Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
530
 

Bence de gol.

Böyle gol de olur mu?

İzledikten sonra sizler karar verin.

Sizce gol mü?

http://www.milliyet.com.tr/Spor/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1179934&Date=30.12.2009&Kategori=spor&b=Boyle%20penalti%20atisi%20olur%20mu&ver=79

Evet, buna gol diyenlerde olacak, demeyenlerde.

Olayı söyle algılayalım. Penaltı vuruşu kaleyi koruyan takıma bir ceza olarak verilir. Kalecinin elle tutabileceği bir alan vardır. İşte bu alanın içinde rakip oyunculara yapılan 9 kusur hareketin sonucunda rakip takıma bir atış hükmedilir. Bu da penaltıdır. Futbol da penaltı vuruşları kaleye doğru yapılır. Sebebine gelince penaltıyı kullanacak oyuncunun önünde kaleciden başka bir engel olmamayısıdır ve kaleyi cepheden dik olarak görür. Penaltı noktası ceza alanı içersinde olup kaleden de 11 metre uzaklıktadır. Bu nedenle gol olma olasılığı fazladır.

Dünya da oynanılan ilk futbol karşılaşmasından bugüne kadar yapılan müsabakalarda kim bilir hakemlerce kaç penaltı verilmiştir. Ve hapsi de kaleye doğru yapılmıştır.

Bir şutun gol olabilmesi için topun kaleye vurulması gerekir. Penaltı da bir şuttur ve gol olma olasılığı yüksek olduğu için kaleye doğru yapılır. Diyelim ki hakemin işareti ile topun başına gelen oyuncu topa vurdu da düzgün vuramadı yani topu yavaş vurdu ve topta ancak 1 veya 2 metre kadar yol alabildi. Bu durumda hakem oyuncunun penaltıyı kullandığını kabul eder. Bu da top oyunda demektir. Ama topa vuran oyuncu bir başka oyuncu tarafından (bu kaleci de olabilir ya da bir başka oyuncu da) topa dokunmadıkça ikinci kere topa vuramaz. Hatta kendi takım arkadaşı da arkadan gelip topu kaleye gönderse ve gol olsa hakem golü geçerli sayar.

Bu bahsettiğim ilginç olay gol olabiliyorsa bu görüntü de neden gol sayılmasın.

Bal gibi de gol derim ben.

Penaltıyı kaleye atmak biraz akılca bir iştir. Kendi takım arkadaşına vereyim derken 9,15 metre geriden gelen rakip oyuncu da topa önceden sahip olup o bölgeden topu uzaklaştırabilir. Kolay gol atmak varken penaltıyı kullanan oyuncu bu riski almadığı gibi genelde şimdiye kadar penaltı atışları kaleye doğru vurulmuştur diyebiliriz.

Bundan böyle artık penaltı vuruşları bu şekilde de atılabilir ve gol olduğunda hakemler de golü vermelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1222
Toplam mesaj
: 180
Ort. okunma sayısı
: 3165
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster