015 10:59
Cevap :
Teşekkürler güzel yorumlarınız için. Yaptığım gözlemleri ve içimden gelenleri yazmaya çalışıyorum.  22.07.2015 21:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 234
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

LİSANS MEZUNUYUM FİNANS SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM İLGİ ALANLARIM; Kitap okumak, insan davranışlarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster