Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
4677
 

Ben yoksam yokluğum var

Ben yoksam yokluğum var
 

www.deviantart.com


"Kaybederse anlayacak değerini" dedi. Kaybetmek, değer, beni...Anlamasınlar kaybetmek varsa işin ucunda, oraya kadar getirmişlerse insanı anlamasınlar arkadaşım. Bunca şeyi yaparken onlar için, bu kadar severken, değer verirken, üzerine titrerken onlar kaybedince mi anlayacak tüm bunları? Yazık hem de çok yazık. İstemez anlamasınlar.

Demek bu kadar zor yanındaki insana sana değer veriyorum demek. Değer vermek ne kadar basit bir kavramdır aslında biz gibiler için. Bir insanla başlar herşey önemli olan insan sıfatını taşımasıdır, hiç bir şey olmasada sırf insan olarak gelmesi yeterlidir değer görmesi için. Ama insan hep esirger vermesi gereken ve aslında verilmesi en basit olan duygularını. Kötü olanı görmek daha kolaydır ya da alışılagelmiş laflar vardır insana değer verilmemesini tembih eden. "Fazla değer verdiğini görmesin sonra şımarır", denir hep. Biride çıkıp demez ki değer verdiğimi bilmeyecekse ne değeri var ki?

"Kaybettikten sonra anladım değerini" dedi, telefon ahizesinin öbür tarafındaki tanıdık ses. "Yıllar geçti üzerinden kimse bana senin kadar değer vermedi". Ne oldu? Ne kazandırdı bunu söylemek? Koca bir hiç! "Artık bir önemi yok" dedim. Sert olmayan dostane bir tavırla ama seneler sonra bile bunu anlamış olman senin için bir şans. Diğerleri benim gibi değersizlik içerisinde yaşayıp seneler sonra değerli olduklarını öğrenmeyecekler hiç değilse. Senin onlara verdiğin değerle beslenebilecekler, yaşayacaklar bu duyguyu. Benim için geç gelen, uzun zamandır duymak istenen bir cümle ama senin için bir başlangıç.

"Değer alınmaz verilir" dedim. Güven de alınmaz. Bunlar bir ilişkide olmazsa olmaz iki kavram. Siz ne yaparsanız yapın sizden bağımsız karşınızdakine endeksli. Bir insana güvenebilmeniz için onun sizin güveninizi kazanması gerekli yada bir insana değer vermeniz için değer vermeyi bilmeniz. Kendi değerini bile bilmeye insanlardan başkalarının değerini bilmelerini beklemek komik olur değil mi?

Bir insanı kazanmak çok zordur derim hep ama kaybetmek bir çırpıda. İnsan kendine dönük bir varlıktır en nihayetinde. Egoları vardır tatmin edilmek isteyen. Siz bütün bunlardan habersiz bir insanın yanınızda kalmasını istiyorsanız bunun bir sonu olmadığını bilmelisiniz. Ne karşınızdakinin değerine güvenin ne de sevgisine derim ben. Bir gün gelir hepsi elinizden alınır sizde arkasından bakakalırsınız gidenlerin.

Çok güzel bir şiiri vardır büyük ustalardan 'Behçet Necatigil'in"

Sevgileri yarınlara bıraktınız
Çekingen, tutuk, saygılı
Bütün yakınlarınız sizi yanlış tanıdı.
Bitmeyen işler yüzünden
Siz böyle olsun istemezdiniz
Bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı
Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
Yılların telaşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi
Gizli bahçenizde açan çiçekler vardı,
Gecelerde ve yalnız.
Vermeye az buldunuz
Yahut vakit olmadı.

Usta sonsuz saygıyla anıyorum seni. Ne güzel satırlar bunlar, bizim bir türlü anlatamadığımız bazen anlamak istemediğimiz ne varsa dökülmüş dizelere.

Ertelediğimiz, göstermediğimiz, vermediğimiz değerler var bizim. Nasıl olsa biliyor diye esirgediğimiz sevgi sözcükleri. "Seni Seviyorum" bile demenin çok görüldüğü bir neslin çocuklarıyız biz. O nedenle sevgisiz, klişeleşmiş tek gecelik, günü birlik, zaman geçirmelik aşklara takılmış bedenlerimiz. Sıkılgan, özgürlüklerini yalnızlıklarında arayan insanlarız biz. Birileri bizi sevince rahatımız kaçıyor huzursuz oluyoruz. Elimiz ayağımıza dolaşıyor.

Beni bu kadar sevme ben alışık değilim" dedi, değerimi kaybedince anlamasını istemediğim bir insan bana. Şaşırdım önceleri şimdi ise anlıyorum Onu. Korkularını, endişelerini görebiliyorum. Sizde anlayın karşınızdakinin size verecek bir şeyi yok ise eğer zordur vermek gerisi sadece bir kandırmacadan ibaret...

Şimdi anlamsız geliyor bana yaşananlar. Hiçbir alış verişin bulunmadığı bir ilişkide tek başına değer vermeği becerebildiyse bu kalp elbette bitenin arkasından dönüp rahatlıkla gidebilecektir. Bir gün olsun vermeyi ertelemediği sevgisini ve değerinide alıp yanına üstelik. Kalan ise yıllar sonra bir yerde değerini anladım diyeceksede, demesin, duymak hiç bir şeyi değiştirmez bilirim.

Çok vaktim olduğunu düşünmeden yaşadım ben seninle ya duru verirse kalbim ya bir daha göremezsem Onu korkusuyla yaşadım. Yanında kalacağım günlerin vadesini bilmeden o günü yaşadım seninle belki olmayacak dedim hep yarın. Söylemek, yaşamak, yapmak istediğim ne varsa yaptım ben sevgilere dair. Keşke şunuda yapsaydım diyeceğim bir şey yok. O nedenle bu kadar huzurlu ve rahat içim.

Sevgileri yarınlara ertelemeyin, yarın gelmeye bilir yahut siz yarında olmayabilirsiniz...

Şimdi yokluğum kaldı sana ne kadar incitmek istersen incit ne kadar değer vermek istersen ver. Anlamaz, dinlemez, cevap veremez...Tıpkı her zaman dilediğin gibi. Sevgi ve değerinide alıp gitti yokluğum senden geriye kalanlarla sen idare edeceksin ne yazık ki. Bırakıp gitmek zordu ya hani inan şimdi kardan sonra gelen bahar gibi hayat benim için... Seneler sonra gelen sesler sadece bir anı olacak önemli olan kulağımın dibinde bana fısıldayan seslerdir ben bunu biliyorum çünkü kendim için değerliyim kimse için olmasamda bu benim için yeterli.gece-gün-eşi bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgiyi ve değeri karşı tarafın hissetmesi çok önemlidir ama bazen insan verdiği değer ve sevginin karşılığını bulamayınca ve hayal kırıklığı yaşayınca bu konuda sevmenin ve değer vermenin de ister istemez hakedene,bu değerin ve sevginin kıymetini bilene gösterilmesi gerektiği hissine kapılıyor. Bu malesef insanın doğasında olan bir şey . Sevgi ve değer parametrelerini haketmek veya haketmemek olarak değerlendirmek her ne kadar doğru değilse de hayatın içersinde böyle bir matematik de yok malesef.Tıpki iyilik veya kötülük gibi sevgi ve değer kavramlarını da haketmek veya haketmemek boyutunda değerlendirmek sanırım çok doğru değil ........ Zaten hayatta iyi şeyleri iyi insanlar ,kötü şeyleri de kötüler yaşar diye de bir kural yok.O yüzden bunları çok düşünmeden ve bu tarz hesaplara girmeden sevmek ve değer vermek lazım.Zaten sevgi ve değer gibi kavramlarını böyle hesaplar ile kirletmek de hiç doğru değil sanırım??? sevgilerimle

ET 
 11.06.2008 18:58
Cevap :
Değer vermeden yaşayamazsınız hiç bir şeyi. Çünkü her şey değer vermekle başlar. Hayat bir Matematikdir bence hemde çok bilinmeyenli bir denklemin ta kendisi. Hesapsız, istemsiz, karşılıklıksız bir şeyler yapmak yaradana mahsustur. Yine de siz beklentisiz sevgiler yaşayabiliyorsanız ne mutlu. Saygılarımla.  12.06.2008 18:12
 

''hep yarına diye diye,bakarsın yarın kalmaz''

esmermavi 
 11.06.2008 17:34
Cevap :
Haklısın hem de çok. Yarın olmayabilir yada biz olmayabiliriz. Sevgiler.  12.06.2008 18:14
 

Öncelikle hoşgeldin. Özlettin kendini. Biraz buruk bir konu ile gelmişsin. Ne diyeyim sende haklısın. Şiir de güzel ,yazıda güzel... O zaman bizler bunlardan ders çıkarmalıyız , hatalardan ders alıp , yapılan yanlışları yapmamalıyız diye düşünüyorum. Sevgi ve saygı ile kal.

basak_33 
 11.06.2008 10:41
Cevap :
Hoşbuldum. Yazıma yapmış olduğun katkılar için teşekkür ederim. Hepimiz yaşadıklarımızdan ders alırız. Hala yaşayarak öğreniyor insanlar ne yapalım:) Sevgiyle kal.  11.06.2008 11:06
 

Yürek dibi delik bir kumbara gibidir.Sevgileri orada biriktirmek isteriz,oraya attığımız duyguların sonsuza dek sahibi olacağımızı zannederiz; oysa sevgi eşzamanlılıktır.Hani bozuk dublajlı filmlerde adamın dudakları kıpırdar,ama adam hala konuşur ya...Bunu çok güzel anlatmışssınız.Dilinize sağlık.Sevgilerimle...

gece-gün-eşi 
 10.06.2008 21:57
Cevap :
Beğeninize sevindim. Eksik kalanları tamamlamışsınız çok teşekkürler. Saygı ve sevgilerimla.  11.06.2008 11:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 244
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 1353
Kayıt tarihi
: 13.07.07
 
 

Sadece yazmayı seviyorum hepsi bu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster