Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
702
 

Ben taşımı buldum ama taşım beni istemiyor.

Ben taşımı buldum ama taşım beni istemiyor.
 

İnsanoğlu içindeki güce güvenmez, kendi benliğiyle yetinmez gizemli taşlarla kutsal sözlerle kendine çözümler arar. Bu düşünüşe örnek taş meraklılarıdır. Öyle çok rastlarız ki taşların insan üzerindeki etkisini irdeleyenleri, kutsal taşları, sihirli taşları, şifacı taşları alıp boyunlarına takanları ve evlerinin bir köşesinde ağırlayanları. Hatta takı tasarımlarının geçmişi ilkçağlardan bu yana taşların insan üzerindeki etkisine olan inanıştan doğmuştur diyebiliriz. Ben de Pakistan’dan tarafıma gönderilen bir taş üzerine Lapus Lazuli’nin kimyasına daldım ve sizinle paylaşmak istedim.

Bu naçizane taş, Lapis lazuli ve ya lacivert taşı, M.Ö. 2900 dan beri mücevher olarak kullanılan bir taş türüymüş meğer. Koyu mavi renkte, yarı şeffaf - opak niteliğinde, özellikle Antik Mısır'da Firavunlar tarafından çok önem verilen bu taşın isminin ilk kısmı olan lapis, Latince kökenli bir kelime ve "taş" manasına geliyor. İkinci kısım olan lazuli ise, Latince lazulum “mavi” anlamına gelen kelimeden türetilmiş. İngilizce "gök mavisi" manasına gelen “azure” kelimesi de buradan türemiş. Bir bütün olarak incelenirse lapis lazuli “mavinin taşı” anlamına gelmektedir. Antik zamanlarda safir olarak bilinen lapis; Antik Mısır'da tılsım ve süslerin yapımında sıklıkla kullanılırmış. Ayrıca Asur ve Babilliler de özellikle mühürlerde lapis lazuli ilk tercih edilen oluyormuş. Mısır'daki M.Ö. 3000 yılından öncesine dayanan kazı alanlarında birçoğu lapis lazuliden yapılmış olan takılar bulunmaktaymış. İlginç olan toz haline getirilmiş lapis Antik Mısırlı kadınlar tarafından göz farı olarak da kullanılıyormuş. Fırat Nehrinin yakınında bulunan Ur'un Antik Sümer kraliyet mezarlarında lapis lazuliden yapılmış sayıları 6000'i aşan heykelcik varmış. Tılsımları olduğu düşünülerek değerlendirilirse heykelcikler bir hayli etki alanı oluşturmaktaymış. Ve hatta bir inanışa göre Sümerler gücünü bu taşlardan almaktaymış. Romalılar ise lapisin güçlü bir afrodizyak olduğuna inanmışlar. Boyunlarına kolye şeklinde takanlar dayanılmaz bir çekim kuvveti kazanıyorlarmış. Orta Çağ'da ise lapisin sağlığa faydalı bir etkisinin olduğu, ruhu ise hata, kıskançlık ve korkudan arındırdığı kuvvetli ihtimalmiş. Bu kıymetli taşlar Afganistan'daki maden yatakları dışında, Şili, Ovalle'nin yakınındaki And dağları'nda ve Pakistan da bulunduğu bilinmektedir.

Velhasıl kelam, ta Pakistan’dan İstanbul’a ve bana ulaşan bu kıymetli taş boynumda oldukça şık bir kolye olarak yerini almayı başaran ilginç bir taştır. Lakin tüm bu inanışlara göre aynı etkileri ben de gösterdiğini savunamayacağım. Aksine içime bir ağırlık vermiş olup boynumda yer alan sevgi kelebeği isimli altın kolye ile karman çorman hale gelerek bir çeşit negatif enerji verdiği hissine kapıldım. Bir nevi taş boynumda durmak istemedi sanki. Bunun üzerine hissiyatımı paylaşınca, taş meraklısı arkadaşımdan derhal o kolyeyi boynundan çıkarmam gerektiğine dair uyarı aldım. Benim kendime ait yeterli derecede hassas bir yapı ve etkili bir tılsımım olduğunu ve herhangi bir ekstra uygulamada ters tepki edeceğini söyledi. Pek tabi bu düşünceler tamamen bizim ve tarihimizin uydurmaları gözüyle bakabilir ve sadece bilgi edindik diyerek gülüp geçebiliriz. Ama yine de siz siz olun Lapus lazili elinize geçerse tılsımının işe yarayıp yaramadığına bir bakın derim.

Sevgiler... İyi bayramlar.

not: Wikipedia - Özgür Ansiklopedi ye teşekkürler, raflarımızdaki kalın ansiklopedilerin yeri başkadır ama gelişen teknoloji daha çok övgüyü hak ediyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selam Sarışelale,şuan çok yaygın olan bir konu seçmişsin.Kardeşim takı tasarımı bölümünde okuduğu için benim içinde gündemde,çünki ona sürekli alıp gönderiyorum.Taşlar burçlara göre değişiklik göstermektedir.Senin burcuna göre seçilecek en iyi taş Quartz taşı olur heralde,üzerindeki ve çevrendeki negatif enerjiyi alıyor.İhtiyacın varsa sedece bu taşa vardır,onun dışında herhangi bir şeye ihtiyacın olduğunu sanmıyorum.İyi günler..

M.O.D 
 24.12.2007 10:11
Cevap :
Merhabalar. Teşekkür ederim. Dikkati çektiğin Quartz taşını da inceleyeceğim muhakkak. Negatif enerjiden kim kurtulmak istemez ki ;) Sevgiler. İyi günler.  24.12.2007 10:48
 

Denemeden bilemiyor insan değil mi :) Harici bir uğura ihtiyaç duymayan arkadaşıma sevgilerle ..

Buka 
 22.12.2007 13:38
Cevap :
Senin de bayramın kutlu olsun Buka :) Uzaklarda dilerim sende uğura ihtiyaç duymadan güzel günler yaşarsın. Sevgilerimle..  23.12.2007 12:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1421
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Elektrik mühendisiyim. Eğitimci bir ailenin kızıyım. Kelimeler ve rakamlarla geçen serüven dolu b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster